YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hahamlar yaralıları ziyaret etti
Hahamlar yaralıları ziyaret etti
10 Haziran 2010 16:12
'Siyonizm'e Karşı Yahudilik Hareketi' temsilcisi 3 haham, İsrail'in saldırısı sonucu yaralanan Türk vatandaşlarını hastanede ziyaret etti.

İkisi Amerika biri de Kanada'dan gelen Rabbi Yisrael David Weiss, Rabbi Yilzokhol Shenwinter ve Rabbi Yasef Rosenberg 3 haham, Gazeteci Hakan Albayrak ile Gazze'ye yardım götürmek için yola çıkan 'Mavi Marmara' gemisine İsrail askerlerince düzenlenen saldırı sonucu yaralanan ve Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavileri süren yaralıları ziyaret etti.
 Hahamlar, yapılan zulme karşı tüm dünya Yahudileri adına bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söylediler.
 

Ziyaret sonrası grup adına açıklamada bulunan Rabbi Yisrael David Weiss, Yahudiliğin her şeye, herkese saygı gösteren bir din ve inanç olduğunu; her zaman Türk kardeşlerinin yanında olduklarını söyledi.
 

Siyonizm'in son zamanlarda dinden, inançtan çok milliyetçiliğe kaydırıldığını vurgulayan Weiss, "60 yıldır Filistin halkına zulmediliyor. Bunun din adına, Allah adına yapıldığı söyleniyor. Bu insanlar Yahudilerden nefret ediyorlar. Türkiye, Yahudilere çok büyük bir örnek gösterdi. Biz Türk kardeşliğini hiçbir zaman unutmayız. Yapılanları kınamak adına buradayız. Yaralılar için dua ediyoruz, Filistin'in özgürlüğü için dua ediyoruz, İsrail'in barışa yönelmesi için dua ediyoruz." dedi.
 

Yaşananların İsrail halkıyla hiçbir ilgisi olmadığını; tamamen İsrail hükümetinin sorumlu olduğunu ifade eden Weiss, hırsızlıkla birilerinin toprağının çalınarak ülke kurmanın yanlış olduğunu dile getirdi.
 Weiss, yüzyıllardır Araplarla birlikte yaşanan bir dine mensup olduklarını; Filistin'in özgürlüğünün istediklerini Allah'ın bunu emrettiğini belirtti. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler