YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gündem Ankara, üç tecrübeli diplomatı ağırladı
Gündem Ankara, üç tecrübeli diplomatı ağırladı
Gündem Ankara, üç tecrübeli diplomatı ağırladı
23 Şubat 2008 / 21:11 Güncelleme: 24 Şubat 2008 / 00:00

Gündem Ankara, üç tecrbelii diplomatı ağırladı. Dışişlerş Eski Bakanı ve Ak Parti Düzce Milletvekili Yaşar Yakış ve Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Gündüz Aktan ile programa telefonla katılan Emekli Büyükelçi İnal Batu, bağımsız Kosova, hayati seçimler yapan Ermenistan, Kıbrıs Rum Kesimi, ABD ve Pakistan'daki gelişmeleri değerlendirdi…


 


MHP İstanbul Milletvekili Aktan. “Kosova'nın bağımsızlığı başka uluslar için emsal teşkil etmekten çok, bölgedeki diğer ülkelerde yaşayan Arnavutları da harekete geçirebilir. 40-50 yıl alacak bir sürecin başlangıcında bulunuyoruz. Bulgaristan'dan muhtemelen daha büyük bir devlet doğacak zaman içerisinde, şimdiden 6 milyon." dedi. Alper Tanı’ın "Birleşmeler mi olacak diyorsunuz?" sorusuna ise Aktan ‘Birleşmeler olmasa bile, kendi sınırları dışındaki Arnavutlarda, bulundukları ülkeyle bir tür ayrışma olacak." dedi.


Rusya'nın, Kosova'nın bağımsızlığına Kuzey Kıbrıs Rum Yönetimi üzerinden koyduğu tepki, Ak Parti Düzce Milletvekili Yaşar Yakış'a göre hayli dikkat çekici. Zira Yakış, Putin liderliğinde istikrarı, petrol ve doğalgaz sayesinde ekonomik büyümeyi yakalayan Rusya'nın, büyük niyetlerle hareket ettiğini düşünüyor. Düzce Milletvekili Yakış, "Şimdi Rusya uluslararası alanda eski iki kutuplu dünyaya doğru bir ortam yaratmak için çok iyi bir fırsat yakaladı." dedi


Peki Kosova rüzgarı, KKTC'nin bağımsızlığına yelken açmak için kullanılabilir mi?


Yakış Ve Aktan, uluslararası kamuoyunda KKTC lehine bir izlenim uyandırmak için hızlı ama temkinli adımlar atılması gerektiği görüşünde. İki deneyimli diplomat, Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki seçimin, ülkenin Kıbrıs politikasını değiştirmeyeceği konusunda da hemfikir.

Aktan, adada kesin çözüm için KKTC'nin toprak tavizi vermesi gerekebileceğini ileri sürdü.


"Rum halkı da sonunda şunu düşünecektir: 'önemli bir toprak var, Türkiye aldı bu toprağı elimizden, bu toprağın yüzde kaçını geri alabiliriz? Bunun karşılığında KKTC'yi tanıyalım veya KKTC'nin konfederal yapı içerisindeki versiyonunu tanıyalım.' buraya gelecektir. Buraya getirmeki çin de tanınmaya hız vermeliyiz." diye konuşmasını sürdürdü.


Gündem Ankara'ya telefonla konuk olan emekli büyükelçi İnal Batu'ya göre, seçimin ardından gerçekleşmesi olası muhalifler koalisyonu ile müşerref arasında bir anlaşma sağlanması mümkün görünmüyor. Batu, ortaya çıkan tablonun Pakistan'ın bugünkü koşullarında sürpriz olmadığını savundu.


Batu, "Benazir'in öldürülmesi de sürpriz değildi, Benazir'in yerine Asıf Zerdari'nin genel başkan olması, oğlunun -öğrenci oğlunun- keza eşbaşkan olması, bunlar hep bu ülkenin az gelişmiş demokrasisinin ürünleri." dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler