YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güzel'den demokrasiye sahip çık çağrısı
Güzel'den demokrasiye sahip çık çağrısı
Güzel'den demokrasiye sahip çık çağrısı
21 Temmuz 2008 / 07:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ortak Akıl Hareketi'nin düzenlediği mitingde halkı coşturan Hasan Celal Güzel, milli egemenliğe sahip çıkılmasını istedi.


Önce Malatya, ardından Samsun ve en son Bursa'da meydanları dolduran on binler, "darbelere dur" dedi. Ortak Akıl Hareketi'nin darbe ve demokrasi dışı girişimlere karşı başlattığı mitinglerin üçüncü durağı Bursa'da, meydanı dolduran vatandaşlar demokrasiye sahip çıkacaklarını bir kez daha ortaya koydular.


Darbe heveslilerine bundan sonraki darbe girişimlerinde sessiz kalmayacaklarını gösteren vatandaşlar, attıkları sloganlar ve taşıdıkları pankartlarla da bunu gösterdiler. Bir çok sivil toplum liderinin konuştuğu mitingde en coşkulu konuşmayı eski bakan Hasan Celal Güzel yaptı.


"Yarım asırdır laiklik elden gidiyor diyorlar. Laikliğin bir yere gittiği yok. Gittiği yok ama 10 senede bir hep demokrasi elden gitti. Hep millet iradesi çiğnendi."


Paris, Londra ve Washington'da halkın göstereceği sert tepkiden dolayı bugüne kadar kimsenin tankları yürütme cesareti göstermediğini söyleyen Güzel, "yürütülürse tankların üstüne çıkalım" dedi.


"Ben sizin önünüzde yeminle söylüyorum: Türkiye'de bir daha darbe olursa, bir daha tank yürürse üstüne çıkacağım. Sizde var mısınız? Hep beraber yapalım bunu."


Güzel, vatandaşlara demokrasiye sahip çıkmaları çağrısında bulundu.


"Arkadaşlar demokrasi 4 senede bir 5 senede bir seçim sandığına oy atmak değildir. Seçim sandığına sahip çık."


Hak-İş Başkanı Salim Uslu da cumhuriyet mitinglerini abartarak haber yapan bazı gazete ve televizyonların Ortak Akıl Hareketini yok saymak istediklerine dikkat çekti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler