YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Günay'dan Kanal A'ya çarpıcı açıklamar
Günay'dan Kanal A'ya çarpıcı açıklamar
02 Eylül 2010 16:11
"Kılıçdaroğlu’nda lider kumaşı yok, en fazla seçime kadar koltukta kalabilir" bu sözler Kültür ve Turizim Bakanı Ertuğrul Günay'a ait... Kanal A'da Görüş Farkı programına konuk olan Günay, çok çarpıcı açıklamalarda bulundu...

Kanal A'da Ömer Şahin'in hazırlayıp sunduğu 'Görüş Farkı' programının bu haftaki konuğu Kültür ve Turizim Bakanı Ertuğrul Günay'dı...

Gündeme dair çok çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Bakan Günay, referandumda 'evet' diyecek olan sanatçı ve aydınlara büyük baskı olduğunu söyledi. Günay'ın gündeminde sadece referandum yoktu. Günay, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili de ilginç yorumlarda bulundu...

İşte Ertuğrul Günay'ın Kanal A'ya yaptığı çok özel açıklamalar;

KILIÇDAROĞLU,SEÇİMDEN ÖNCE DEĞİŞTİRİLEBİLİR

 

Ertuğrul Günay, kaset skandalının ardından “Baykal çok istiyor ama dönemeyecek” demişti. Öngörüsü doğru çıkan Günay, Kemal Kılıçdaroğlu’na da şans tanımadı. Kılıçdaroğlu’nun seçime kadar koltuğunu kaybedebileceğini söyleyen Günay, “Hazırlığı,kadrosu olan genel başkan iddiasıyla gelmedi. Senaryonun işe yarayan parçası olarak monte edildi. Ya bu halkoylamasından sonra ya o seçimden önce mutlaka değiştirirler.En çok gideceği tarih seçimdir. Çünkü lider kumaşı olmadığı birkaç olayla ortaya çıktı” dedi.

 

BAYKAL, TWİTTER’LA UĞRAŞABİLİR AMA LİDERLİĞE DÖNEMEZ

 

Kılıçdaroğlu’nun gitmesi durumunda CHP’de başka arayışlar olacağını ifade eden Günay, Deniz Baykal’a ise şans tanımadı. Günay, Baykal için, “Twitter la falan uğraşabilir ama başka bir şey yapmaz. Kendisi de yapmaz,şartlar da artık elvermez. 70 yaşından sonra insanların topluma bir şey vaat etmesi zordur. Hele kendi dalkavuk kitlenize kapanırsanız, bir süre sonra toplum da sizi kapıya koyar” yorumunda bulundu.

 

CHP VE MHP’YE: AKIL BU KADAR TATİLE Mİ ÇIKTI?

 

Halkoylamasında özellikle CHP’den büyük fire beklediğinin altını çizen Ertuğrul Günay , çıkacak sonucun birçok insanı şaşırtacağını söyledi. Referanduma darbecilerin, suç ortaklarının,işkencecilerin “hayır”demesinin normal olduğunu söyleyen Günay,CHP ve MHP’ye şöyle seslendi:”Bu tuzağın mağduru CHP ve MHP nasıl ‘hayır’ diyecek. Akıl bu kadar tatile mi çıktı?Siyaset bu kadar körükörüne ise bunca emeğime, gayretime oturur ağlarım”. Günay, referanduma “hayır” demenin suç ortaklığı anlamına mı geleceği sorusuna ise, “ Tabii” karşılığını verdi. Bakan Günay, referandumda “evet” çıkacağından emin olduğunu söylerken muhalefete ilginç bir çağrıda bulundu:” Gelin yüzde 70,80 ile kabul edelim. Sadece bizim emeğimiz olmasın.O zaman buna ak parti tek başına sahip çıkamaz. Oran büyürse payımız azalır.Türkiye’ nin demokrasi  serüveninde onların da payı olur ve güzel olur”

 

“EVET”Çİ SANATÇILARA İNANILMAZ MAHALLE BASKISI YAPILIYOR

 

Ertuğrul Günay, bir dönemin moda kavramı olan “Mahalle Baskısı”nın  halkoylamasında “evet” demeyi düşünen sanatçı ve aydınlara yapıldığını vurguladı. Günay, “ Evet diyen sanatçılara,aydınlara, AK Parti’nin biraz karşısında olan sosyal sınıf mensuplarına ciddi ,inanılmaz mahalle baskısı var.Aydın olmanın da bir bedeli,sorumluluğu,onuru var.Kanaat önderi olan insanların cesur ve kararlı tavır alması gerekir. Aydın,sanatçı,okur yazar dünyasından çiddi oranda ‘evet’ oyu çıkacağını tahmin ediyorum. Bu konuda  kimseye özel telkinde bulunmadım.Onlara Anayasa değişikliklerini iyi okumalarını söylüyorum”

 

 

 

SES KAYITLARI DEHŞET VERİCİ

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yüksek yargıçların “Referandumda hayır için Öcalan’a ihtiyaç var” şeklinde basına yansıyan ses kayıtlarını dehşet verici bulduğunu açıkladı. Günay, “Çok üzüntü içindeyim. Adalet üst organlarının bu kadar siyasallaşması, şirazeden çıkacak kadar tartışmaların tarafı olması, kendi makamlarını korumak için Türkiye’nin önünü karartma çabası içine girmelerini dehşetle,üzüntüyle izliyorum” dedi.

 

 

 

 

Bakan Günay, muhalefetin dile getirdiği “yargı ele geçiriliyor” eleştirilerine de cevap verdi. Kendisi de hukukçu olan Ertuğrul Günay, “Yargı ele geçirilmiş durumda. Bundan kurtulması istenmiyor. Tabloyu ibretle izliyorum. Yakın zamana kadar manzarının bu kadar vahim olduğunu düşünmüyordum” ifadelerini kullandı. Günay, yargıyı ‘kimin ele geçirdiği” sorusuna ise, “Yargı, garip biçimde birbirini seçen mekanizma tarafından ele geçirilmiş.Belli bir grup.Sen,ben,bizim oğlan düzeni var.Benim HSYK üyesi arkadaşlar kadar meslekte kıdemim var. Kimlerin,nasıl arkadaş hatırı,hemşehricilikle üst organlara seçildiğine defaatle tanık oldum. Bu direniş imtiyaz sahiplerinin son direnişleri. Sinsi bir direniş her tarafta görünüyor. Ancak halkın önünde hiçbir kuvvet duramaz. Halk oylaması birçok kilidi açacaktır''” diye konuştu. Günay, HSYK’nun Kenan Evren’e göre dizayn edildiğini Anayasa değişikliğiyle yapının demokratikleşeceğini kaydetti. 

 

 

ÇOCUKLARI KANDIRMAYALIM. DEMOKRASİ GÜÇLÜYSE, ORDU GÜÇLÜDÜR

 

Ertuğrul Günay, Genelkurmay Başkanlığı’nın afiş haline getirdiği “Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye” sözüne daha önce tepki göstermişti.Bir ara kaldırılıp yeniden sokaklara asılan afişi değerlendiren Günay, “ Ben Ordu’da doğdum, vilayetimin adının zikredilmesi hoşuma gidiyor” şeklinde espri yaptıktan sonra şunları söyledi:” Arkadaşlar ısrar ediyor. Esas olan Türkiye’dir. Türkiye güçlü olunca her şeyin gücünü belirler. Kurumsal bağnazlıklarda bulunmamak lazım. Bu çağda demokrasi ve ekonomi güçlü olacak. Çocukları kandırmayalım. O güzelim törenleri( 30 Ağustos) izledim. O aletler,araçlar vergilerle oluyor. Ekonomi olmazsa onların hiçbiri olmaz”

 

KENAN EVREN, BAKANLIĞA RESİM SATMIŞ

 

Ertuğrul Günay, emekli olunca kendini resme veren 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren’in bazı tablolarını Kültür Bakanlığı’na sattığını da açıkladı. Evren’e yaranmak için bazı yöneticilerin ona “Sanat Güneşi” muamelesi yaptığını söyleyen Günay, “Bir dönem bir bedelle resimlerini satın almışlar. O tablo bir yerlerde duruyor galiba” dedi.

 

merinos
 // safa bati
senin kumasin merinos galiba kedi cigere ulasamayinca mundar dermis seninkide o misali bakan bey .....
02 Eylül 2010 19:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler