YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hacı adaylarına Domuz Gribi darbesi
Domuz gribi hac ziyaretini de fena vurdu. Arap ülkelerin sağlık bakanları Hac için gün sayanları şoke eden bir karar aldı.
Hacı adaylarına Domuz Gribi darbesi
23 Temmuz 2009 / 08:15 Güncelleme: 23 Temmuz 2009 / 00:00

Arap ülkelerinin sağlık bakanları, domuz gribi salgını nedeniyle Hac ziyaretine kısıtlamalar getirilmesini kabulettiler.


Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap ülkelerinin sağlık bakanları ve temsilcilerinin katıldığı toplantıdan sonra açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü İbrahim El Kerdani, yaşı 65'in üzerinde olanların, 12 yaşından küçüklerin ve kronik hastalıkları bulunan kişilerin Hac ziyaretinden muaf tutulacaklarını söyledi.


Kerdani, kararın, Suudi Arabistan dahil olmak üzere, ilgili ülkelerin sağlık bakanları tarafından onaylanması gerektiğini vurguladı.


DSÖ'nün bölge müdürü Hüseyin Cezayiri ise kısıtlama kararının onaylanmasının beklendiğini kaydetti.


Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Abdullah El Rabia da alınan kararla Hac ve Umre hacılarının toplam sayısına kısıtlama getirilmediğini belirterek, ''Hiçbir ülkenin yüzdesini değiştirmeyeceğiz. Belli kuralları değiştirdik'' dedi.


Suudi Arabistan, haziran ayında yaptığı çağrıda, domuz gribi salgını nedeniyle yaşlı, hasta ve durumu uygun olmayanların Hac ziyaretlerinin iptal edilmesini istemişti.


 Hac ibadetine her yıl 160 ülkeden ortalama 3 milyon Müslüman katılıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler