YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gündemi sarsacak şok açıklama
Zirve Yayınevi'nde 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davaya tanık olarak dinlenen Erhan Özen'in ifadeleri damgasını vurdu... Erhan Özan; Veli Küçük, Muzaffer Tekin ve Levent Ersöz'ün misyonerlik faaliyetleri için biraraya geldiğini söyledi...
Gündemi sarsacak şok açıklama
16 Ekim 2010 / 09:19 Güncelleme: 16 Ekim 2010 / 09:31

Zirve Yayınevi davasının dünkü duruşmasına tanık olarak dinlenen Erhan Özen'in ifadeleri damgasını vurdu. Özen, cinayetinin azmettiricisi olduğunu söyleyen Varol Bülent Aral ile Ergenekon davası sanıkları emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in irtibatlı olduğunu söyledi...

Malatya'daki Zirve Yayınevinde, biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili davanın 29. duruşması Ma latya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Olayın tutuklu sanıkları Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Gürler, cezaevi aracı ile geniş güvenlik önlemi altında adliyeye getirildi.

Duruşmaya, Alman Tilman Geske'nin eşi Suzanna Geske, Hristiyan cemaati temsilcileri, Emre Günaydın'ın babası Mustafa Günaydın ile tutuklu sanık yakınları da katıldı. Duruşmada, Sivas Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Orhan Kartal ve Amasya E Tipi Ceza-evi'nde tutuklu bulunan ve Hrant Dink davası tanıklarından Erhan Özen tanık sıfatı ile katıldı. Duruşmaya, tanık olarak dinlenen Erhan Özen'in ifadeleri damgasını vurdu.

TOPLANTIDA SUİKAST KONUŞULDU

Erhan Özen, Zirve Yayınevi cinayetinin azmettiricisi olduğunu söylediği Varol Bülent Aral ile Ergenekon davası sanıkları emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in irtibatlı olduğunu belirtti. Kendisinin 1997-2005 yılları arasında JİTEM için çalıştığını kaydeden Özen, kendi ekibinin Muzaffer Tekin'le bir araya geldiğinde Varol Bülent Aral'ın konuşulduğunu belirtti. 2004 senesinde Muzaffer Tekin, Veli Küçük ve Levent Ersöz'ün Sarıyer Kalender Orduevi'nde bir araya gelip, Malatya'daki misyonerlik faaliyetleri üzerine görüşme yaptığını kaydeden Özen, bu toplantıda bölgede misyonerlere dönük bir operasyon kararı alındığını ifade etti.

Toplantıda, suikast tarihinin tam belirlenmediğini söyleyen Erhan Özen, ancak bu görüşme ardından bölgede operasyon faaliyetleri için hazırlıkların başlatıldığını iddia etti. O dönem İnönü Üniversitesi rektörünün de Veli Küçük ve ekibinin faaliyetlerine destek verdiğini savunan Özen, Muzaffer Tekin'in bölgedeki üniversite yöneticileriyle özellikle de İnönü Üniversitesi'nin rektörü ile sık sık görüştüğünü kaydetti.

TELEFON KAYITLARI İNCELENECEK

Özen'in dinlenmesi ardından kararlarını açıklayan mahkeme başkanı Eray Gültekin, Erhan Özen'in JİTEM'de çalıştığını iddia ettiği yıllar içerisinde kullandığı hata ait HTS dökümünün çıkarılmasına karar verdi. Duruşma sonunda ayrıca, başka bir suçtan tutuklu bulunan Zirve Yayınevi cinayeti azmettiricisi Varol Bülent Aral'ın, görülmekte olan davadan ötürü tutuklanmasına karar verildi. Mahkeme, 3 Aralık 2010 tarihine ertelendi.

28 ŞUBAT BENZERİ EYLEMLER PLANLIYORLARDI

JİTEM adı altında çalıştığı yapının İstanbul'daki faaliyetlerine de katıldığını söyleyen Erhan Özen, örgütün 28 Şubat'taki provokatif olaylara benzer faaliyetler planladığını kaydetti. AK Parti ve Gülen cemaatini zor durumda bırakmak için çirkin faaliyetlerin içine girildiğini belirten Özen, o tarihten itibaren derin yapıyla ilişkisini azalttığını söyledi.

"MALATYA JİTEM'İN 2. ÜS BÖLGESİ"


Malatya'nın, JİTEM'in 2. üs bölgesi olduğunu belirten Erhan Özen, grup olarak bu şehre sıkça geldiklerini ve haber elemanlarından bilgi aldıklarını ifade etti. Kendisinin, JİTEM'in gayriresmi elemanı olduğunu belirten Özen, maaşını İstanbul Jandarma Komutanlığı'ndan Yusuf Kod adlı grup komutanı vasıtasıyla elden aldığını ifade etti.

Görev yaptığı süre zarfında 2. Ordu Komutanı Hasan Iğsız'ın kendi komutanları ile irtibatlı olduğunu belirten Özen, Iğsız'ın, Malatya ve çevresinde misyonerlik faaliyetleriyle ilgili çalışmalarının bulunduğunu iddia etti. Ümraniye Cezaevi'ndeyken HSYK üyesi Ali Suat Erto-sun'un, Selçuk Durçek isimli bir adamı vasıtasıyla kendisine haber gönderdiğini aktaran Özen, "Ertosun, benden Zekeriya Öz'ü ve Mehmet Ali Pekgüzel'i HSYK'ya şikayet etmemi istedi" iddiasını dile getirdi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler