YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güngören'deki saldırıyı PKK yapmadı iddiası
Güngören'deki saldırıyı PKK yapmadı iddiası
Güngören'deki saldırıyı PKK yapmadı iddiası
04 Ağustos 2008 / 16:01 Güncelleme: 04 Ağustos 2008 / 00:00

Alman Dış İstihbarat Teşkilatı BND, 17 kişinin hayatını kaybettiği Güngören’deki saldırının arkasında PKK’nın olmadığını tahmin ediyor.


Alman Bild gazetesine konuşan Bundesnachrichtendienst (BND) Başkanı Ernst Uhrlau, eylemin gerçekleşme biçimi ve kullanılan patlayıcının PKK’nın şimdiye kadar kullandıklarına benzemediğini söyledi.


Uhrlau, olayın arkasında radikal dinci ya da Türkiye’deki diğer örgütlerin olabileceğini belirtti. Güngören’de geçen hafta aralıklı iki patlayıcının infilak etmesi sonucu 17 kişi yaşamını yitirmişti.


BND Başkanı Uhrlau, saldırının arkasında El Kaide olabilir mi sorusunu ise şöyle cevapladı: "El Kaide'nin saldırının arkasında bulunduğu olasılığını da göz önünde bulundurmak gerekir. Küresel cihadın bir parçası olarak radikal dinci teröristlerin Türkiye'de de aktif olduklarını biliyoruz. Bunlar Vahabi ideolojisini benimsemiş kişiler."


BEŞİR ATALAY'IN YAPTIĞI AÇIKLAMA


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, hafta sonu yaptığı açıklamada Güngören'deki terör saldırısının bütün boyutlarıyla aydınlatıldığını, saldırıyı bölücü terör örgütünün gerçekleştirdiğini söylemişti.


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Güngören'deki terörist saldırının bütün boyutlarıyla aydınlatıldığını belirterek, “Kesin tespitler ve güçlü delillerle tereddüte yer bırakılmayacak şekilde olay aydınlatılmış ve faillerin büyük bölümü yakalanmıştır” dedi.


Atalay, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde yaptığı açıklamada, basın toplantısının konusunun geçen pazar günü Güngören Menderes Caddesi'nde yaşanan acı terör olayıyla ilgili değerlendirme olduğunu söyledi.


“Ülkemizi, milletimizi derinden etkileyen, vatandaşlarımızı gerçekten üzen acı bir olay yaşamıştık. Acımasız insanlık dışı terör olayı yaşamıştık. Can kayıpları vermiştik. 17 insanımızı kaybetmiştik” diyen Atalay, olayda 154 yaralının olduğunu ve bunların büyük bir kısmının tedavilerinin tamamlandığını da kaydetti.


Atalay, “Şu anda 27 yaralımız halen hastanede. Hayati tehlikesi olan yok ama hepsinin durumuyla yakından ilgileniyoruz” dedi.


O bölgedeki vatandaşların büyük acılar çektiğini de vurgulayan Atalay, olayın meydana geldiği gece olay yerine geldiklerini ve incelemelerde bulunduklarını anımsattı.


Atalay, bütün emniyet teşkilatındaki ilgililerin de olay yerinde incelemelerini gerçekleştirdiğini ifade ederek şöyle konuştu:


“Bir yandan yaralıların takibini yapıyorduk. Bizzat Sağlık Bakanımız konuyla ilgileniyordu. Vatandaşlarımızı teselli ederken o gece ben şöyle bir ifade kullanmıştım; 'İnşallah çok gecikmeden olayı aydınlatacağız. Tabii gidenleri geri getiremiyoruz ama faillerini yakalayacağız. Bunların cezasını vereceğiz. Hem bizim, hem şehitlerimizin ailelerinin ve milletimizin tesellisi bu olacaktır.'


Şimdi size memnuniyetle ifade etmek isterim ki; olay bütün boyutlarıyla aydınlatılmıştır. Kesin tespitler ve güçlü delillerle tereddüte yer bırakılmayacak şekilde olay aydınlatılmış ve faillerin büyük bölümü yakalanmıştır. Yardım eden, yataklık yapan, fiilen eyleme katılanlar yakalanmıştır. Biz gerçekten bunu polisimizin de emniyet teşkilatımızın da ilgili bütün arkadaşlarımızın da önemli bir başarısı olarak görüyoruz. Burada gerçekten büyük bir başarı gösterilmiştir.”


8 KİŞİ TUTUKLANDI


Olayla ilgili adliyeye sevk edilen 8 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.


İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden gönderildikleri Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen 8 kişi, nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesinde tekrar sorgulandı.


Mahkeme, görgü tanıklarının beyanına göre, Güngören'deki patlamalar öncesi olay yerinde olduğu öne sürülen Hüseyin Türeli ile Ziya Kıraç, Abdurrahman Oral, Şerafettin Kara, Cevat Aydın, Aydın Ağlar, Mehmet Salih Yanak ve Nusret Tebiş'in “terör örgütü PKK üyesi olmak” suçundan tutuklanmasını kararlaştırdı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, adliyeye sevk edilenler arasında bombayı bizzat kullananların da olduğunu belirtmiş ancak 8 kişinin sadece "terör örgütüne üye olmak"tan tutuklanması, kendilerine başka suçlamada bulunulmaması dikkat çekti.HÜRRİYET

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler