YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güzel'den ağır sözler
Güzel'den ağır sözler
29 Ağustos 2010 21:26
Hasan Celal Güzel, Kılıçdaroğlu'na yüklendi. Güzel, 'Kılıçdaroğlu'nun darbeye karşıymış gibi görülmesine bakmayın. Eğer iktidara geleceğini bilse gider, Genelkurmay'da borazancı başı olur' dedi.

Eski Devlet Bakanı ve Halkın Yeniden Doğuş Partisi eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, CHP Lideri Kemal Kılaçdaroğlu'na yüklenerek, "Kılaçdaroğlu'nun ortalıkta darbeye karşıymış gibi görülmesine bakmayın. Eğer iktidara geleceğini bilse gider Genelkurmay'da borazancı başı olur" diyerek, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet   Sezer'i Firevun ile Nemrut'a benzetti, bazı MHP'lilere ağır eleştiride bulundu. 

Yeni ve Demokratik Bir Anayasa Talebiyle yola çıkan Sivil Dayanışma Platformu (SDP)'nun başlattığı 'Anadolu Buluşmaları'nın Samsun ayağı,  Samsun Sivil Anayasa Platformu'nun organizasyonunda Büyük Samsun Oteli'nde gerçekleştirildi. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Eski Bakan Hasan Celal Güzel, 12 Eylül'ün şimdiye kadar hep matem günü olarak hatırlandığını, artık bayram günü olarak hatırlanacağını temenni ettiklerini kaydetti.12 Eylül darbesinin yaşadıklarına örnek veren ve günümüzle bağlantı kuran Hasan Celal Güzel, "Her darbenin arkasında bir halk partili vardır. Unutmayın. Kılıçdaroğlu'nun ortalıkta darbeye karşıymış gibi görülmesine bakmayın. Eğer iktidara geleceğini bilse gider Genelkurmay'da borazancı başı olur" dedi. 

İhtilal döneminde Anayasa Mahkemesi'nin  kaldırılmasıyla ilgili süreçlere örnek veren ve oluşumunda halk partisi bağlantılarını anlatan Güzel, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

Anayasa Mahkemesi'ni kaldırmak gibi hayırlı iş yapacaktık, olmadı. Anayasa Mahkemesi lüzumlu bir teşkilat değildir. Anayasa Mahkemesi kanunların anayasa uygunluğu denetleyen teknik bir kurumdur. İleride TBMM Anayasa Komisyonu bünyesinde bir komisyon da aynı işi yapabilir. Elime yetki geçse ilk yapacağım iş Anayasa Mahkemesi'ni kaldırmaktır. CHP tarafından normal adli mahkemelere geçmişte 3 bin atama yapıldı. Bu kadrolaşma üst yargıda medarı kaynağı o asık suratıyla Firavun ile Nemrut karışımı bir kişi olan Ahmet Necdet Sezer'in atağı kişiler. Bu kişi geldi içlerinden cımbızla seçti halk partili partizanları getirdi." 

MHP lideri Devlet Bahçeli'ye de yüklenen Hasan Celal Güzel, "Fakat Devlet Bahçeliye ne oluyor? Onu hiç anlamış değilim. Neye hizmet ettiğini farkında bile değil. Tabanıyla bu kadar ters düşen kimse olamaz. Benim ülkücü, MHP'li çok dostum ve çevrem var.Niye itiraz ediyorsunuz? diye sorduğumda, 'Biz ona itiraz etmiyor ne Erdoğan'a itiraz ediyoruz' diyorlar. Kardeşim Erdoğan'ımı oyluyorsunuz siz. Bu kadar geri zekalılık olur mu?. Neye itiraz ediyorsunuz? AK Parti iktidarına itiraz ediyorsunuz. Gelirsin 'evet' oyunu verirsin, 10 ay sonra da seçim var AK Parti iktidarını beğenmiyorsan götür MHP'ye verirsin. Sana verme demiyorlar" diye konuştu. 

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, Referandumda 'evet' oyunun çıkacağını, mutlaka evet denilmesi gerektiğine dikkat çekti. Dilipak, "Anayasa değişikliği eskiye  göre çok daha iyi. Allah korusun. Bir hayır çıkarsa Türkiye'nin nereye gideceğini hiç kimse tahmin edemez. İnfazlar başlar, Ergenekon sokağa çıkar. Ne iktidar, ekonomi, barış hiçbir şey kalmaz. Bu Anayasa 'evet' çıkacak ama bu Anayasa'nın yüzde kaç oyla geçtiği çok önemli. Yüzde 55'in altında geçerse meşrutiyet tartışması devam eder. Yüzde 55-60 oy ilerisini güçlendirir" diye konuştu. 

Toplantıda SDP Başkanı Ayhan Ogan, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arslan, Adaleti Savunanlar Derneği adına Arif Çelenk, Genç Siviller Platformu adına Tansel Parlak, Samsun Sivil Anayasa Platformu Başkanı Mediha Acar, OMÜ-Der adına Prof. Dr. Bünyamin Şahin, ENSAR Vakfı Başkanı Ahmet Şişman konuşma yaptı. İHA

güzel haklı...
 // ibrahim çelikoğlu
Kılıçtaroğlu dublör yerine geçmemeli.Giden gelenden çok daha tehlikeli ve kötüydü."Bensiz yürümez" diye döndü.Gene ayni gerekçeyle dönerse devletin başına çok büyük bela kesilebilir.Kılıçtaroğlu AB sürecinde demokrasi deneyi.Göz boyamak için gerekli.Millet böyle mıymıntılara fırsat vermez.Birkaç kemikleşmiş çıkar gurupları arkasını bırakmaz.O kadar......
30 Ağustos 2010 09:36
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler