YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gürsel Tekin'den Güler ile Topbaş'a şok!
Gürsel Tekin'den Güler ile Topbaş'a şok!
25 Mart 2013 12:55
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında “Esenyurt’ta kaçak yapıya göz yumarak görevlerini kötüye kullandıkları” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, beraberinde İstanbul milletvekilleri ile Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. Tekin burada İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski İçişleri Bakanları Abdülkadir Aksu, Beşir Atalay, İdris Naim Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Esenyurt Belediyesi İmar Müdürü, Zabıta Müdürü ve yetkilileri hakkında “imar kirliliğine neden olmak, görevi kötüye kullanmak ve İmar Kanunu’nu ihlal” suçlarından dava açılmasını talep etti.

Gürsel Tekin, avukatı Hülya Tanal aracılığıyla savcılığa sunduğu 5 sayfalık dilekçede “Son günlerde basında sıkça rastlanan haberlere göre, 2009’da Hazine toplamda 33 bin metrekare araziyi Esenyurt Belediyesi’ne terk etmiştir. Terk etme sebebi burada kamu yararına tesisler yapılmasının istenmesidir. İmar planında belediyeye terk edilen alanlardan biri sağlık tesis alanı, diğeri devlet hastanesi bir diğeri de rehabilitasyon merkezi alanı olarak görülmektedir. Esenyurt Belediyesi tarafından Hazine’nin kamu yararına terk ettiği alan önce kendi adına tapuya tescil ettirildi, ardından da kat karşılığı ihaleye çıkarıldı” ifadeleri yer aldı.

Hazine’nin devlet hastanesi, rehabilitasyon merkezi yapılsın diye belediyeye terk ettiği ancak belediyenin kendi malıymış gibi ihaleyle sattığı arazide bir rezidans projesi uygulandığının anlatıldığı dilekçede, bu nedenle ilçe halkının kamusal hizmetten yoksun bırakıldığı vurgulandı. Esenyurt’ta yaşanan imar yolsuzluğunun birinci derecede sorumlularının Necmi Kadıoğlu ve Kadir Topbaş olduğu kaydedilen dilekçede, “Esenyurt ilçesinde mevcut imar planları ile fiili durum örtüşmemektedir. İlçedeki binaların çoğu kaçak durumdadır. Burada imar yolsuzluğu, imar kaçakçılığı hat safhadadır” denildi.

Adliye çıkışında beraberindeki milletvekilleri ile basın mensuplarına açıklama yapan Gürsel Tekin, “İstanbul milletvekilleri olarak İstanbul’da son dönemlerde organize imar yolsuzlukları ile ilgili suç duyurusunda bulunduk. Başbakan bizim dönenimizde yolsuzluk bitti dedi. İnsafa davet ediyorum kendisini. Başbakana ben ‘İstanbul’daki organize yolsuzluklarla ilgili harita gönderdim. Önümüzdeki günlerde reklam ve ihale yolsuzlukları ile ilgili karşınızı çıkacağız. Namuslu savcıların talebimizi yerine getirmesini istiyoruz” dedi.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlamak istemeyen Tekin, “Süreç çok önemli. Süreçle ilgili genel başkanımız düşüncelerini yarın söyler. Hiçbir şey bu organize işleri kapatmamalı” diye konuştu.

İsrail’in Mavi Marmara baskını ile ilgili özür dilemesine ilişkin görüşleri sorulan Tekin, “Sadece bu konuda konuşmak istiyoruz. Oda başka bir organize iş” diye yanıt verdi.

Adliye önündeki vatandaşlarla sohbet eden Tekin, bir vatandaşa, “Sesinizi çıkarın, korkmayın. Ne zamandan beri namuslu adamlar, hırsızlardan korkmaya başladı?”dedi. Bunun üzerine vatandaş “Kim korkuyor ki” yanıtını verdi. Tekin ise, vatandaşa sarılarak “Ha şöyle korkmayın” dedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler