YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hablemitoğlu davası yeniden raftan iniyor
Gülen Hareketi'ni araştıran ve sürekli tehdit alan, en sonunda da faili meçhul bir cinayete kurban giden Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun suikast dosyası yeniden açılıyor.
Hablemitoğlu davası yeniden raftan iniyor
30 Temmuz 2014 / 18:54 Güncelleme: 30 Temmuz 2014 / 19:06

Türkiye'nin yakın tarihine damga vuran faili meçhul cinayetler arasında yer alan, Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı dosyası, 12 yıllık aranın ardından raftan indiriliyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na bağlı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Bürosu, 18 Aralık 2002 tarihinde işlenen Hablemitoğlu cinayetini sil baştan soruşturmak için harekete geçti. Faili meçhul kalan suikastla ilgili iddia ve şüphelerin soruşturulması için Savcı Hakan Yüksel görevlendirildi. Yaklaşık 12 yıldır işlem yapılmayan dosyadaki tüm delil ve ifadeler en küçük ayrıntısına kadar incelenecek.

İki hafta önce görevlendirilen Savcı Hakan Yüksel'in mercek altına alacağı belgeler arasında, Hablemitoğlu'nun eşi Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu'nun 2003 tarihli ifadesi de bulunuyor.

Kurşunu ensende hissedeceksin

Şengül Hablemitoğlu'nun soruşturma dosyasındaki ifadesinin ayrıntıları ortaya çıktı. Eşinin Gülen Hareketi ve diğer örgütlerle ilgili çalışmalar yaptığını vurgulayan Şengül Hablemitoğlu, bu nedenle tehdit mesajları aldıklarını belirterek özetle şunları söylüyor:

"... Tehdit mesaj ve mailleri eşimin öldürüldüğü döneme kadar devam etti. Gönderilen tehdit mesajları arasında, 'Seni tanıyoruz, nereye gidip geldiğini çok iyi biliyoruz, ensende kurşun hissedeceksin' ifadesi de vardı. Aynı dönemde 'Hoca efendi' başlıklı tehdit mailleri de geliyordu. Bu maillerde, 'Sen Ateist bile değilsin, cezanı bulacaksın' yazıyordu..."

Cinayet çözülmeli

Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, 2003 tarihli ifadesini doğruladı. Şengül Hablemitoğlu, şunları söyledi: "Eşim, 2000'lerin başından itibaren Gülen Hareketi'nin yapılanmasıyla ilgili makaleler yazan, konferanslar veren bir insandı. Sadece Gülen Hareketi konusunda değil, başka örgütler hakkında da çalışmalar yapıyordu. Eşimi Alman Vakfı başkanı bile tehdit etmiş. Durum böyleyken 'cinayeti şu taraf işledi' diyemem. Bu cinayetin kim ya da, kimler tarafından işlendiğini çözmesi gereken yargıdır"

Gülen Hareketi'ni anlattığı kitap ölmünden sonra yayımlandı

18 Aralık 2002 tarihinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, öldürüldüğü dönemde Fethullah Gülen örgütlenmesine ilişkin "Köstebek" adlı bir kitap üzerinde çalışıyordu. Hablemitoğlu'nun tamamlayamadığı kitap, ölümünün ardından yarım kalmış hali ile yayınlandı. Kitapta, "Paralel yapı mensuplarının yabancı devletler adına casusluk yaptıkları" iddia edilmişti.

Makalesi 'ek delil' olmuştu

Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun adı, 1990'lı yılların ikinci yarısında Alman Vakıfları ve Gülen Hareketii'nin örgütlenme yapısına ilişkin makale ve araştırmalarıyla gündeme gelmişti. Fethullah Gülen ve örgütü hakkında, "Anayasal Düzeni Yıkmaya Teşebbüs" suçlamasıyla iddianame hazırlayan dönemin DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, Hablemitoğlu'nun kaleme aldığı "Etki Ajanları, Nüfuz Casusları ve Fethullahçılar" adlı makaleyi de, dava sürecinde ek delil olarak mahkemeye sunmuştu. Hablemitoğlu'nun makalesinde Fethullah Gülen'in, Philedelphia yakınlarında özel bir çiftlikte FBI koruması altında yaşadığı, Fethullahçı yapılanma CIA'nın öngördüğü tarikat modeline (Mormon, Moon, Scientology) benzediği, paralel yapılanmanın TSK'ya sızmaya çalıştığı da ileri sürülmüştü.

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler