YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haberal'ın savunması alınıyor
Haberal'ın savunması alınıyor
05 Nisan 2010 11:13
Ergenekon'un 50.duruşması Mehmet Haberal'ın video konferans yöntemiyle savunmasının alınmasıyla başladı.

İkinci ''Ergenekon'' davasının 50. duruşmasında, video konferans yöntemiyle eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın savunması alınıyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen davanın bugünkü duruşmasına, gazeteci Tuncay Özkan, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 33 tutuklu sanık ile tutuksuz sanıklardan Emin Şirin ile emekli Orgeneral Hurşit Tolon katıldı.

Tutuklu yargılanan eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Albay Cengiz Köylü, Mustafa Dönmez, Oğuzhan Sarıoğlu, Durmuş Ali Özoğlu ile Oğuz Bulut ise duruşmaya gelmedi.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, 29 Marttaki oturumda alınan ara karar gereği, ağır sağlık durumu nedeniyle hayatı tehlikesi bulduğu, ölüm riski taşıdığı şeklindeki raporlar doğrultusunda Mehmet Haberal'ın savunmasının, İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsünde avukatlarının ve sağlık ekibinin huzurunda birer saatlik olarak alınacağını bildirdi.

Buna göre, gerekli teknik donanım sağlanarak video konferans sisteminin kurulduğunu ve mahkeme tarafından Kardiyoloji Enstitüsüne bağlanıldığını belirten Şengün, Haberal'ın yanında avukatları Serdar Özersin, Belgin Özersin ve Dilek Helvacı'nın olduğunu, ortamın duruşma şartlarına uygun olup olmadığının değerlendirilmesi için de üye hakim Hüsnü Çalmuk'un bulunduğunu kaydetti.

Şengün daha sonra Haberal'ın kimlik tespitini gerçekleştirdi.

Bekar olduğunu ve 4 çocuğunun bulunduğunu belirten Haberal, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden emekli olduğunu, Başkent Üniversitesi Hastanesinde çalıştığını ve aylık gelirinin de 10 bin lira olduğunu kaydetti.

Başkan Şengün daha sonra iddianamede Haberal ile ilgili olan bölümleri okumaya başladı.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler