YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güney'den Kuzey'e gözdağı
Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Kuzey Kore'nin olası bir saldırısına "sert yanıt" verecekleri uyarısında bulundu.
Güney'den Kuzey'e gözdağı
01 Nisan 2013 / 11:22 Güncelleme: 01 Nisan 2013 / 11:31

BBC'nin haberine göre, Savunma yetkilileriyle görüşen Park, hafta sonu Güney Kore ile "savaş durumuna" girdiğini ilan eden Pyongyang yönetiminin tehditlerini ciddiye aldığını söyledi.   

Park, eğer Güney Kore ve halkına karşı herhangi bir provokasyon olursa kendilerinin de siyasi değerlendirme yapmadan aynı şekilde yanıt vereceklerini belirtti.    

Bu arada ABD'ye ait F-22 savaş uçaklarının, bölgede devam eden ortak askeri tatbikat çerçevesinde Japonya'dan Güney Kore'nin Osan Hava Üssü'ne uçtuğu öğrenildi.  

Kuzey Kore Merkezi Komitesi ise pazar günü üst düzey bir toplantı yaptı.

Resmi haber ajansı KCNA, komitenin ülkenin nükleer programını daha da geliştirme kararı aldığını duyurdu.

Komite toplantısı sonunda yapılan açıklamada, "Amerikan emperyalistlerin Kore Yarımadası'nı zorla birleştirme hevesi ancak meşru savunma için sağlam bir nükleer kalkan oluşturularak kırılabilir" ifadesi kullanıldı.   

Kuzey Kore Halk Meclisi'nin yıllık toplantısının Pazartesi günü yapılması bekleniyor.

Kore Yarımadası'nda gerilim

 Kuzey Kore'nin, 12 Şubat'ta tüm uyarılara rağmen üçüncü nükleer denemesini yapması tüm dünyanın tepkisini çekmiş ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 7 Mart'ta Pyongyang yönetimine uygulanacak yeni yaptırım paketini kabul etmişti.

ABD'ye karşı "önleyici nükleer saldırı" düzenleme hakkını kullanacağını açıklayan Kuzey Kore, 11 Mart'ta Güney Kore ile ABD'nin ortak askeri tatbikata başlaması üzerine Kore Savaşı'nı sona erdirmek için 1953'te imzalanan ateşkes anlaşmasını iptal ettiğini belirtmişti.

Kuzey Kore'nin ABD ve Güney Kore'ye tehditlerini sürdürmesi üzerine ABD, 19 Mart'ta B-2 hayalet uçaklarını bölgeye göndermiş, Kuzey Kore ise 27 Mart'ta Güney Kore ile askeri kırmızı hattını kesmişti.

Kuzey Kore, dün de Güney Kore ile "savaş durumuna" girdiğini açıklamıştı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler