YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gündeme bomba gibi düşen ikinci dosya!
Emniyet'in kayıp 11 dinleme cihazı Genel Müdürlük çatısında faal halde bulundu. MİT, Paris suikastında Ömer Güney'in kullanıldığına ilişkin belgenin de düzmece olduğunu belirledi.
Gündeme bomba gibi düşen ikinci dosya!
19 Ocak 2014 / 10:09 Güncelleme: 19 Ocak 2014 / 10:10

Ankara, gündeme bomba gibi düşen iki dosya ile çalkalanıyor. Paralel devlet yapılanmasının yasa dışı dinleme araçları ile MİT'in düzmece belge üreten elemanı ortaya çıkartıldı.

Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından 4 yıl önce alınan ancak daha sonra envanterde olmadığı ortaya çıkan 11 teknik takip cihazının sırrı çözüldü. Müfettişlerin araştırdığı konu bir ihbar üzerine aydınlandı. Hükümet kulislerine yansıyan bilgiye göre, Türkiye gündeminde uzun süredir tartışılan kayıp cihazlar Emniyet'in çatısında çıktı. Söylendiği gibi cihazlar kullanılamaz durumda da değil. Faal ve hala dinleme yapabilir halde bulundu.

'Bulut'ta sakladılar

Emniyet'in çatısındaki dinleme cihazları ile bugüne kadar Türkiye genelinde dinlemeler yapılmış. Dinlemeleri yapanlar, fiberoptik kablolar ile uç verip devletin elindeki gizli bilgileri internet üzerinde tuttular. "Bulut" adı verilen teknolojiyi kullandılar. Böylece devletin en gizli bilgileri şifreyi kıran herkesin, özellikle de yabancı istihbarat birimlerinin kolayca ulaşabileceği bir hale gelmiş oldu. Kaybolan cihazlardan biri Diyarbakır'da bulunmuş ve KCK operasyonları için kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Müfettişler, cihaz için 'imha tutanağı' düzenlemişti.

MİT'teki köstebek

PKK'lı üç kadının Paris'te öldürülmesi olayı ile ilgili yayınlanan ses kayıtlarının çıkmasının ardından MİT belgesi olduğu iddia edilen bir yazıda zanlı Ömer Güney'in suikastlar için kullanıldığı öne sürülüyordu. MİT, PKK'lı kadınların öldürülmesi ile kurumun hiçbir ilgisinin olmadığını, sızdırılan belge ile ilgili ise inceleme başlatıldığını açıkladı. İncelemenin ilk sonuçları siyasilerle paylaşıldı. Hükümet kulislerine yansıyan bilgiye göre Güney'in MİT tarafından kullanılmasına ilişkin belge kesinlikle kuruma ait değil, sonradan üretilmiş. Ancak belgenin hazırlanmasında dinleyenleri şok edecek bir yol izlenmiş. Teşkilatın bir elemanı, MİT'in özel filigranlı kağıdını kullanarak, MİT'in yazışma usullerine ve yazı karakterine uyarak düzmece bir belge hazırlamış. MİT, özel filigranlı kağıtları aracılığı ile belgeyi düzenleyen kişiyi çok kısa sürede tespit etti. Bu kişi ile ilgili gerekli işlemlerin yapıldığı bildirildi.

 

SABAH

12:12
 // EMNİYETTE REFORM ŞART
Yargısı, yürütmesi kokuşmuş bir ülke, kaoslar ülkesidir. Bu kadar güçlü bir iktidarda böyle şeyler oluyorsa, varın; gerisini siz düşünün. O çatıdan düşerek ölen gösterici hakkında, ciddi şüphelerim oluştu. Ayrıca güneydoğuda, 'isteseydik her kesi silahla tarardık' diyen emniyet amiri ne alemde acaba? Ya da bdp heyetine linç girişimine, Sinop ve Samsun'da göz yuman emniyet amirleri,.. Say say bitmiyor. Panzerle çocuk ezmeler, bir çocuğun kafasını dipçik ile parçalamalar... Polise hiç güvenimiz kalmadı....
19 Ocak 2014 12:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler