YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hacı adaylarına müjde
Hacı adaylarına müjde
29 Mayıs 2012 15:37
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, '2013'te 7 kez üst üste müracaat edenlerin tamamının, 2014'te hacca gidebileceğini bildirdi.'

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ''İslam'ın temel prensiplerini dikkate alarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; kuralara yıllarca girip de gidemeyen kardeşlerimiz, hayatının sonuna kadar gidemediğini varsayalım, Cenab-ı Hakk'ın ondan bu görevin sorumluluğunu alacağından hiçbir endişeniz olmasın'' dedi.

Hac kuraları, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle çekildi.

Görmez, burada yaptığı konuşmada, her sene bu salondan Anadolu'nun her şehrine, her ailesine sevgi dalgası, aşk ve muhabbet haresi yayıldığını belirterek, kuranın ardından Türkiye'de sevgiyle hüznün birlikte yaşandığını söyledi. Görmez, ''Öyle hüzünlenenler vardır ki onların hüzünleri, sevinenlerin sevinçlerinden çok daha yüksektir. Burada mühim olan o hüznü ve o sevgiyi kaybetmemek. Mühim olan bu topraklarda yaşayan bütün Müslüman kardeşlerimizin, her yaştaki bütün insanımızın yüreğinde o sevgiyi, o muhabbeti kaybetmemek, o hüznü kaybetmemek'' diye konuştu.

Hacca gidebilme imkanı yakalamanın sevinciyle gidememenin hüznü arasında hiçbir fark bulunmadığını belirten Görmez, ''Hatta bazen gidememenin hüznü gidebilmenin sevincinden Allah katında daha değerlidir'' dedi.

Kuralara yıllarca girip de kutsal topraklara gitme imkanı bulamayanlara seslenen Görmez, amellerin niyetlere göre olduğuna işaret etti. Görmez, ''Belki Din İşleri Yüksek Kurulumuzun verebileceği bir karar ama az çok okuyan bir kardeşiniz olarak söylüyorum. İslam'ın temel prensiplerini dikkate alarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; kuralara yıllarca girip de gidemeyen kardeşlerimiz, hayatının sonuna kadar gidemediğini varsayalım, Cenab-ı Hakk'ın ondan bu görevin sorumluluğunu alacağından hiçbir endişeniz olmasın'' diye konuştu. 


-''Kabetullah sevgisi eksikse üzülmemiz lazım''-


Hz. İbrahim'in, Hz. İsmail ile Kabe'yi inşa ettikten sonra ''Allahım, insanların yüreklerinde Kabetullah'a karşı aşırı sevgi, aşırı istek hiçbir zaman eksik olmasın'' diye dua ettiğini anlatan Görmez, hacca gitmek isteyenlerin yüreğindeki sevgi ve hüznün Hz. İbrahim'in duasının eseri olduğunu kaydetti.

Görmez, ''Onun için hiç üzülmeyeceksiniz. Ne zaman üzülmemiz gerekiyor biliyor musunuz  Kalbimizde dualarımızı gönderdiğimiz Kabetullah sevgisi eksik olduğu zaman üzülmemiz lazım. Yüreklerimizde yönümüzü ve istikametimizi belirleyen kıblemize ait hiçbir düşünce olmadığı zaman üzülmemiz lazım'' dedi.

Katsayılı kurayla adaletli bir sistem getirmeye çalıştıklarını vurgulayan Görmez, bu sistemle 2007'de müracaat edenlerin yüzde 40'nın, 2011'de müracaat edenlerin ise yüzde 7'sinin kutsal topraklara gitme imkanı yakaladığını anlattı.

Geçen yıl bir müjde verdiğini ama bu müjdenin yanlış ve eksik anlaşıldığını belirten Görmez, 2013'te 7 kez üst üste müracaat edenlerin tamamının, 2014'te hacca gidebileceğini bildirdi. Görmez, ''Onun için hiç üzülmeyin. En azından hiç gidemeyen kardeşlerimize arada böyle öncelikler tanıyarak, onların tamamını götürmenin kararını almış bulunuyoruz'' diye konuştu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler