YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güneydoğu'daki akarsular üzerine barajlar kurulara
Güneydoğu'daki akarsular üzerine barajlar kurulara
Güneydoğu'daki akarsular üzerine barajlar kurulara
27 Ekim 2008 / 09:23 Güncelleme: 27 Ekim 2008 / 00:00

Güneydoğu'ya inşa edilecek barajlarla birlikte terör örgütünün kullandığı yüzlerce mağara sular altında kalacak.


Ankara'da, terörle etkin mücadele için alternatif çözüm arayışları sürüyor. Her türlü proje gündemde. Hem askeri yöntemler hem sivil açılımlar tartışılıyor.


Bu çalışmalardan birisi ise bugüne kadar konuşulanlardan çok farklı. Başlangıçta biraz Zihni Sinir projesi gibi algılanıyor. Fakat detaylarına indikçe 'aslında ilginç bir proje' dedirtiyor. Hatta bir taşla birden fazla kuş vurmaya da müsait. Özetle terör suda boğulacak.


Genelkurmay Başkanlığı ile Çevre Bakanlığı kurmayları proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bazı adımlar atıldı. Proje kısa sürede bitirilecek. Şırnak, Hakkari başta olmak üzere Güney0,doğu'daki tüm akarsular üzerine irili ufaklı barajlar inşa edilecek.


Şırnak, Uludere, Ballı, Kavşaktepe, Çetintepe, Gölgeli, Beyyurdu, Aslandağı... İnşa edilecek barajlardan bazıları. Bir kısmı özel sektör tarafından inşa edilecek barajlarla teröristlerin geçiş yolları kapatılacak. Bazı barajlar ise mağaraları doldurarak teröristlerin kullanmasını engelleyecek.


Sadece Ilısu Barajı'nın 600 mağarayı kullanılamaz hale getirmesi, geçiş yollarını kapatacak olması bu projenin önemini de ortaya koyuyor. Vadiler ise artık göl halini alacağı için teröre karşı çevreci bir çözüm bulunmuş olacak. Bu barajlardan elde edilen enerjiden de ayrıca sınır hattı aydınlatılacak.


Şırnak ve Hakkari sınır bölgeleri aydınlatılarak sınır güvenliğine de katkı sağlanmış olacak. Barajların ekonomiye ve bölge halkının istihdamına yönelik katkıları ise işin ekstrası. Terörle mücadelede ortaya atılan en ilginç projelerden birisi olduğu muhakkak. Üstelik en çevrecisi olduğu da kesin.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler