YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haftasonu bahar geliyor...
Vatandaşa iyi haber geldi. Günlerdir soğuk havayla karla mücadele bitiyor... Kış gidiyor, bahar hafta sonu geliyor...
Haftasonu bahar geliyor...
01 Mart 2012 / 09:20 Güncelleme: 01 Mart 2012 / 09:22

Günlerdir süren soğuk ve yağışlı hava yarın yurdu terk ediyor. Hafta sonu ise batıdan başlayarak bahar güneşi açıyor, sıcaklığın 5-6 derece artması bekleniyor

TÜRKİYE genelinde görülen soğuk ve yoğun kar yağışı özellikle Karadeniz, İçanadolu ve Doğuanadolu’da hayatı felce uğrattı. Ankara başta olmak üzere birçok yerde kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. Kastamonu’da 825, Bolu’da 275, Yozgat’ta 100, Kırıkkale 173, Muş 110, Bitlis 63 ve Çankırı’da 348 olmak üzere toplam bin 849 köy yolu ulaşıma kapandı. Kahramanmaraş’ta kapalı yolu açmak için giden iki kar küreme makinesi karın altında kaldı.

Cumaya kadar kar

Günlerdir etkili olan soğuk ve yağışlı hava yarına kadar etkisini sürdürecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, bugün Marmara Bölgesi’nin batısı ile Ege ve Akdeniz kıyıları dışında tüm yurtta yağışlar devam ediyor. Yağışlar, Karadeniz, İçanadolu ve Doğuanadolu’da kar, Güneydoğu’da da karla karışık yağmur şeklinde yağacak. Tahminlere göre kar yağışları Orta Karadeniz, İçanadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde kuvvetli olacak. Bu nedenle Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde çığ düşme tehlikesi olduğundan vatandaşlardan ve ilgililerden dikkatli olmaları istendi.

Sıcaklıklar artıyor

Soğuk ve yağışlı havanın 2 Mart Cuma gününe kadar etkili olmaya devam edeceği, hafta sonundan itibaren hava sıcaklıklarının batı bölgelerden başlayarak, zamanla tüm yurtta 5-6 derece artacağı tahmin ediliyor.

Yıllar sonra karı gördüler

Antalya’nın Gazipaşa ilçe merkezine 37 yıl aradan sonra kar yağdı. Alanya’da da 21 yıl aradan sonra kısa süren kar yağışını vatandaşlar sevinçle karşıladı. Gece ve sabah saatlerinde Alanya’nın yüksek kesimlerine yağan kar öğle saatlerinde ilçe merkezinde etkili oldu. Mersin kent merkezine de 30 yıl aradan sonra kar yağdı. Kar akşama doğru etkisini yitirdi.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler