YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Haberal mazbatasını aldı
Ergenekon tutuklusu Mehmet Haberal, mazbatasını ailesi aracılığıyla aldı. Bir diğer sanık gazeteci Mustafa Balbay'ın mazbatasını da avukatlatı aldı.
Haberal mazbatasını aldı
20 Haziran 2011 / 11:40 Güncelleme: 20 Haziran 2011 / 14:09

 CHP'den Zonguldak milletvekili seçilen ikinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın mazbatasını oğlu aldı.

Zonguldak Adliyesindeki İl Seçim Kuruluna giden Haberal'ın oğlu Erkan Haberal, gazetecilerin görüntü almasına izin vermediği mazbata töreninin ardından açıklamada bulunmadan adliyeden ayrıldı.

Haberal'ın kardeşi Osman Haberal, gazetecilere, kardeşinin avukatının gazetecilere açıklamada bulunmamalarını istediğini belirterek, ''Erkan Haberal, mazbatayı alarak İstanbul'a hareket etti. Önümüzdeki günlerde Haberal'ın avukatı kente gelerek gerekli bilgilendirmeyi yapacak. Ailemiz bu konuda görüş bildirmeyecek'' dedi.

CHP'den milletvekili seçilen Ali İhsan Köktürk de mazbatasını almasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Mehmet Haberal'ın durumunun ivedilik arz ettiğini ifade ederek, şöyle dedi:

''Mehmet beyin meclis yemin töreninden önce tahliye olması gerekiyor. Onun mazbatasının Silivri'ye ulaştırılması gerekiyor. Mazbatası alınarak tahliye işlemlerini gerçekleştirmek üzere arkadaşlarımız Silivri'ye yola çıktılar. Bu mazbatayı ekleyerek mahkemeye tahliye talebinde bulunacaklar. Biz inanıyoruz ki sayın Haberal da bu hafta içerisinde tahliye olarak hem Zonguldaklılarla hem Türkiye'deki kendisine güvenen seçmen kitleleri ile birlikte olacak. 'Tahliye olamaz' diye bir şey yok. Bunun örneği de biliyorsunuz bundan 4 yıl önce parlamentoda yaşandı. Bunun emsalleri varken, Türkiye'de yargıya ve hukuk birliğine inanan birinin bunun aksini düşünmesi mümkün değil. Haberal'ın zaten tahliye olması gerekiyor. Milletvekili seçilmesi ve önceki dönemlerde bunun emsallerinin yaşanması nedeniyle biz tahliyesinde herhangi bir sorun yaşanacağını düşünmüyoruz.''

BALBAY'IN MAZBATASINI AVUKATLARI ALDI

CHP'den İzmir Milletvekili seçilen, ikinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay'ın mazbatasını, avukatları Mehmet İpek ve Oktay Yılmaz aldı.

İzmir İl Seçim Kurulundan Balbay'ın mazbatasını alan avukatlardan Mehmet İpek, gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine mazbatayla birlikte başvurarak Balbay'ın tahliyesini isteyeceklerini belirtti.

İpek, tahliye talebini İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine, bugün yetişmezse yarın sabah ileteceklerini kaydederek, ''Dosyadaki mevcut taleplerimize daha önce milletvekili seçildikten sonra tahliye edilen siyasilerle ilgili emsal kararlara atıfta bulunarak, kanunlar önünde eşitlik ilkesi gereğince bir tedbir olan tutuklamanın sona erdirilmesini de ekleyeceğiz'' dedi.

Tahliye talebini sunduktan sonra mahkemenin vereceği kararı bekleyeceklerini belirten İpek, Balbay'ın 24 Haziran'da yapılacak yemin törenine katılmasını umut ettiklerini dile getirdi.

AA

 

Rezillik
 // mehmet
İşte böyle! Bu Türkiye'de olur adam hapisteyken bile istediğini yapabiliyor! Adalet yok bu ülkede kesinlikle! İşiniz zor! Bu kolay unutulmaz!...
20 Haziran 2011 12:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler