YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güney Amerika'nın Türkiye için önemi ne?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın günlerdir temaslarda bulunduğu Güney Amerika ülkeleri hem Türkiye hem de dünya için büyük öneme sahip.
Güney Amerika'nın Türkiye için önemi ne?
13 Şubat 2015 / 07:48 Güncelleme: 13 Şubat 2015 / 07:52

24 TV'de yayınlanan Sıcak Gündem programında Ardan Zentürk, Latin Amerika ülkeleri ve Erdoğan'ın bu ülkelere yaptığı ziyaretlerle ilgili oldukça ilginç bilgiler içeren bir sunum yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Latin Amerika ziyaretlerinin ne kadar önemli olduğunu, Latin Amerika ülkeleriyle Türkiye arasında bazı benzerlikler bulunduğunu bir harita üzerinde madde madde anlatan Ardan Zentürk, "bu bölgeyle kurulacak olan ekonomik ilişkiler en az Avrupa Birliği'yle kurulmuş ekonomik ilişkiler kadar Türkiye açısından büyük önem taşıyor" dedi.

İşte Sıcak Gündem programında konuyla ilgili bölüm ve maddeler halinde Ardan Zentürk'ün o sunumu:

Bölge ekonomik ve siyasal açıdan giderek artan bir öneme sahip.

Dünya nüfusunun yüzde 7'si

Güney Amerika'da yaklaşık 400 milyon insan yaşıyor. Bu rakam dünya nüfusunun yüzde 6-7'sini oluşturuyor.

Bölgesel ekonomiler açısından bu bölge; AB, ABD ve Çin'den sonra dördüncü sırada toplam ekonomik üretim açısından. Yani Japonya'yla Hindistan'ı geride bırakan bir potansiyel var bölgede.

Bu potansiyelin üç büyük lokomotifi var: Brezilya, Arjantin ve Meksika. Meksika'nın yıllık ekonomik üretimi 2.4 trilyon dolar. Dünyanın 11. eknomisi. Yani Türkiye'nin yaklaşık 2 buçuk katına varan bir ekonomik potansiyele sahip. Brezilya 3 buçuk trilyon dolarla dünyanın 7. ekonomisi.

Cumhurbaşkanı'nın ilk durağı olan Kolombiya ve Arjantin, iki farklı ama 3. ve 4. olarak zikredilebilir. Kolombiya ve Arjantin Türkiye'ye yakın bir performans sergileyen ülkeler.

Bu açıdan bakılınca, bütün bölgenin ortalama gayri safi milli hasılasını değerlendirdiğimizde 15 bin dolarlık bir gelir ortaya çıkıyor. Türkiye'yi de 11 bin dolar olarak düşünürsek, hemen hemen bizimle aynı yaşam kalitesini yakalamış bir dev bölgeden söz ediyoruz.

Türkiye için AB kadar önemli

Bu bölgeyle kurulacak olan ekonomik ilişkiler en az Avrupa Birliği'yle kurulmuş ekonomik ilişkiler kadar Türkiye açısından büyük önem taşıyor. Latin Amerika ülkeleri, yaşam kalitesi ve fiyat endesi açısından Türk mallarına çok uygun bir pazar görünümünde.

Serbest ticaret anlaşması çok önemli

Meksika ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması müzakereleri 2014'te hızlanmış vaziyette. Eğer bu anlaşma sağlanırsa, Türkiye sadece Meksika'ya değil, Kuzey Amerika serbest ticaret bölgesi çerçevesinde, bütün Kuzey Amerika'ya ekonomik olarak girebilecek.

Arjantin'de de 17-25 Aralık'a benzer bir olay yaşandı

Latin Amerika-Türkiye benzerliğine ilişkin bir başka notu sizlere aktarmak istiyorum.

Arjantin'de bugünlerde yaşanmakta olan bir olayı sizlere aktarmaya çalışacağım. Bu fotoğraf, esasında Türkiye'de 17-25 Aralık sürecinde yaşanılmış olan bir takım olaylara olağanüstü benzerliği nedeniyle önemli.

Arjantin Cumhurbaşkanı gerçekten değerli bir siyasetçi. Ve küresel finans oligarşisine karşı verdiği (tıpkı Alexis Çipras-Yunanistan Başbakanı gibi) mücadeleyle tanınan Cristina Fernandez De Kirchner ve bugün artık aramızda olmayan Savcı Alberto Nisman olayından yola çıkarak bir noktayı belirtmek istiyorum.

Darbe girişimi olarak algılandı

Alberto Nisman bir savcı. 1994 yılında Arjantin'in Başkenti Buenos Aires'te yaşanılmış, ve 82 kişinin ölümüne neden olan Yahudi Kültür Merkezi bombalamasında Kirchner'in bu bombalama eylemindeki İran bağlantısını ortadan kaldırmak ve karşılığında da, hububat karşılığı petrol anlaşması yaptığı yönündeki iddialarıyla dikkat çekmişti. Hatta Arjantin siyasetinde "darbe girişimi" olarak ifade edilen bir çabanın içindeydi. Çünkü, sonradan anlaşıldığı kadarıyla Cumhurbaşkanı'nı tutuklamaya çalıştı. Fakat tam, Arjantin parlementosuna bilgi vereceği sırada ölü bulundu banyosunda. Öldürüldüğü ifade ediliyor.

Bu olay bile, Türkiye'nin şu anda bir ilişki tesis etmeye çalıştığı Latin Amerika'daki küresel güçler mücadelesiyle, Türkiye üzerinde oynanmakta olan bir takım oyunların benzerlikleri açısından çok önemli bir örnek teşkil ediyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler