YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gurbetçiye kolaylık geliyor
Gurbetçiye kolaylık geliyor
05 Şubat 2012 09:59
Gurbetçiler, giriş çıkış yapmadan oy kullanabilecek
Yurtdışında yaşan Türklere, konsolosluklarda oy kullanma imkânının ardından bir müjde daha geldi.

Geçtiğimiz hafta Meclis'e sunulan 'konsolosluk' tasarısı, seçimde Türkiye'de bulunan gurbetçilerin oy verebilmek için yurtdışına çıkıp yeniden girme mecburiyetini kaldırıyor. Artık gurbetçiler boş yere bilet parası ödemeyecek. Zaman'a konuşan yurtdışı Türklerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bu konuda aldıkları şikâyetlerin yoğunluğuna dikkat çekti.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, gurbetçilerin seçim dönemlerinde yaşadığı sıkıntıyı şöyle anlattı: "Örneğin Almanya'da çalışıyorken izne geldiniz ama geri gitmediniz. O arada seçim veya referandum oldu. Türkiye'den çıkış yapmazsanız burada oy kullanamıyordunuz. Çıkış ve giriş bileti ile ayrı bir masrafa giriliyordu. Şimdi ise gurbetçinin oy kullanmak için çıkış yapmasına gerek olmayacak ve masraftan kurtulacak. Giriş-çıkış yapma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Ama yine gümrük noktalarına gidip oy kullanabilecek."

Meclis'teki 'konsolosluk' tasarısı, izinle vatandaşlıktan çıkan Türklere verilen Mavi Kart uygulamasının çerçevesini de genişletiyor ve imkanlarını artırıyor. Mavi Kart'ı değerli kağıtlar arasında sayan tasarıyla artık 'Mavi Kartlılar Kütüğü' oluşturulacak. Kütükteki herkese bir kimlik numarası verilecek. Tapu, noter ve vergi dairesi gibi yerlerde istenen TC numarası yerine Mavi Kart numarası da kullanılabilecek. Anayasa gereği askerlik, memurluk ve seçme-seçilme hakkı dışında Mavi Kartlılar, Türk vatandaşlarının kullandığı tüm haklardan yararlanabilecek.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Mavi Kart ve numara alanların 'Türkiye'de her tür işlemlerini yapabileceklerini' ifade ederken, "Kişi, bulunduğu ülkedeki vatandaşlığını bırakmak istemiyor, ama Türkiye'de iş yapmak istiyor. Mavi Kartlılar bundan sonra SSK ve Bağ-Kur kayıtlı olarak iş yapabilecekler. Serbest meslek sahibi olarak Türkiye'de çalışabilecekler. Şu anda da çalışabilir ama çok sıkıntılı oluyor. Şimdi çok rahatlıkla gelip çalışabilecekler. Süreyle, zamanla ve yerle bağlı olmadan herhangi bir yerde işçi olarak çalışabilecek, iş kurabilecekler. Hatta sözleşmeli olarak kamuda bile çalışabilecekler." diye konuştu.

Mavi Kart'ın 1 ile 2 milyon arasında kişiyi ilgilendirdiğini anlatan Bozdağ, şunları kaydetti: "Eskiden izin aldınız vatandaşlıktan çıktınız, Mavi Kart alabiliyordunuz. Vatandaşlıktan çıkarken eşiniz veya çocuğunuz varsa bunlara da alabiliyordunuz. Sonradan çocuğunuz oldu veya evlendiniz eşinize, çocuğunuza veya torununuza alamıyordunuz. Şimdi vatandaşlıktan çıkan kişilerin üçüncü dereceye kadar bütün akrabaları Mavi Kart alabilecek. Bundan daha fazlasına Mavi Kart verilmesi de Bakanlar Kurulu'nun izniyle olacak. Mavi Kart'la ilgili yaşanan birçok sorun bu şekilde çözülmüş olacak." Başbakan Yardımcısı, yasayı Meclis tatile girmeden çıkarmayı hedeflediklerini de belirtirken, "İlk seçimler 2014 yılında cumhurbaşkanlığı için yapılacağından yasanın çok acelesi olmayabilir ama yasadaki Mavi Kart kısmının acelesi var." ifadelerini kullandı.  (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler