YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gurbette AK Parti'ye destek yüzde...
Yurt dışındaki seçmene yönelik son anket, AK Parti'ye desteğin yüzde 60.8 olduğunu gösterdi. Başkanlık sistemini destekleyenlerin oranı ise yüzde 56 çıktı
Gurbette AK Parti'ye destek yüzde...
25 Nisan 2015 / 12:21 Güncelleme: 25 Nisan 2015 / 12:24

Ethno-Forschung Germany araştırma şirketinin 4-12 Nisan arasında Türk nüfusunun en fazla olduğu Almanya'da yaptığı kamuoyu araştırması, yurtdışındaki seçmenin 7 Haziran'daki tercihini ortaya koydu.

Araştırma, Almanya'daki seçmenin yüzde 60.8'inin açık ara farkla "AK Parti" dediğini gösterdi. Türkiye'de "Başkanlık Sistemi"ni destekleyenlerin oranı ise yüzde 56 oldu. 

3 BİN TÜRKLE GÖRÜŞTÜLER

Alman kamuoyu araştırma şirketi, çalışmasını Almanya'nın Hamburg, Kuzey Ren Vestfalya, Berlin, Nürnberg ve Frankfurt şehirlerinde 3000 Türk'le yüz yüze görüşerek gerçekleştirdi. Araştırmaya, 1200 kadın ve 1800 erkek Türk vatandaşı katıldı. Almanya'da yaşayan 3000 Türk vatandaşa 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde hangi partiye oy verecekleri ve Türkiye'de olası bir "Başkanlık Sistemini" destekleyip desteklemedikleri soruldu. 

SEÇMEN 'KARARLI', DESTEK YÜZDE 60.8

Araştırma sonuçlarına göre, AK Parti açık ara önde giderken, CHP baraj sınırında kaldı. 7 Haziran seçimlerinde hangi partiye oy verecekleri sorulan vatandaşların oy tercihleri şu şekilde gerçekleşti: AK Parti yüzde 60.8, HDP yüzde 17.2, MHP yüzde 11.9, CHP yüzde 10.1. Kararsızların oranı yüzde 1. 

SONUCU KARARSIZLAR DEĞİL KATILIM BELİRLEYECEK

Dikkat çeken detaylardan birisi Alman araştırma şirketinin yaptığı analiz oldu. Araştırmada kararsız oylardaki düşük orana vurgu yapılarak "sonuçları kararsız seçmen değil, katılım oranı belirleyecektir" denildi. Anket sonuçlarına göre, kadın katılımcıların yüzde 52'si, erkek katılımcılarında yüzde 67'si AK Parti'yi tercih edecek. 

CHP BARAJ SINIRINDA

Yapılan bir diğer analizde CHP'nin yüzde 10,1'lik oy oranı işaret edildi, "Avrupalı Türkler ile ilgili siyasetini "gurbetçi" kavramı üzerinden oluşturan CHP yapılan araştırmaya göre baraj sınırındadır" denildi. Ayrıca HDP ile CHP seçmeni arasındaki geçişkenliğin dikkat çekici olduğu vurgulandı. 

BAŞKANLIK DESTEĞİ

Anket sonuçları, Almanya'daki Türk seçmenin çoğunluğunun Başkanlık Sistemini desteklediğini ortaya çıkardı. Sonuçlar, seçmenin yüzde 56'sının Başkanlık sistemini desteklediğini gösterdi. Ancak, elde edilen sonuçlarda kamuoyunun nasıl bir Başkanlık Sisteminin öngörüldüğü noktasında bilgilendirilmesi gerektiği belirtildi. 

 

SABAH

22:47
 // Halktan
türk milletinin yükselişini engellemek için dışarıdaki düşmanlardan ziyade içeride ki büyük ittifak daha dikkat çekici ama Allahın izniyle 7 haziran akşamı birkez daha tarumar olacaklar....
25 Nisan 2015 22:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler