YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gündoğdu: Mescid-i Aksa'yı İttihad-ı İslam kurtarır
Kanal A ekranlarında Fatih Şahin'in konuğu olan Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Gündoğdu: Mescid-i Aksa'yı İttihad-ı İslam kurtarır
13 Kasım 2014 / 01:10 Güncelleme: 13 Kasım 2014 / 08:44

Memur-Sen Genel Başkanı ve Akil insanlar Heyeti Üyesi Ahmet Gündoğdu Kanal A ekranlarında Fatih Şahin'in konuğu oldu.

Gündoğdu, çözüm süreci, Mescid-i Aksa ve gündeme yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu.

Çözüm sürecini değerlendiren ve önemine vurgu yapan Gündoğdu, "50-60 yıldır vesayet rejiminin ötekileştirme uygulamaları var. Bu uygulamalar, başörtülüler, aleviler, dindarlara etki etmiştir. Ancak Kürtler her durumda öteki durumdadır. Bunun yanı sıra 30 senedir terör ile gündeme gelen Batı'ya acı yaşatan ancak bunun yanı sıra refah toplumu, eğitimde fırsat eşitliği gibi haklardan yararlanamama boyutuyla da gündeme gelen doğu ve güneydoğu'daki kardeşlerimizin mağduriyetine çözüm süreci ile birlikte son verilmeye başlandı" dedi.

Çözüm sürecindeki amacın, Batı'da ne varsa Doğu'da da o olsun. Devlet artık toplum mühendisliğini bir kenara bıraksın, vatandaşlar eşit yakınlıkta olsun yaklaşımı olduğunu belirten Gündoğdu,  "Ancak 6-7-8 Ekim' e kadar olan süreçte devletin çok ciddi adımları var. Anadilde savunma hakkı, yerel isimlerin Kürtçe verilmesi, Kürtçenin seçmeli ders olması, özel okullarda eğitim gibi ve dindar Kürtlerin özümsediği başörtü sorunu gibi konular hangi etnik unsur olduğu fark etmez, vatandaş olarak  eşit yurttaşlığa doğru yolculuğunda önemli adımlardı. Ve Kürtlerin çoğunluğu bundan memnundu ve bu adımları atan devletin bundan sonra atması gereken adımları atacağı konusunda tereddüdü yoktu ve o kanaate sahipti. Biz 1 Mayıs kutlamasını Diyarbakır'da yaptık. Ancak 6-7-8 Ekim olayları bu durumu değiştirdi" dedi.

Beyaz Türklerden çok çektik diyenlerin beyaz Kürtlüğe soyunduklarını görüyoruz

Biz bu süreci bitiririz lafının blöf olduğunu belirten Gündoğdu, "Bu lafı konuşanlar eğer bu süreç biterse bu ülkenin ne zarar edeceğini düşünmesi lazım. O bölgenin ne kaybedeceğini düşünmesi lazım. Ama oradaki %90'a çağrıda bulunmak lazım ki 6-7-8 Ekim'de sadece kurban eti dağıtan Yasin'imiz öldürülmedi. 130'un üzerinde okul yakıldı. Bu ülkede ilkokuldan sonra lise ve üniversite için bir yarışma sistemi yok mu? Siz bu okulları yakarak kime kötülük ediyorsunuz? Kürt çocuklarına kötülük ediyorsunuz.

Camiler değersizleştirilerek yakılarak kime kötülük ediliyor? Müslümanlara Kürt halkına ediliyor" dedi. Sürecin ciddi bir iş kazasına uğradığını ancak bu kazanın sürecin bittiği anlamına gelmediğini belirten Gündoğdu, "Zaten süreç  başlarken sağ taraftan sürece karşıyız diyenler vardı, şimdi de sol taraftan süreci bitiririz diyenler var. Burada önemli nokta şudur, sürecin sahibi millettir. Karşıyız diyenler ve bitiririz diyenlerin buluştuğu nokta silahları ele alma noktasıdır. Buna asla müsaade edilmemeli" dedi.

Sürece herkes katkı sağlamalı

Sürece katkı sağlamanın önemine vurgu yapan Gündoğdu, "Çünkü hiç bir mali değer ile karşılayamayacağımız can kaybımız var. Bunların yanı sıra polis ve öğretmenler başta olmak üzere kamu görevlileri var. Ben Memur-Sen Başkanı olarak Kamu görevlilerinin genel başkanıyım. Bu ülkenin bir vatandaşıyım. Eline kına yakarak gönderdiğimiz çocuklarında abisiyim, dayısıyım, amcasıyım... Yani bir şekilde bunlar bizim çocuklarımız" dedi.

Gündoğdu sözlerini şu şekilde devam ettirdi: "Bu mesele Doğu ve Güneydoğu meselesi değil Türkiye meselesidir. İkincisi, mali kaybımız 400 milyar dolar olarak hesaplanıyor. üçüncüsü kendi vatandaşını cezalandıran devlet algısı (bunu yapan Jitem'de olsa vesayetçiler de olsa) bu eksi Türkiye Cumhuriyetinin hanesine yazılıyor."

Terör belası olmasaydı İsrail Mescid-i Aksa'ya adım atamazdı

Türkiye'nin terörden kurtuması ile birlikte daha güçlü olacağına vurgu yapan Gündoğdu, "Türkiye bu terör belasından kurtulmuş olsaydı Mısır ve Filistin'deki kardeşlerimiz daha güçlü olacaktı ve terörist devlet İsrail Mescid-i Aksa'ya asla ayak basamayacaktı" dedi.

Gündoğdu ayrıca "Mescid-i Aksa'nın kurtuluşunun ittihad-ı islam'dan geçiyor ve buna önderlik yapacak ülke Türkiye'dir" dedi.

Çözüm sürecinin dönüşü olmaması, taviz verileceği anlamına gelmez

Kamu güvenliğinin sağlanması, çözüm sürecini bitirme sebebi olmamalı diyen Gündoğdu, "Diğer taraftan, çözüm sürecini devam ettirme arzusu kamu güvenliğinden  taviz verme gerekçesi olmamalı, Bunlar birbirinin alternatifi değil partneridir" dedi.

Kalkınma projelerinin tamamı paralel yapıya verilmiş

Gündoğdu çözüm sürecinde yapılması gerekenleri belirtirken, "Devletin kamu olarak yaptığı yatırımların dışındaki yatırımlar, kalkındırmak için gerçekleştirilen projelerin tamamı vali ve kaymakamlık eliyle paralel yapıya verilmiş. Bu destek herkese verilmeliydi" dedi.

Süreç daha şeffaf yönetilebilirdi.

Çözüm sürecinde, Doğu ve güneydoğu'da diğer kanaat önderlerinin de muhatap alınabiliceğini belirten Gündoğdu, "Bu önderler bundan sonra da muhatap alınmalıdır" dedi.

 

KANALAHABER/ÖZEL İÇERİK

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler