YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hain saldırıya tepki yağdı
Hakkari'deki hain saldırı ile ilgili açıklamlar kınamalar peş peşe geliyor.
Hain saldırıya tepki yağdı
19 Ekim 2011 / 10:38 Güncelleme: 19 Ekim 2011 / 13:37

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Hakkari'deki terör saldırısına ilişkin, bu tür olayların, Türkiye'yi yürümekte olduğu yoldan, ilerlemesinden hiçbir şekilde geri bıraktırmayacağını, engellemeyeceğini belirterek, ''Bir taraftan terörle kararlı bir şekilde mücadelemiz devam ederken, diğer taraftan da Türkiye ilerlemeye, büyümeye devam edecektir'' dedi.

Yılmaz, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen 27. İSEDAK Toplantısı çerçevesinde düzenlediği basın toplantısında, dün ve bugün şehit edilen güvenlik görevlileri ve vatandaşlar için Allah'tan rahmet, ailelerine ve Türk milletine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilediğini söyledi.

Bakan Yılmaz, bu menfur hadiselerin tekrar cereyan etmemesini temenni ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Bu tür hadiselerin, ülkemizi yürümekte olduğu yoldan, ilerlemesinden hiçbir şekilde geri bıraktırmayacağını, engellemeyeceğini özellikle vurgulamak istiyorum. Bir taraftan terörle kararlı bir şekilde mücadelemiz devam ederken, diğer taraftan da Türkiye ilerlemeye, büyümeye devam edecektir.''

KAMALAK: ELİ KANLI KATİLLER

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Hakkari'deki hain saldırıya ilişkin, ''Bu alçak ve hain saldırıları gerçekleştirenlerin Kürt kardeşlerimizin hakkını savunuyor olamazlar. Bunlar insanlıktan nasibi olmayan eli kanlı katillerdir'' ifadelerini kullandı.

Hakkari'deki hain saldırıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Kamalak, şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa ve Türk milletine başsağlığı diledi.

Terör örgütünün dış güçler tarafından yönlendirildiğini iddia eden Kamalak, şunları kaydetti:

''Bu alçak ve hain saldırıları gerçekleştirenler Kürt kardeşlerimizin hakkını savunuyor olamazlar. Bunlar insanlıktan nasibi olmayan eli kanlı katillerdir. Ülkemizi kardeş kavgasına sürüklemek isteyen kiralık taşeronlardır. Bu alçak saldırıları gerçekleştirenleri bütün nefretimle lanetliyorum.''

Terör saldırılarının amacının Türkiye'yi bölmek ve milletin arasına düşmanlık tohumları ekmek olduğuna dikkati çeken Kamalak, ''ancak bu kiralık taşeronların ve onları kiralayan şer odaklarının karanlık emellerine hiçbir zaman ulaşamayacaklarını'' vurguladı.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de yazılı açıklamasında, terörü besleyen ne kadar damar varsa bunların kesilip atılması gerektiğini belirterek, kesin kararlı, tavizsiz, mutlak caydırıcı tavır alma vakti olduğunu ifade etti.

Terör örgütünü ve ve siyasi uzantılarını ''nefretle kınayan'' Destici, şehitlere rahmet, ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Türk milletine başsağlığı, yaralılara da şifalar diledi.

"Türkiye'yi yıldıramayacaklar"

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Hakkari'nin Çukurca ve Yüksekova'da teröristlerce düzenlenen saldırı sonucu 24 güvenlik görevlisinin şehit olmasıyla ilgili twitter'da tepkisini dile getirdi...

İşte Kılıç'ın yazdıkları:

"24 şehidimize Allah'tan rahmet, yüreği yangın yerine dönen ailelerine sabır ve başsağlığı dilerim... İsrail'in hukuksuzluğuna, süper güçlerin kaygısızlığına, BM'nin sahteci tutumlarına başkaldıran Türkiye'yi yıldıramayacaklar!"

DAVUTOĞLU'NDAN SERT AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki terörist saldırıya ilişkin, ''Gerçekten üzücü bir olay. Aziz milletimiz, bu saldırıları yapanları mutlaka en şiddetli şekilde cezalandıracaklardır'' dedi.

Davutoğlu, Konya'daki terörist saldırı sebebiyle Konya'daki programlarını iptal ettiğini belirterek, ''Gerçekten üzücü bir olay. Şehitlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Konya'daki programlarımızı iptal ettik. Ankara'ya geçiyorum. Aziz milletimiz, bu saldırıları yapanları mutlaka en şiddetli şekilde cezalandırılacaklardır'' diye konuştu.

KURTULMUŞ: TÜRKİYE DOSTUNU DÜŞMANINI AYIRT ETMELİ

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Hakkari'deki hain saldırının, Dağlıca ve Aktütün saldırılarına benzediğini belirtti.

Kurtulmuş, yaptığı yazılı açıklamada, dün Bitlis Güroymak ve bugün Hakkari Çukurca'daki saldırıları nefretle kınadığını bildirdi.

Saldırıların vahşet boyutunda olduğunu ifade eden Kurtulmuş, şehitlere Allah'tan rahmet temenni ettiğini belirtti.

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

''Çukurca'daki saldırı Dağlıca ve Aktütün saldırılarına benzer bir saldırıdır. Daha önce de söylediğimiz gibi Aktütün ve Dağlıca olaylarının üzerine uluslararası boyutta gidilip gerçek failler ortaya çıkarılabilseydi benzeri saldırılarla karşılaşmayacaktık.

Bugün Çukurca'da meydana gelen kirli saldırı, uluslararası terör siyasetinin işin içinde olduğunu açıkça göstermektedir. Örgütler bu işin sadece taşeronudur. Bu vesileyle, hükümet; heron, füze sistemi, predator ve istihbarat konularını tekrar gözden geçirmelidir. Türkiye, süreçleri ferasetle yöneterek kirli ilişkileri açığa çıkarmalı ve bunlara son vermelidir. Türkiye, dostunu ve düşmanını ayırt etmeli, dostlarını çoğaltmalıdır.

Bir daha yüksek sesle herkese seslenmek istiyoruz: Bu kirli oyunun kimseye faydası yok. Herkes kan çanağından elini çekmelidir. Milletimiz olayları dikkatlice takip etmelidir. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin elleri kırılsın, ocakları sönsün. Kürt kardeşlerimiz iyi biliyorlar ki; terör, hiç kimsenin dostu olmadığı gibi öncelikle Kürt halkının da düşmanıdır. Zaten eli kanlı teröristler hiç kimsenin, hiçbir bölgenin ve hiçbir milletin temsilcisi olamaz.''

Anavatan Partisi de kınadı

Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kahraman Camuzcu da Hakkari'deki hain saldırıyı kınadı.

Camuzcu, yaptığı yazılı açıklamada, Hakkari'deki saldırıda şehit olanlara rahmet, Türk milletine başsağlığı diledi.

Terör örgütünün kaçırdığı Astsubay Abdullah Söpçeler ve Uzman Çavuş Zihni Koç'un akıbetini de soran Camuzcu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Türk askeri devletin ve milletin şerefidir. Şehirlerde, yollarda cirit atan eşkıya örgütü 70 gün önce astsubayımız ve uzman çavuşumuzu kaçırdı ve maalesef bugüne kadar da akıbetleri ile ilgili kamuoyuna tek bir bilgi aktarılmamıştır. Anavatan Partisi olarak, milletimiz adına, 70 gündür terör örgütünün elinde olduğu bilinen iki askerimizin akıbetleri hakkında açıklama bekliyoruz.''

Görmez ve Bağış da programını iptal etti

Bu arada Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de Antalya'daki din görevlileriyle düzenleyeceği toplantıyı iptal etti.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Hakkari'deki saldırılar nedeniyle bugün gerçekleştireceği Eskişehir programını iptal etti.

Avrupa Birliği Bakanlığından alınan bilgiye göre, Bağış'ın, Anadolu Çağrı Merkezi'nin açılış töreni ile Valilikteki ''Eskişehir AB'ye Hazırlanıyor Projesi'' toplantısının da yer aldığı Eskişehir programını, terör saldırıları nedeniyle iptal ettiği bildirildi.

GÜNAY: DERTLERİ BARIŞ DEĞİL

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hakkari'deki saldırıları değerlendirerek, ''Adaletten, özgürlükten, eşitlikten, kardeşlikten rahatsız olan çevreler var. Dertleri sanıyorum ki barış içinde bir arada yaşamak değil, tam tersine kan reva içinde bir topraktan kendilerine bir başka gelecek çıkarmak'' dedi.

Günay, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nce düzenlenen ''Osman Hamdi Bey ve Amerikalılar: Arkeoloji, Diplomasi, Sanat Sergisi''ni gezmek için geldiği müzede, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Bu sabahki haberler bütün tadımızı ve sergiden alabileceğimiz bütün mutluluk duygumuzu neredeyse yok etti'' dedi.

İstanbul'daki gündemde yer alan programlarını basına kapalı olarak gerçekleştireceğini, acil Bakanlar Kurulu toplantısı yapılması halinde ise programlarını iptal edeceğini dile getiren Günay, şunları söyledi:

''Hepimiz çok üzgünüz gerçekten. Biz 'Türkiye iyiye doğru gitsin, Türkiye'de barış içinde, birlik içinde, kardeşlik içinde yaşayalım' diye elimizden geldiği kadar uzunca bir süreden bu yana çok büyük gayret gösteriyoruz. Özveri gösteriyoruz. Devletin, milletin imkanlarını adaletle bütün Türkiye sathında değerlendirmeye çalışıyoruz. Türkiye'nin her tarafı eğitimde, sağlıkta, istihdamda, üretimde, verimde gelişsin diye uğraşıyoruz.''

Türkiye'nin dünya çapında saygınlığının arttığına ve geleceğe yönelik umutlara işaret eden Günay, ''Hem bölgemizde genel olarak, hem de ülkemiz de özel olarak işlerin iyiye gitmesinden rahatsız olan bir eski anlayış, köhne ve kötü anlayış ne yazık ki var'' dedi.

Günay, dün Bitlis'teki olayların acısı yürekten çıkmadan bu sabah haberlerde çok daha vahim, çok daha üzüntü verici yeni olaylarla karşılaşıldığını anlatarak, şöyle devam etti:

''Bu konu artık bir kimlik sorunu olmanın ötesine, başka boyutlara taşındı. Biz kimsenin kimliğini inkar etmeden, eski ret ve inkar politikalarını terk ederek, yurttaşlarımızın doğuştan gelen her türlü özelliklerine ilgi ve saygı göstererek, iyi ve gönüllü bir yurttaşlık anlayışı temelinde milletimizi birleştirmeye çalışıyoruz. Bu alanda son yıllarda görülmemiş adımlar attık. Herkes anadilini özgürce kullanabiliyor. Herkes kimliğini herhangi bir yaptırıma uğrama kaygısı olmaksızın yüksek sesle ifade edebiliyor. Vatanın her tarafına adaletle, eşitlikle her türlü devlet imkanı götürülmeye çalışılıyor.''

Hakkari'de Yüksekova'da havaalanı yapımı olduğunu anımsatan Günay, Türkiye'nin bütün imkanlarını vatanın her tarafına adaletle dağıtmaya çalıştıklarını söyledi.

Günay, ''Adaletten, özgürlükten, eşitlikten, kardeşlikten rahatsız olan çevreler var. Dertleri sanıyorum ki, barış içinde bir arada yaşamak değil, tam tersine kan reva içinde bir topraktan kendilerine bir başka gelecek çıkarmak... Sanıyorum bizim de konuyu dikkatlice yeni baştan düşünmemiz, değerlendirmemiz gerekiyor'' diye konuştu.

Bakan Günay'ın gözyaşları...

Günay, bir gazetecinin ''olay mahalline gitmeyi düşünüyor musunuz '' sorusu üzerine, olay mahalline gitmeyi düşünmediğini ifade ederek, şunları söyledi:

''Ben olay mahalliyle ilgili çok derin acılar yaşıyorum. Ben önceki yıl Hakkari'ye gitmiştim. Hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün sivil, siyasi merkezleri gezdim. Her partiye gittim, sokakta dolaştım. Akşam, kültür merkezinde Kürtçe'nin, Türkçe'nin güzel şarkılarının, halaylarının birlikte söylendiği bir etkinliğe katıldım. Barış dileklerimi ve umutlarımı sokakta herkesle paylaştım. İnsanlara barış içinde yaşadığımız takdirde çocukların sokakta çöp içinde oynamaktan kurtulabileceğini anlatmaya çalıştım. Bakanlığımın imkanlarını zorladım. Sokaktaki o çöp görüntüsünün ortadan kalkması için doğrudan doğruya bir takım araçlar, imkanlar seferber etmeye çalıştım.''

Sözlerine gözyaşlarını tutmaya çalışarak devam eden Günay, Hakkari'de o dönem yaylaya çıktığını ve oradaki insanlara barış içinde yaşanıldığı takdirde her şeyin gelişebileceğini ve değişebileceğini anlattığını anımsatarak, ''Çok güzel bir gönül birliği kurabildiğimizi zannediyordum. Geldiğimiz yer çok üzüntü verici'' şeklinde konuştu.

Şehit sayısına da işaret eden Günay, ''Herkesin annesi babası var. Bunlar ne yapmaya çalışıyorlar  Bu insanlar askere, polise, yurttaşa, çocuğa, kadına silah sıkanlar ne yapmaya çalışıyorlar  Nasıl bir dünya yaratmak istiyorlar  Nasıl bir Türkiye, nasıl bir Ortadoğu görmek istiyorlar  Dünyanın her yerinde artık bu yöntemler bitti. Bunlar nasıl eskimiş, çağ dışı bir anlayıştır  Hala silahla adam öldürerek bir sonuç almaya çalışıyorlar. Bu insanlık suçu. Sadece vatana karşı, millete karşı değil, bütün insanlığa karşı bir büyük cinayet. Bir büyük ağır saldırı ve cinayet bu...''
 

"AMAÇLARI TÜRKİYE'Yİ ZAYIFLATMAK ZAAFA UĞRATMAK"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Hakkari'deki terör saldırısıyla ilgili ''Terörün amacı gayet açık, bu olumlu gidişatı Türkiye'nin çağdaş bir ülke olma konusunda attığı adımları engellemek, durdurmak, Türkiye'nin gücünü zayıflatmak, Türkiye'yi zaafa uğratmak'' dedi.

Üçlü Danışma Kurulu, Bakanlıktaki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda başladı. Toplantıya, Bakanlık Müsteşar Vekili Namık Ata, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kutadgobilig, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, ilgili genel müdürler ve diğer yetkililer katıldı.

Toplantıya, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün ise katılmadı.

Toplantının açılışında konuşan Çelik, 30 yıl aradan sonra Türkiye'de yeni bir anayasa gerçekleştirmek için TBMM'de ilgili komisyon toplanmışken, daha özgür bir çalışma hayatı için sosyal taraflarla toplantılar sürdürülürken ve 74 milyon vatandaşın mutluluğu, huzuru ve refahı için çalışmalar gerçekleştirilirken yeni bir terör saldırısı ile Türkiye'nin bugüne uyandığını söyledi.

Dünkü terör saldırısında 5 güvenlik görevlisi ile 3 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Çelik, bugün Hakkari'deki terör saldırısında ise 26 askerin şehit olduğunu, 18 askerin de yaralandığını dile getrdi.

Çelik, şunları kaydetti:

''Büyük kayıplarla karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyorum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılara acil şifalar temenni ediyorum. Milletimizin başı sağ olsun diyorum.

Terörün amacı gayet açık, bu olumlu gidişatı Türkiye'nin çağdaş bir ülke olma konusunda attığı adımları engellemek, durdurmak, Türkiye'nin gücünü zayıflatmak, Türkiye'yi zaafa uğratmak. Bu olup bitenler tepki anlamında hissiyatımızı doruk noktaya ulaştırmıştır. Hissiyatımızla konuşacak olursak millet olarak, yöneticiler olarak, sorumluluğu üstlenmiş insanlar olarak neler söyleyeceğimizi öyle tahmin ediyorum ki hepimiz biliyoruz. Ama bu zor durum karşısında aklıselimden ayrılmadan mücadelemizi sürdürmemiz gerektiği vurgusunu yapmak istiyorum. Bir kez daha şehitlere Allah'tan rahmet dilerken bu menfur olayı gerçekleştirenlerin vicdanlarının olmadığı inancı içerisindeyim. Onları ve onlara destek verenleri vicdanlarıyla baş başa bırakmak bir değerdir, bir ölçüdür. Bu vicdanları olanlar için söylenecek bir ifadedir.''

Toplantıda, 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu'na ilişkin yapılması planlanan değişiklikler ele alınacak.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler