YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Günay, "TSK boşaltsın" dedi
Günay, "TSK boşaltsın" dedi
28 Eylül 2009 08:43
Bakanlık, Topkapı Sarayı'nda bulunan bot ve battaniye depolarının boşaltılmasını istedi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Topkapı Sarayı içinde bulunan orduya ait battaniye ve bot depolarının boşaltılması için Milli Savunma Bakanlığı ile görüşmelere başladı.

Bakan Ertuğrul Günay, söz konusu depoları, sosyal ve kültürel etkinliklerde kullanmak istediklerini söyledi.

Savunma Bakanlığı'nın bu yerleri tarihe iade etmesini kararlılıkla ve ısrarla istediklerini belirten Günay, "Bu çağda bu depoların Sur-u Sultani içinde bulunmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Buralar bizim teşhirde, sosyal ve kültürel etkinliklerde kullanabileceğimiz alanlar." dedi.

Bakan Günay, İstanbul'un tarihî mekânları Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Camii'nin de içinde yer aldığı meydanın araç trafiğine kapatılacağını da bildirdi. Ayasofya ve Topkapı Sarayı'nın yılda 2 milyonu aşkın ziyaretçi ağırladığını hatırlatan Günay, söz konusu bölgeyi araç trafiğinden arındırıp, çok rahatlıkla ve hayranlıkla insanların gezebileceği yerler haline getirmeye çalıştıklarını anlattı. Topkapı Sarayı'nda yoğun çalışmalar yaptıklarını belirten Bakan Günay sözlerini şöyle sürdürdü: "Topkapı'yı ben hayal ediyorum ki, önümüzdeki yıllarda Bab-ı Hümayun'dan başlayarak Babüssaade'ye, Gülhane'ye, Ahırkapı'ya kadar bütünüyle dünya saray mekanlarının gezildiği gibi insanların hayranlıkla gezebileceği, Türkiye'nin hem tarihine hayranlık hem bugününe saygı duyabileceği bir hale getireceğiz."

Günay, Milli Savunma'nın bot ve battaniye deposu olarak kullandığı yerleri teşhirde, sosyal ve kültürel etkinliklerde kullanmak istediklerini belirtirken, söz konusu depoların bu çağda Sur-u Sultani içinde bulunmasına gerek olmadığını düşündüğünü anlattı. "Milli Savunma'nın bunları tarihe iade etmesini kararlılıkla ve ısrarla istiyoruz." diyen Günay, ayrıca Saray içinde atıl halde bulunan hastaneyi Sağlık Bakanlığı'ndan, okulu da Milli Eğitim Bakanlığı'ndan devralarak, turizme kazandıracaklarını sözlerine ekledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler