YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Habertürk'e yalanlama
Habertürk Gazetesi'nde yayımlanan ''TRT'de ihaleler hemşeriye'' başlıklı haber TRT'den yapılan yazılı açıklamayla yalanlandı.
Habertürk'e yalanlama
27 Eylül 2009 / 17:52 Güncelleme: 27 Eylül 2009 / 17:55

TRT'den yapılan yazılı açıklamada, söz konusu haberin asılsız olduğu vurgulanarak, ihalelerin şeffaf yapıldığı ve kurumun menfaatlerinin göz önünde bulundurulduğunun altı çizildi.
 
'Şu ana kadar ihalelerde hiçbir hukuki olumsuzluk yaşanmamıştır'' denilen açıklamada, ''Habertürk Gazetesi'nde 27.09.2009 tarihinde Esra Yazdıç isimli muhabir tarafından yazılan 'TRT'de ihaleler hemşeriye' başlıklı haberde; 3 ayrı ihalenin, aynı kişiye ve aynı adrese ait olduğu iddia ediliyor. Yine Ahmet Demirel isimli şirket sahibinin TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile hemşehrilik bağı olduğu iddia edilmektedir. Bu tür haberler sürekli olarak gündeme getirilerek TRT yıpratılmak isteniyor." ifadelerine yer verildi.
 
TRT kurumunda yıllık yaklaşık 200 ihale yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu ihalelerin tamamı İhale Kanunu'na uygundur ve ihale süreci ve sonuçları şeffaftır. Bugünkü TRT yönetimin yaptığı tek bir ihale bile hukuki olarak suçlu bulunmamıştır. Daha önce tekzip edilmiş bir haberi yeniden derleyerek yeni yorumlar ekleyerek yalan ve art niyetli olarak kamuoyuna duyuran ilgili gazete; haberde bahsedilen firmaların en düşük teklif vererek ihaleleri kazandığını ve bu ihalelerin tamamımın onaylandığını okuyucularından saklamıştır. İlgili gazetenin haberde bahsettiği Ahmet Demirel isimli yatırımcı TRT'den 66 bin TL'lik inşaat onarım işi almıştır ve açık ihalede 8 firmayla yarışarak en düşük teklifi vermiştir. TRT Genel Müdürü'ne iftira atanlar acaba bu ihalede, daha düşük teklif mi gördüler? Yine Amasyalı olarak tanıtılan bu yatırımcı, Amasya'da şubesi olan Erzincan kökenli bir şirket sahibidir. Haberde ismi geçen Yapal İnşaat 50 bin TL'lik doğrudan teminle TRT'den iş kazanmıştır. Birbey/Temaks isimli şirket ise 5 firmanın katıldığı pazarlık usulü satışta; en düşük ve en uygun teklifi vermiştir. TRT'nin rutin, düşük miktarlı 3 farklı ihalesine yaklaşık 20 firma katılmış ve bu firmaların hiçbiri ihale sonuçlarına itiraz etmemiştir. Hal böyleyken bir gazetenin çıkıp; hayali senaryolarla TRT kurumuna ve TRT Genel Müdürlüğü ihalelerine fesat karıştırıcı yorumlar yapması, hukuki sorumluluk doğurmuştur. İlgili gazete ve muhabiri; TRT Kurumu, TRT Genel Müdürü ve ilgili şirketler tarafından mahkemeye verilecektir. ''
 
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler