YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hacker'lar şimdi de oraya dadandı
Türkiye'yi dinleme skandalıyla gündeme gelen Almanya, Hazine'ye yapılan siber saldırılarda da ilk sırada yer alıyor. Hazine Müsteşarlığı'na yapılan 1 milyon 612 bin saldırının yaklaşık 170 bini Almanya'dan geldi.
Hacker'lar şimdi de oraya dadandı
24 Eylül 2014 / 08:30 Güncelleme: 24 Eylül 2014 / 08:39

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Hazine Müsteşarlığı'na yapılan siber saldırılarla ilgili bilgi verdi. 

Sabah'ın haberine göre; 1 Ocak-30 Haziran 2014 döneminde yapılan saldırıları anlatan Babacan, toplam 1 milyon 612 bin 796 siber saldırı gerçekleştirildiğini söyledi. Bu saldırılardan yüzde 63'ü yurt içi kaynaklardan geldi.

Hazine'ye yapılan saldırıların yüzde 37'si ise sınır dışından geldi. En çok siber saldırının yaşandığı yer, daha önce dinleme skandalı ile gündeme gelen Almanya oldu. 

Kayıpsız atlatıldı

Hazine'ye gelen siber saldırıların yüzde 11'i Almanya'dan yapılırken, 4'ü Rusya, 4'ü ABD, 3'ü Çin, 3'ü Hollanda, 2'si de Ukrayna'dan yapıldı. Kalan yüzde 1'lik dilimin içinde ise Japonya, Brezilya, Güney Kore, Fransa, İngiltere, Tayvan, Kanada, Hindistan ve Bulgaristan başta olmak üzere 56 değişik ülkeden korsan bulunuyor.

Babacan, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Hazine Müsteşarlığı internet ağına yönelik siber saldırılar sonucunda veri ve bilgi kaybı yaşanmamış olup, 1 Ocak 2014 tarihinden bu yana siber saldırılar sonucunda internet hizmetlerinde yaşanan herhangi bir aksama olmamıştır. Hazine Müsteşarlığı bilgisayar ağı ve internet güvenliğinin artırılması ve güncellenmesi çalışmaları süreklilik arz eden projeler kapsamında yerine getirilmektedir." 

Sürekli takip ediliyor

Ali Babacan, bilişim güvenliği sistemlerinin güncel tutulması, günlük, haftalık bakımlarının yapılması yıllık bakım, onarım güncelleme anlaşmaları kapsamında gerçekleştirilerek sürekli takip edildiğini anlattı.

Babacan, "Bu sistemler IPS-IDS saldırı tespit, önleme, güvenlik duvarı, WAF veb uygulama güvenliği, antivirüs, anti malvera, antispam,URL, risk analiz ve test sistemleri, bilgi güvenliği yönetim sistemi sertifikasyonu, yedekleme, olağanüstü durum yönetimi, sanal platform güvenliği NAC ağ erişim denetim sistemleridir" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler