YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haberal'ın avukatlarından açıklama
Ergenekon tutuklusu Haberal'ın avukatlarından açıklama...
Haberal'ın avukatlarından açıklama
15 Mart 2010 / 15:41 Güncelleme: 15 Mart 2010 / 15:42

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın avukatları Serdar Özersin ve Efsun Ünal, hakimler aleyhine Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nde müvekkilleri adına açmış oldukları davaların ''tahliye etmedin davası'' olarak kamuoyuna lanse edilmesinin, bilgi kirliliği yaratmaktan, kamuoyunu yanlış ve taraflı yönlendirmekten öteye geçmediğini savundu.

Haberal'ın avukatları Özersin ve Ünal, bir gazetede yer alan, ''Haberal'dan 10 hakime 'tahliye etmedin' davası'' ve aynı gün başka bir gazetede yayımlanan ''Haberal'dan dava'' başlıklı haberlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Haberlerin içeriğinde adı geçen hakimler aleyhine ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 4. Hukuk Dairesinde açılan tazminat davalarının Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu 573. maddesinde tanımlanan ''hakimlerin mesuliyeti'' maddesine dayalı olarak ikame olunduğunun belirtildiği açıklamada, adı geçen madde hükmünün, kanunların açık madde hükümlerine aykırı karar tesis eden hakimler aleyhine bireylere tazminat davası açma hakkı tanıdığı ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Müvekkilimiz Prof. Dr. Mehmet Haberal adına ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 4. Hukuk Dairesi nezdinde açmış olduğumuz davalar, bugüne kadar müvekkilimiz hakkında verilen 'tutuklama' ve 'tutukluluğun devamı' yönündeki kararların Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 100 ve devamı açık hükümlerine aykırılık teşkil ettiği iddiasına dayanmaktadır. Diğer bir ifadeyle Yargıtay'ın 4. Hukuk Dairesinde görülmekte olunan davalar, yasalarla tanınan bir hakkın müvekkilimizce kullanılması mahiyetindedir. Yaşam boyunca hukukun üstünlüğüne inanmış ve hukuksuzluklara karşı yasal yollarla cevap vermeyi ilke edinmiş olan müvekkilimiz, bugün maruz kaldığı yasadışı muameleler karşısında kanunun kendisine tanıdığı hakları kullanmaktadır ve kullanmaya devam edecektir.

Haberde adı geçen hakimler aleyhine Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nde müvekkilimiz adına açmış olduğumuz davaların 'tahliye etmedin davası' olarak kamuoyuna lanse edilmesi bilgi kirliliği yaratmaktan, kamuoyunu yanlış ve taraflı yönlendirmekten öteye geçmemektedir.''

A.A.

hukuk!neredesin?
 // ibrahim çelikoğlu
Hukuk'u savuna savuna,hukuk bırakmamışlar......
15 Mart 2010 15:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler