YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güvenlik görevlisine saldırdılar...
Memurların iş bırakma eylemine destek veren gençler duvara yazı yazmak istence olan oldu. Gençlere engel olmaya çalışan güvenlik görevlisi ile gençler arasında arbade yaşandı.
Güvenlik görevlisine saldırdılar...
25 Kasım 2009 / 14:15 Güncelleme: 25 Kasım 2009 / 14:26

Memurların bir günlük ''uyarı grevi'' kapsamında Eğitim-İş üyesi bir grup, İstanbul Valiliği önüne yürüyerek basın açıklaması yaptı.

Tepkilerini ifade eden pankartlar taşıyıp sloganlar atarak İstanbul Valiliği önüne kadar yürüyen gruba Atatürkçü Düşünce Derneği İstanbul Gençlik Kolları ve Türkiye Gençlik Birliği üyeleri de destek verdi.

Polisin güvenlik önlemleri aldığı Valilik binası önünde grup adına bir açıklama yapan Eğitim-İş 2 no'lu Şube Başkanı Abidin Baysal, grevli ve toplu sözleşmeli sendika yasası için bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Baysal, 2010 yılı bütçe tasarısında, memur maaşlarına yüzde 2,5   2,5, asgari ücrete yüzde 3 3 emekli maaşlarına yüzde 4 2,4, gazi maaşlarına 1 Ocaktan itibaren aylık 8,2 TL ve yaşlılık ücretlerine ise aylık 2,3 TL gibi ''trajikomik'' artışların reva görüldüğünü belirtti.

Başta emeklilik yaşı olmak üzere sosyal güvenlik alanında kazanılmış haklarda geriye gidildiğini, sağlık hizmetlerinde muayene katılım paylarında yapılan artışların yüzde 100'ü bulduğunu, halkın yoksulluğa ve açlığa mahkum edildiğini savunan Baysal, ''AKP iktidarı kamu çalışanlarına karşı bu pervasızlığı 4688 sayılı yasaya dayanarak yapmaktadır. Sendikal mücadelenin en önemli silahı grevdir'' dedi.

Grup, açıklamanın ardından Sirkeci Garı'na kadar yürüyüş yaparak eylemini bitirdi.

Bu arada, Cağaloğlu yokuşundaki bir bankanın duvarlarına sprey boyayla slogan yazmaya çalışan Ezilenlerin Sosyalist Platformuna mensup gruba müdahale etmeye çalışan bir polis, göstericiler tarafından tartaklandı.

Öte yandan, ''uyarı grevi''ne katılan memurların ve araçların tramvay yolunu kullanması nedeniyle, tramvay seferleri de zaman zaman aksadı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler