YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güvenlik sağlanana kadar Başika'dan çıkılmayacak
Irak’la yaşanan Başika kampı krizi, Başbakan Yıldırım’ın Bağdat ziyaretiyle tatlıya bağlandı. Mutabakata göre göre DEAŞ temizleninceye kadar Türk askeri bölgeden çekilmeyecek. Sonrasında Ankara ve Bağdat yeniden masaya oturacak.
Güvenlik sağlanana kadar Başika'dan çıkılmayacak
11 Ocak 2017 / 10:22 Güncelleme: 11 Ocak 2017 / 10:33

Türkiye ile Irak arasında diplomatik krize neden olan Başika kampıyla ilgili sorun Başbakan Binali Yıldırım’ın Bağdat’ta Irak Başbakanı Haydar El İbadi’yle yaptığı görüşmede çözüldü.

Varılan mutabakata göre, terör örgütü DEAŞ, Irak topraklarından temizleninceye kadar Türk askerinin Musul’a 20 kilometre uzaklıktaki Başika’dan çekilmesi söz konusu olmayacak.

DEAŞ tehdidinin tamamen ortadan kalktığına kanaat getirildiğinde ise taraflar, törerle mücadele kapsamında yerel güçlerin eğitildiği Başika kampının geleceğini konuşmak için yeniden masaya oturacak.

İki ülke arasında yürütülecek müzakerelerde, Başika’da konuşlu TSK unsurlarının çekilip çekilmeyeceğine ilişkin yol haritası netleştirilecek.

Başika konusunda Irak Savunma Bakan Vekili ve Genelkurmay Başkanı Osman El Ganimi de Ankara’ya davet edildi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın yaptığı davet, Başbakan Yıldırım’ın Bağdat ziyaretinde tekrarlandı.

YBŞ’NİN RÖNTGENİ BAĞDAT’A VERİLDİ

Başbakan Binali Yıldırım’ın Irak temaslarında üzerinde en çok durulan konulardan biri de terör örgütü PKK’nın Sincar’daki varlığı oldu.

Türk tarafı, Sincar’ın ikinci bir Kandil’e dönüştürülmesine izin verilmeyeceğinin altını çizdi. PKK’nın Sincar’dan çıkarılması konusunda da Irak merkezi hükümetiyle mutabakata varıldı.

Irak makamlarına, Barzani’ye bağlı peşmergeler ve Irak merkezi güçlerinin Sincar’ı PKK’dan arındırmaması halinde Türkiye’nin gerekeni yapacağı mesajı iletildi.

Kandil’deki PKK yönetiminin Sincar’da kurduğu Şengal Direniş Birlikleri’nin (YBŞ) kaç kişiden oluştuğu, bu teröristlerin silah ve diğer donanımları, Türk istihbarat birimlerince tespit edildi. PKK’nın Sincar’daki YBŞ yapılanmasına ilişkin elde edilen bilgiler, Irak makamlarıyla da paylaşıldı.

‘SİNCAR’A OPERASYON İÇİN DAVETE GEREK YOK’

Başbakan Binali Yıldırım’ın Bağdat ve Erbil temaslarında masada bulunan terör örgütü PKK’nın Sincar’daki varlığını güvenlik uzmanları değerlendirdi.

Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Serdar Erdurmaz, Sincar’a Fırat Kalkanı gibi bir operasyon düzenlenmesi için şartların olgunlaştığını belirterek “Operasyon için bir mekanizmanın davetine gerek yok, zira burada esas olan Türkiye’nin güvenliği ve bekasıdır. Türkiye elini çabuk tutup karar vermelidir” dedi.

Terör ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar da PKK’nın Batı dünyasının meşruiyetini kazanmak için iki yıldır Sincar’da bulunduğu ifade ederek “Ezidilerin dramını kullanan örgüt için bu bölge oldukça önemli. Suriye’de kurduğu hakimiyetin altyapısını Sincar’da attı. Müdahale için Barzani’den bir davet gelmesi de mümkün” değerlendirmesi yaptı.

Strateji ve Yönetim Uzmanı emekli Yarbay Halil Mert ise Ankara’nın Bağdat ve Erbil’e baskı yapması gerektiğini kaydederek “Eğer Barzani PKK’ya karşı harekat yapacaksa ona hava ve topçu desteği ile teknolojik destek sağlamalıyız” diye konuştu.

 

KARAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler