YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gündemi sarsacak iddia
Gündemi sarsacak iddia
12 Temmuz 2012 09:29
Kuzey Irak'ta Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw gazetesi bir Türk heyetinin 26 Haziran'da Öcalan'la görüştüğünü öne sürdü.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw isimli gazete özel bir heyetin Abdullah Öcalan ile 26 Haziran'da hücresinde görüştüğünü iddia etti. Gazete "Türkiye ile Cezaevindeki PKK Lideri Arasında Gizli Görüşmelerin Yapıldığı Belirtiliyor" başlıklı haberinde Öcalan'a yakınlığıyla bilinen "Balıkçı" lakaplı İlhami Işık'ın açıklamalarına yer verdi. Haberinde "Balıkçı o gün, Öcalan'ı ziyaret ediyordu ve bu ziyaret sırasında Öcalan eskisi gibi konuşmuyordu, dedi" ifadesini kullandı. Işık, gazeteye yaptığı açıklamasında "Abdullah Öcalan halen Kürt sorununun çözümü için 7 maddeden oluşan bir yol haritasını yazmakla meşgul. Aynı zamanda Leyla Zana'nın açıklamalarını destekliyor" şeklinde konuştu. Daha öncede PKK'nın Ramazan ayında silah bırakabileceğini kaydeden Işık gerçekleşen görüşmelerle ilgili olarak da "Bu defa görüşmeler, daha uzun bir süre devam edecek, şiddet ve çatışmalar nedeniyle kesilmeyecek" sözlerini de kullandı. Gazeteye konuşan Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan da görüşme iddialarıyla ilgili olarak Türkiye'nin "eş zamanlı olarak Leyla Zana ve Öcalan ile görüşmeler yaptığına inandığını belirterek "Çünkü Öcalan olmadan (görüşmelerin) mümkün olmayacağını biliyorlar" iddiasında bulundu. Öcalan, "Öcalan ile Türk devleti arasında gizli bir anlaşma mümkün çünkü Ocalan, çözümsüz kalamaz ve bu aşamada bir yol haritasını ortaya koyması lazım" görüşünü de öne sürdü. Zana'nın girişimlerini de değerlendiren Öcalan "Zana'nın taleplerinin PKK ve BDP'nin taleplerinin aynısıdır ama onun talepleri bağımsız. Zana, girişimlerinin PKK veya BDP'ya karşı olarak yorumlanmasına izin vermemeli" ifadelerini kullandı.

RAMAZANDA ATEŞKES
Gazete haberinde Abdullah Öcalan tarafından onaylanan herhangi bir projenin PKK tarafından da onaylanacağını yazdıktan sonra Türkiye'ye dönüş yapan PKK'lı Seydi Fırat'ın, "Oslo'da barış görüşmeleri sürerse PKK silahlarını bırakacağına inandığı"nı da kaydetti. Fırat, Kuzey Irak'ta PKK'yı sılahı bırakması için ciddi çabaların yapıldığını, ABD'nin bu sürecin en büyük destekçisi olduğunu da öne sürdü. Konuşulan "senaryolara" göre PKK'nın Ramazan başında bir ateşkesi ilan edeceğini ve barış sürdükçe silahlarını bırakacağını savunan Fırat, "Kalıcı bir silah bırakma konusu bu iki aşamadan sonra görüşülecek" iddiasında da bulundu. Sabah
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler