YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hacıbayram esnafı güvenlik güçlerini provokatif ey
Hacıbayram esnafı güvenlik güçlerini provokatif ey
Hacıbayram esnafı güvenlik güçlerini provokatif ey
16 Şubat 2008 / 11:30 Güncelleme: 16 Şubat 2008 / 00:00

Ankara’da hacıbayram esnafına gelen son derece açık giyimli kadınların, satanist tipli gençlerin beden belirtmeden ve uçuk fiyatlar verilmesine rağmen hiç pazarlık yapmadan cübbe, sarık, çarşaf alışverişi yaptıkları belirtildi. Bu alışverişin arkasında provokatif eylemlerin olabileceğini belirten hacıbayram esnafı güvenlik güçlerini bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyardı.


 


Pazarlık yapmadan, bedenine bakmadan alıp gidiyorlar


Hacı bayram esnaflarından Elif Ticaret’in sahibi Cemal Bilezikçi, müşteri profillerinin standart olduğunu ancak son iki haftadır hizmet verdikleri tüketicilerde farklılıklar bulunduğunu ve son günlerde çarşafla uzaktan yakından alakası olmayan insanların çarşafların bedenlerini ve modellerini kontrol bile etmeden, yüksek fiyatlar verilmesine rağmen yangından mal kaçırır gibi alıp gittiklerini belirtti.


 


Bazı müşterilerle aralarında yaşadıkları diyalogları da anlatan Bilezikçi şunları söyledi: “Önceki gün üzerinde kot pantolon ve yüzünde çok fazla makyaj olan bir kadın geldi. Çarşaf istedi. Beden söylemek yok, kumaşa bakmak yok. Adetten olan pazarlık yapmak bile yok… Kendisine çarşafı neden almak istediğini sordum sinirlendi. ‘Kızıma alıyorum… Boğaziçi üniversitesi’ne artık böyle girmeleri gerekiyormuş.’ Diye cevap verdi. İlk çıkardığım çarşafı aldı, arkasına bile bakmadan çekti gitti. Bir iki saat sonra ise son derece açık giyimli iki genç kız geldi. Çok rahat tavırları vardı. Bir birleriyle dalga geçip duruyorlardı. Ürünlerimize bakıp gülüyorlardı. ‘Buyrun kızım’ dedim. ‘Çarşaf istiyoruz’ dediler. ‘Ne yapacaksınız çarşafı?’ diye sordum, güldüler ‘Babaannemiz hacdan geldi, ona alacağız’ cevabını verdiler. ‘Kızım babaanne olmadan nasıl çarşaf alacaksınız?’ dediğimde ise ‘ya siz verin biz uydururuz’ dediler. İyice şüphelenmiştim. Sormadan geçemedim. ‘kızım siz provokatif olmayasınız?’diye sordum. Kızlar iyice gülmeye başladı. ‘Siz sormayın biz alıp gidelim’ diyerek ilk çarşafı kapıp gittiler.”


 


Satanist tipli ve kulağı küpeli gençler sarık alıyorlar


Bunların yanı sıra satanist kıyafetli ve kulağında küpeli gençlerin de gelerek özellikle sarma, sarık, cübbe aldıklarını vurgulayan Bilezikçi, “Daha önce böyle olaylarla karşılaşmazdık. Ciddi kaygılarımız var. Hükümet başörtüsü konusunda adım atıktan sonra bu tipler çarşımıza akın ettiler. İnanın kafamız karışık güvenlik güçlerini dikkatli olmaya çağırıyoruz.” Dedi.


 


Özellikle ‘yeşil sarma sarık’ istiyorlar


Temizkök Ticaret’in sahibi Halit Temizkök ise, özellikle sarma yeşil sarık satışında kıpırdanma olduğuna dikkat çekerek “Çok ilginç… Genç çocuklar geliyor. Düşünün top sakallı ve kılık kıyafeti son derece entel… Ama cübbe ve sarma sarık istiyorlar. Beyaz sarma sarık verdiğimizde ise ‘yeşili yok mu?’ diye soruyorlar. Bu insanların bir planı olduğu kesin. Güvenlik güçlerimiz çok dikkatli olmalı. Bizler merak içerisindeyiz. Herkes çok uyanık olmak zorunda…” diye uyardı.


 


Vakit

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler