YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Günay’dan çarpıcı açıklamalar
Günay’dan çarpıcı açıklamalar
07 Nisan 2011 13:14
Genelkurmay’ın “Balyoz” açıklamasına Hükümetten ilk tepki Ertuğrul Günay’dan “Genelkurmay’ın açıklaması sevimsiz bir refleks”

Günay'dan CHP'ye: "Barajı Aşabilecek mi?"
Günay'dan Baykal'a: "Emekli ol"
"28 Şubat ve 27 Nisan muhtırası da soruşturulmalı"
Zeki Alaysa ve Müjdat Gezen’e: “Saygılı olun”
"Danıştay saldırısı hükümete karşı komploydu"
"Ergenekon’da haksızlık olabilir. Zafer biraz da hasar ister"

Gazeteci Ömer Şahin’in Kanal a ‘daki “Görüş Farkı” programına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. CHP’nin seçimde baraj sorunu yaşayabileceğini iddia eden Günay, Deniz Baykal’a da ‘aday olma’ çağrısında bulundu. Danıştay saldırısının hükümete karşı komplo olduğunu öne süren Günay, 12 Eylül darbesinin yanı sıra 28 Şubat postmodern darbesi ve 27 Nisan e-muhtırasının da yargılanmasını istedi. Günay, “Ben savcı olsam bunları soruştururdum” dedi.Bakan Günay, Müjdat Gezen ve Zeki Alasya’yı da yaptıkları açıklamalardan dolayı eleştirerek, “Saygılı olun” diye konuştu.

Ertuğrul Günay’ın Kanal a da “Görüş Farkı”nda Ömer Şahin’e  yaptığı açıklamalar şöyle:

Danıştay’da silahlar hükümete sıkıldı
Türk demokrasisinin 2004-2007 yılları arasında kritik eşikten döndüğünü söyleyen Ertuğrul Günay, darbe planlarına dikkat çekti. Günay, “Ben bu davanın bir yerinde olsam bunları ispat edecek kadar bilgimiz var” dedi.Cumhuriyet gazetesine bomba atılması ve Ankara Anafartalar Çarşısı’nın bombalanmasının bu amaçlara dönük olduğunu söyleyen Bakan Günay, Danıştay Saldırısı ile ilgili de önemli bir açıklama yaptı: “ O zaman AK Parti ile bağım yoktu. Sanırım Antalya da idim. Orada yaşananları gördüğüm zaman yakınlarıma dedim ki, “ Başbakan’ın yerinde olsam bugün Danıştay’ın önüne giderim. ‘Bu kurşun bize,iktidara, halkoyuna ,rejime sıkılmıştır’ derdim. Orada bir komplo vardı. Bu suikast hükümete karşı işlenmiştir. “

 Ergenekon’da haksızlıklar olabilir. Zafer biraz da hasar ister

Ergenekon Davası ile Türkiye’de ilk kez darbecilerle hesaplaşıldığını ve bunun meşakkatli bir süreç olduğunu söyleyen Ertuğrul Günay, “ Bizim geleneğimizde hesaplaşma yok, teslimiyet vardı. Ülke ilk kez müdahaleyi gelenek haline getiren kurumlarla hesaplaşmaya çalışıyor. Kolay değil. Süreç uzun olabilir.Bazı haksızlıklar olabilir. Bunların bir kısmı tahliye olacak belki beraat edecek. Yargı çok önemli bir şey araştırıyor.Temenni ederim haksız yere birilerinin burnu kanamasın. Biraz sabırla süreci takip edelim. Zafer biraz da hasar ister, kolay değil bu”

 “Cesur Savcı arıyorum. Savcı olsam 28 Şubat ve 27 Nisan’ı soruştururdum

Referandumun kabulü ile darbecilerin yargılanması önündeki engellerin kaldırıldığını hatırlatan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, görevin yargıda olduğunu söyleyerek“Cesur bir Savcı arıyorum” dedi. 28 Şubat ve 27 Nisan e-muhtırasının da yargılanabileceğini söyleyen Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:” Hepsiyle ilgili soruşturma,kovuşturma açılabilir. Yargının önünde engel yok. Ben Savcı olsam soruşturma açardım. Bundan sonrası yargının işi “ ifadelerini kullandı.

Gösteri yapan Subay eşlerine gönderme

Balyoz davasında tutuklanan bazı subay eşlerinin yaptığı gösteriyi Türkiye’nin geldiği noktaya örnek gösteren Ertuğrul Günay, “Eşi tutuklu olan insanlar gösteri yapıyorlar. Atatürk’ün kabrine gidiyorlar. Bu ülkede son derece masum, hiçbir suça karışmamış insanlar yok oldu , gitti. Onarlın anası-babası sesini bile çıkaramadı. Türkiye o günleren buralara geldi”

Günay, CHP’yi kızdıracak: CHP Barajı Aşabilecek mi?

Ertuğrul Günay, bir dönem genel sekreterliğini yaptığı CHP hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. CHP’nin durumunun iyi olmadığını anlatan Günay, “Anamuhalefet Partisi(CHP) ve öteki parti(MHP) barajı aşabilecek mi?”sorusunu gündeme getirdi. Kemal Kılıçdaroğlu ile yakalanan rüzgarın ‘kalıcı’ olmadığını öne süren Günay,” Anamuhalefetin bir önceki dönemi arayabileceği duygusunu taşıyorum. Bir tatminsizlik, inançsızlık var onu görüyorum” dedi. Ertuğrul Günay, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun yüzde 40 hedefi için de, “İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşarmış”yorumunda bulundu.

Günay’dan Baykal’a emeklilik çağrısı

Bakan Günay, CHP’nin eski lideri Deniz Baykal’ı da sert sözlerle eleştirdi. Baykal’ın yeniden milletvekili adayı olabilmek icin elinden gelen her şeyi yaptığını söyleyen Ertuğrul Günay, “Herhalde bu emeği değerlendireceklerdir”dedikten sonra Baykal’a yeniden aday olmaması çağrısında bulundu:” 1973’den beri Parlamentoda olan siyaset kıdemlisinin hala aday olmak için bu zahmetini çok yadırgıyorum. Ben 20 yıldır Parlamento dışındaydım, siyasette ayakta durdum. Siyaset sadece milletvekili olarak yapılmaz.” dedi.

 Zeki Alaysa ve Müjdat Gezen’e yüklendi:”Yaptığınız ayıp, saygılı olun”

Zeki Alaysa ve Müjdat Gezen gibi sanatçıların halkın inançlarıyla alay eden sözlerini değerlendiren Ertuğrul Günay, bu tür sözleri üzüntüyle karşıladığını vurguladı. Alasya’nın daha sonra özür dilemek zorunda kaldığı “tiyatroda namaz” sözleri için, “Hangi tiyatro sahnesinde namaz kılınmış, ikisi nasıl karşılaştırılır. Böyle saçmalık olur mu?” diyen Günay, AK Parti’ye oy verenler için “aptal” ifadesini kullanan Müjdat Gezen’e de şu sözlerle yüklendi:”Çok ayıp bir şey. Bunlar yıllarca halka hizmet sunarak ekmek elde etmiş arkadaşlar. Halka karşı daha saygılı dil kullanılsa iyi olur. Miadları dolmaya başlayınca halka karşı saygısız sözler etmek çok yakışıksız”
Genelkurmay’ın açıklaması sevimsiz bir refleks"

Genelkurmay Başkanlığı’nın tutuklu bulunan “Balyoz Davası” sanıklarıyla ilgili yaptığı açıklamaya Hükümet kanadından ilk tepki Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan geldi. Gazeteci Ömer Şahin’in Kanal a daki “Görüş Farkı” programına katılan Günay, Silahlı Kuvvetlerin  yazılı açıklamasını eleştirdi. Yargıya intikal etmiş olaylara dışarıdan yorum yapmanın doğru olmadığını söyleyen Günay, “Bizim ülkemizde eski ,sevimsiz geleneği olan bir tavır.Bunu devam ettirilmemesi gereken bir refleks olarak nitelendirelim. Resmi bir sitede yer alması, komuta kademesinden sadır olması, bunların olmamasını temenni ederdim.Bu açıklama karar eşiğinde yapılmış olsaydı ciddi müdahele sayılabilirdi”  dedi. Açıklamanın tutuklu ailelere karşı insani bir borç hissiyle yapılmış olabileceğini ve metnin içinde” yargı sürecini etkileyici açıklamadan kaçınma “ gibi özenli bir cümle de olduğunu söyleyen Ertuğrul Günay,”Bu açıklama karar sonrası yapıldı. Eğer karar aşamasında yapılmış olsaydı ciddi bir müdahele sayılabilirdi” diye konuştu.

Özellikle seçim öncesi bu tür açıklamalardan kaçınılması gerektiğini ifade eden Bakan Günay, 27 Nisan e-muhtırasının 22 Temmuz seçimlerinde AK Parti’nin oylarını artırdığına da işaret etti. Günay, “ “Herhalde herkes öğrenmştir. 27 Mayıs’tan bugüne  bu tür davranışlara muhatap olanlar büyüyegelmiştir.Bundan sanırım herkes gereken dersi çıkarmıştır”ifadelerini kullandı.

 

Yedikleri Kaba Pislemek
 // Alperen KAHRAMAN
Bu insanları koyun zannedenler şunu bilsin ki; belki boynumuzu eğmiş göründük bu sadece bu milleti yönetenlere zaman tanımaktı belki gittikleri yönün yanlışlığını görüp hatadan dönerlerdi
ama olmadı darbelerle hakaretlerle bu milleti aptal görmelerle vakit geçirdiler.Bizler ortadoğu toplumları gibi olmadık Devletimizin karşısında hiçbirzaman olmadık.Sadece güçlü ve muhafazakar lider bulduğumuzda fırsatı hep değerlendirdik 4.Murat,2.A.Hamid örneğindeki gi...
08 Nisan 2011 10:36
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler