YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ha Beşar ha Sisi bunların birbirinden farkı yok"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kentsel dönüşüm töreninde konuştu.
"Ha Beşar ha Sisi bunların birbirinden farkı yok"
17 Ağustos 2013 / 17:56 Güncelleme: 17 Ağustos 2013 / 18:46

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hedefimiz yara sarmaktan önce, yara almamak olmalı. Depremlere müdahaleden önce muhtemel deprem durumunda, zararı azaltmak gayemiz olmalı. Bizim artık 'enkaz altından nasıl insan çıkarırız' değil, 'enkaz altında nasıl insan kalmaz' buna yönelmemiz, buna yoğunlaşmamız lazım" dedi.

Erdoğan, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili, "Hiç kimseyi mağdur etmeyeceğiz, hiç kimsenin hakkının yenmesine göz yummayacağız. Ranta, yağmaya asla izin vermeyiz, vermeyeceğiz" dedi.

Erdoğan, Mısır'da ramazan ayının hemen öncesinde bir askeri darbe yapıldığını hatırlatarak, "70 yıl sonra başlayan demokratikleşme süreci, çok ağır şekilde yaralandı. 70 yıl otokratik rejime sabredenler veya o totaliter rejimleri destekleyenler bir yıl yüzde 52 oyla iş başına gelen Sayın Mursi'ye tahammül edemediler" dedi.

Erdoğan, Mısır'da darbe yönetimine, darbeyi yaptıktan sonra 16 milyar dolar destek geldiğini belirterek, "Şimdi soruyorum: Darbe yönetimine 16 milyar dolar desteği verenler, eğer bana sorarsanız, onlar darbe yönetiminin ortaklarıdır" dedi.

Dünyaya seslendi

Erdoğan, Mısır'da darbe yönetimine, darbeyi yaptıktan sonra 16 milyar dolar destek geldiğini belirterek, "Şimdi soruyorum: Darbe yönetimine 16 milyar dolar desteği verenler, eğer bana sorarsanız, onlar darbe yönetiminin ortaklarıdır" dedi.

Erdoğan, "Mursi'nin darbe yapıldığı zaman kabinesinin 3'te 2'si Mübarek'ten kalma bakanlardı. Dünyaya sesleniyorum: Bunun neyini inkar edeceksiniz" dedi.

Erdoğan, "Şu anda Mısır'da iki ayrı tablo var, biri Firavun'un izinden gidenler diğeri Musa'nın izinden gidenler. Tarih bunu böyle yazacak" dedi.

Erdoğan, Mısır'da El Fetih Camisi'nin kuşatma altında olduğunu belirterek, "Buradan sesleniyorum, Mısır'a da sesleniyorum, dünyaya da sesleniyorum: İnsanların ibadethanesi mahsundur ama bunlar Suriye'de de Mısır'da da camilerimizi yaktılar, yıktılar. Ha Beşar ha Sisi bunların birbirinden farkı yok. Bunlara destek verenlerin de birbirinden farkı yok, aynı" dedi.

"Türkiye de Mısır'a sırtını dönsün istiyorlar"

Erdoğan, "İbadethanelere, camilere, kiliselere yapılan saldırıları da şiddetle kınıyor, tüm tarafları daha fazla hassasiyete davet ediyorum. Ama oyuna bakın, şu anda Müslüman Kardeşler kiliseleri koruma altına alıyor ve malum uluslararası medya, hani 'Gezi medyası' vardı ya Türkiye'de ve dünyada, aynı orada ne varsa burada da onlar var. Bunlar şimdi ne diyor biliyor musunuz  'Müslüman Kardeşler 30 tane kilise yaktı' diyorlar. Halbuki kiliseleri koruma gayretinde olanlar onlar" dedi.

Erdoğan, hem Türkiye içinde hem de dünyada Türkiye'nin Mısır ile ilgileniyor olmasından rahatsız olanların bulunduğu belirterek, "Türkiye de sussun istiyorlar, Türkiye de Mısır'a sırtını dönsün istiyorlar, Türkiye de katliamı görmesin, darbeyi görmesin, ilkelerini ayaklar altına alıp, vicdanını çiğneyip sessiz kalsın istiyorlar. Türkiye konuştukça, Türkiye tepki gösterdikçe, Türkiye hakkı, adaleti dile getirdikçe birileri vicdanlarıyla baş başa kalıyor ve bundan rahatsız oluyorlar" dedi.

Erdoğan, Mısır'da yapılan darbe ve sonrasında girişilen katliama karşı tutumları nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin, AB'nin, İslam İşbirliği Teşkilatının aynaya bakacak yüzünün kalmadığını belirterek, "Mısır'da adalet isteyen insanlara kurşun yağdırılırken susan, susarak onaylayan, susarak teşvik edenler, vicdanlarıyla yüzleşmeyecek kadar o kanın içine batmıştır" dedi.

"Bu bölgede güçlü bir Türkiye istemiyorlar"

Erdoğan, "Bugün Mısır'da susanlar, yarın sıra kendilerine geldiğinde konuşamayacaklar. Bugün Mısır'da demokrasinin katline seyirci kalanlar, yarın çıkıp da hiç kimseye demokrasi dersi veremezler. Bugün Mısır'da darbeye darbe diyemeyenler, sıra başka bir ülkeye geldiğinde seslerini yükseltemezler. Bugün Mısır'da oynanan oyunu yarın çıkacaklar, bir başka İslam ülkesinde oynayacaklar. Bugün Mısır'da sergilenen vahşeti yarın belki de bir başka ülkede sergileyecekler. Belki Türkiye'yi karıştırmak isteyecekler. Çünkü bu bölgede güçlü bir Türkiye istemiyorlar. Bu bölgede, istikrarlı, huzurlu, kalkınmış ülke istemiyorlar. Biz bu tuzağı bozacağız" dedi.

"Biz dilsiz şeytan olmayacağız"

Erdoğan, Mısır'da darbe karşıtlarına yapılan katliamın ardından BM Güvenlik Konseyinin daimi üyelerinin hepsini aradığını, AB üyesi ülkelerinden bazılarıyla kendisinin, bir çoğuyla Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun irtibat kurduğunu, İslam dünyasıyla görüşmelerin sürdüğünü belirterek, "Herkes sussa biz susmayacağız. Çünkü biz şunu biliyoruz: Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Biz dilsiz şeytan olmayacağız. Hakkı söyleyeceğiz" dedi.

19:28
 // Zalimler toplulugu
Dünyada mısırdaki katliama tayyip erdogandan başka karşı çıkan devlet başkanı varmınerde abd nerde ab devletleri mısırda binlerce insanlar katledildi türkiyeden başka katliama karşı çıkan yok. Çünkü hepsini kontrol altında tutan aynı el koru halinde ayni şeyi konuşuyorlar.mısırdaki darbeye darbe diyemediler çok ilginç degilmi....
17 Ağustos 2013 19:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler