YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hain plan deşifre oldu
İstihbarat raporlarına göre Karadenize sızmaya çalışan terör örgütü PKK üyelerinin üzerlerinde askeri kıyafet olduğu ve bu sayede çeşitli eylem yapmayı planladıkları öğrenildi.
Hain plan deşifre oldu
02 Ağustos 2011 / 12:52 Güncelleme: 02 Ağustos 2011 / 12:58

Karadeniz Bölgesine sızmaya çalışan bir grup terör örgütü üyesinin üzerlerinde askeri kıyafetler bulunduğu, bu şekilde belirlenen hedeflere rahatlıkla eylem yapmayı planladıkları belirlendi.

Sivas'ın Zara ilçesi kırsalında geçtiğimiz gün güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmanın ardından bölgede jandarma özel harekat timleri tarafından hava destekli operasyonlar sürüyor.

Çatışma sonrasında bölgede yapılar aramalarda,terörörgütü mensuplarının arazide bırakarak kaçtığı silah ve bol miktarda patlayıcı madde ile mühimmat ele geçirilirken, arazinin engebeli ve ormanlık yapısından faydalanarak kaçan teröristlerin izi sürülüyor.

İstihbarat raporlarına göre, Tunceli kırsalından Karadeniz Bölgesi'ndeki örgüt mensuplarına takviye olarak gönderilen terörist grubun 6 kişiden oluştuğu, ''Hejar'' kod adını kullanan teröristin ise grup sorumlusu olduğu öğrenildi.

Ayrıca söz konusu terör örgütü mensuplarının askeri kıyafet giyerek arazide dolaştıkları fotoğraflarla tespit edilirken, bu yöntemle çeşitli eylemler planladıkları bilgisine ulaşılarak, tüm güvenlik birimleri uyarıldı.

BOL MİKTARDA PATLAYICI ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Sivas'ın Zara ilçesine bağlı Şerefiye beldesinin güneydoğusundaki ormanlık alanda bir grup teröristin güvenlik güçlerinin ''teslim ol'' çağrılarına ateşle karşılık verilmesi üzerine kısa süreli bir çatışma yaşanmış, bu sırada teröristler arazinin engebeli ve ormanlık olmasından da faydalanarak kaçmıştı.

Çatışma bölgesinde yapılan aramada teröristlere ait 2 adet AK-47 kalaşnikof piyade tüfeği, 5 adet Rus yapımı A1 savunma tipi el bombası, 650 adet kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, 10 adet kalaşnikof piyade tüfeğine ait şarjör, 1 adet gece görüş gözlüğü, 6 paket halinde 9 kilo 600 gram patlayıcı madde, 34 adet elektrikli fünye, 2 adet hazırlanmış patlayıcı düzeneği, bol miktarda çeşitli ebatlarda pil, 1 adet akü, kol saati, mekanik saat, kablolar, lehim malzemeleri başta olmak üzere patlayıcı madde yapımında kullanılan muhtelif malzemeler, 3 adet dürbün, 5 adet kamuflajlı sırt çantası, 2 adet kamuflajlı panço, bol miktarda tıbbi malzeme, Sivas, Tokat, Amasya, Ordu, Giresun, Samsun, Erzincan, Gümüşhane, Sinop, Kastamonu bölgelerini gösterir 7 adet harita, petrol ve doğalgazboru hatlarını gösteren kroki, muhtelif örgütsel notlar, yiyecek içecek ve barınma maksatlı bol miktarda yaşam malzemesi ele geçirilmişti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler