YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gürsel Tekin onu anlattı
Gürsel Tekin onu anlattı
27 Mayıs 2010 09:07
Kılıçdaroğlu’nu 8 yıldır tanıdığını söyleyen Tekin, Vatan gazetesine Kılıçdaroğlu'nu anlattı... İşte Gürsel Tekin'in ağzından Kemal Kılıçdaroğlu;

Kılıçdaroğlu’nun hep yanıbaşında olan Gürsel Tekin, “Kemal Bey’i şimdiye kadar hiç sinirli görmedik. Hatta ben sinirlenince o sakinleştiriyordu. Kemal Bey’in yüksek sesle bir tepkisi yoktur. Çelebiliği de var ama çok sakin. Avantajdır. Siyasette sakin güç tam Kemal Bey için biçilmiş bir laftır” diyor...

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP milletvekili olarak kamuoyunun karşısında iki büyük çıkış yaptı: Geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu, geçen hafta da CHP Genel Başkanlığı’na adaylığını koydu ve bu kez seçildi. İki büyük çıkışında da İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin hep yanıbaşında oldu. Kılıçdaroğlu, Genel Başkan seçildikten sonda Deniz Baykal’ı da Tekin’le birlikte ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu’nu 8 yıldır tanıdığını söyleyen Tekin, Vatan gazetesine Kılıçdaroğlu'nu anlattı;
* İstanbul Büyükşehir’e aday olduğunda kaygınız var mıydı? Sonuçta siz çok daha uzun yıllardır siyasetin içindesiniz ama Kemal Bey bürokrasiden geldi...

Kemal Bey’i çok yakinen tanımıyordum. Çok yazılan çizilen şeyler oldu. Benim de kafamda soru işaretleri olmadı değil. ’Memur zihniyetli, gelecek her şeyi tıkayacak’ gibi laflar edildi. Dehşet şaşırdım. Müthiş girişimci. Kemal Bey, belediye başkanı olsaydı kafasındaki projelere herkes şaşıracaktı. Bir kere iş dünyasını şaşırtacaktı. İş dünyasının imkanlarının iyi oluşabilmesi için ciddi bir proje vardı. İkincisi İstanbul’u dünya finans merkezi yapacaktı. İstanbul’u turizm merkezi yapacaktı. Belediye Başkanı olduğunda bürokrasiyi kaldıracaktı. “Abi nasıl kaldıracaksın?”dedim. “Çok kolay. Bürokrasiyi güvene dayalı yapacağız. Hiçbir işadamı, vergisini ödeyen bir vatandaş, emlak vergisini ödeyen bir vatandaş bankonun önüne geldiğinde titremeyecek. Tam tersine memur titreyecek mükellefim geldi, para alacağım, hoş geldiniz diyecek. Bu algıyı yaratacağım” demişti. İnşallah başbakan olur, bunları hayata geçirir.

* Sizi güldüren bir anı...

Henüz Gürsel Tekin mi-Kemal Kılıçdaroğlu mu tartışmaları vardı. Biz adaylık atamasından 20 gün önce İstanbul’da buluştuk. İlk teklifi yapan benim kendisine, ’Kemal Bey benim ismim geçiyor. Ben şöhret peşinde değilim. Benim tek derdim istanbul’u almak. Bütün araştırmalarda sen daha öndesin. Gel ben arkanda olacağım, sonuna kadar götüreceğim. Sizinle yola devam edelim“ dedim. Hürriyet’te bir röportajım vardı, sanki ben aday olacakmışım gibi. Nedir, diye sordular. Projeler vardı: İşte, finans merkezi olacak, rant olmayacak. Yoksul kesimleri tespit edip onlara böyle pirinç falan değil 600 TL para vereceğiz dedim. Bu benim gazetede olan demecim. Bir ay sonra Kemal Bey atandı belediye başkan adaylığı için. Kemal Bey bu işi (röportajı) kaçırmış tabii. Böyle bir demecin olup olmadığını bilmiyor. Bir 600 TL efsanesi dönüp duruyor. Biz bir televizyona gidiyoruz. ’Abi şimdi bu sorarlar kaç kişi, diye’ dedim. ’Ciddi bir çalışmamız var, sosyologlar çalışma yapıyor, ne kadar kişi olacak’ diyelim diye düşünüyorum. ’Gürselcim bu 600 TL’yi söyleyeni bir bulsam’ dedi. Gülmeye başladık.

* Sinirli gördünüz mü hiç?

Sinirlense de sakinleştirsek! Ben sinirlenince o sakinleştiriyordu. O daha temkinlidir. Biz zaman zaman daha fevri davranıyoruz. Bağırıyoruz çağırıyoruz. Bir olaya tepki gösteriyoruz. Kemal Bey’in yüksek sesle bir tepkisi yoktur. Çelebiliği de var ama çok sakin. Avantajdır bu. Hepimiz insanız. Sinirlerimizi bazen kontrol edemiyoruz. Ağzımızdan bir laf çıkıyor. Dil yarası, bir laf çıktığı zaman geriye dönüş olmuyor. Kemal Bey’in öyle bir şeyi yok. ’Sinirlendim, kızdım, ağzımdan rast gele çıktı’ biri değil. Kemal Bey aynı zamanda eksik yanlış yapsa da özür dilemesini biliyor. Siyasette sakin güç tam Kemal Bey için biçilmiş bir laftır.

Kemal Bey, karizmatik ve çekici

* Müthiş duygusal. Her şeye üzülür. Her şeye üzülmesi iyi midir kötü müdür bilmiyorum. Ama çok da kararlıdır.

* Karizma falan filan diyorlar. Karizmanın Türkçe karşılığını merak ettim baktım ’Çekicilik’. Karizma buysa Kemal Bey karizmatik, çekici. Rakibi bile ’sana bir dokunayım’ diyor. Bundan daha iyi karizma olabilir mi?

* Yürüyüşü sever. Özel bir spor salonuna gideyim gibi alışkanlığı yok.

* Gerçekten büyük bir enerjisi var. Hepimiz şaşırdık. 63 gün aralıksız çalıştık. Biz döküldük. Ben 11 kilo verdim. O kadar yemek yememize rağmen üstelik.

* Sigara düşmanıdır. Ama ben içiyorum. O stresi görünce bana izin veriyordu. Yoksa hiç hoşlanmaz.

* Bitki çayı içer. Kahve çok az içer. Türk kahvesi veya sade nescafe içer.

* Bu halk hareketi nereden kaynaklandı onu da anlatmak istiyorum: 29 Mart’tan sonra Kemal Bey bir gün Ankara’da durmadı. 46 il gezdi. Köy köy dolaştı. Orada insanların sorunlarını, o yoksul vatandaşların dertlerini gördü. Kurultaydaki konuşması aslında o çerçevede çıktı. Anadolu’da Güneydoğu’da, gitmediği yer yok. Hiç de yorulmuyor maşallahı var.

* Kitap okumayı çok sever. Kütüphanesi çok zengindir.

Bizleri Deniz Bey keşfetti

89’larda Deniz Bey alana indiğinde herkes ona dokunmak için mücadele ediyordu. Büyük bir sinerji yaratmıştı. Kongre süreçleri, Deniz Bey’in bazı karşı çıkışları. Bankalar olayıyla ilgili. Her gazetenin bir bankası vardı o zamanlar... 1 Mart tezkeresi... Bütün bunlar Deniz Bey için negatif bir şey yarattı. Halbuki gerçekten Deniz Bey’i de insanlar yakinen tanınınca şaşırıyor. Biz böyle bilmiyorduk diyorlar. Deniz Bey’in böyle bir şanssızlığı vardı. Beni de Kemal Bey’i de bir çok arkadaşımızı yaratan Deniz Bey’dir. Bunu herkesin bilmesi lazım. Deniz Bey keşfetti bizleri.

Gitmediği tek il Hakkari

KIlIçdaroĞlu, gerek bürokrasideyken, gerekse aktif siyasete girdikten sonra Türkiye’nin her yerini gezdi. Maden faciasıyla yakından ilgilenmesi nedeniyle Genel Başkan olur olmaz Zonguldak’a gitti. Ama bu ziyaret, aynı zamanda yıllar sonra eşi CHP’ye dönen Bülent Ecevit’in memleketi olması nedeniyle siyasi bir jestti. Kılıçdaroğlu’nun görmediği tek il olan Hakkari’ye de en kısa zamanda gitmesi bekleniyor.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler