YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gürses: Artık kışlanın önünden bile geçmem
Ergenekon davasının 97. duruşmasında tutuklu sanık Emin Gürses tahliye oldu
Gürses: Artık kışlanın önünden bile geçmem
05 Haziran 2009 / 22:06 Güncelleme: 05 Haziran 2009 / 00:00

Ergenekon davasının 97. duruşmasında tutuklu sanık Emin Gürses, tahliye olduktan sonra askeri birliklerin kapısının önünden bile geçmeyeceğini söyledi.  
  
Gürses, Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kendisinin Harp Akademileri Komutanlığı'nda yaptığı konuşmaların görüntüsünü istediğini anlatarak, " Ben Harp Akademileri'nde ders veriyordum. Ancak ben bundan sonra askeri birliklerin kapısının önünden geçmem." Dedi. Bunun üzerine tutuklu sanıklardan Sevgi Erenerol, "Neden geçmeyeceksiniz?" diye itiraz edince Gürses, "Genelkurmay Başkanı Orgeneralini teğmenini teslim etmiş. Ben niye geçeceğim?" Dedi.


27 Mayıs darbesinin 50. yılını kutlayacaklar


Ergenekon tutuklu sanıklarından İşçi Partili Hikmet Çiçek ise Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun sorgusunda savcıların 27 Mayıs'ın darbe mi devrim mi şeklindeki sorularına gönderme yaptı. Gelecek yıl 27 Mayıs'ın 50. yıldönümünü kutlayacaklarını anlatan Çiçek, "Ne darbesi savcılar ısrarla 27 Mayıs'ın darbe olduğunu savunuyorlar. 27 Mayıs'ta 236 general emekli oldu. O dönemde toplam 256 general bulunuyordu. Generaller emekli olunca 20 general kaldı geriye. Saygı ve sevgi ile anıyorum 27 Mayıs'ın büyük önderlerinden Albay Suphi Karaman, bu büyük tasfiye hareketinin en başta rol alanlardan biriydi." Dedi.


Çiçek 27 Mayıs'ın 12 Eylül darbesine kadar "Anayasa ve Özgürlük Bayramı" olarak kutlandığını da hatırlatarak "12 Eylül'de Kenan Evren rejimi bu bayramı hayatımızda çıkardı. Ancak 27 Mayıs tarihin şerefli sayfalarından biridir." Dedi.


Sanıklardan Kemal Kerinçsiz ise 27 Mayıs darbesinin arkasında halk iradesi bulunduğunu ileri sürerek "Darbe değil bir ihtilaldir." Demesi dikkat çekti. (Zaman)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler