YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Günay müjdeyi verdi
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan İzmir'e stad müjdesi
Günay müjdeyi verdi
30 Nisan 2011 / 23:59 Güncelleme: 01 Mayıs 2011 / 00:02

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Ayaklarımıza çizme, başımıza kask giyerek, turizm alanında yapılacak yatırımlarla İzmir'i ayağa kaldıracağız'' dedi.

AK Parti Urla İlçe Başkanlığını ziyaret eden Bakan Günay, burada partililerin ve vatandaşların sorunlarını dinledi.

Urla'nın büyük bölümünün özellikle İskele Mahallesi'nin sit bölgesi olmasından ve bu arazilerin değerlendirilemediğinden yakınan vatandaşlara, benzer sorunların Çeşme'den de iletildiğini bildiren Bakan Günay, en kısa zamanda yarımadanın sit durumunun gözden geçirilip gerekli düzenlemelerin yapılacağını söyledi.

Bakan Günay, küresel ekonomik krize rağmen Türkiye'ye gelen turist sayısının düşmediğini, aksine arttığını belirterek, şunları kaydetti:

''Yunanistan, İspanya ve İtalya'da düştü, bizde düşmedi. Antalya tek başına 2010'da 9,5 milyon turist ağırladı. Antalya ve Muğla, Yunanistan kadar turist ağırlıyor. Yunanistan turist kaynıyor deniyor ya biz Antalya ve Muğla ile bu sayıyı topluyoruz. İzmir'deki durum da 600 binden 1 milyon 200 bine çıktı. Bu rakamın çok daha fazla olması gerekliydi, olamadı. Nedeni ise burada bazıları yapılanları, yapılacakları beğenmiyor, gidiyor yargıya başvuruyor, bir durdurma kararı ile iki sene kaybediliyor. Antalya'nın Belek beldesinde 50 bin, Alanya'da 100 bin yatak varken İzmir'de 40 bin yatak var. Buranın bereketli hamurunu yoğurup ekmek yapmamız gerekiyor. Bunu buradaki yerel yönetimler ne yazık ki başaramamışlar. Biz bunu yakın dönemde biraz daha yakından takip edeceğiz, biraz daha fazla zorlayacağız. Binali Yıldırım Bey ile birlikte ayaklarımıza çizme, başımıza kask giyerek, turizm alanında yapılacak yatırımlarla İzmir'i ayağa kaldıracağız. Bunu hep beraber başaracağız. İzmir talep konusunda hep biraz çekingen oldu, bu çekingenliği ortadan kaldıracağız.''

AK Parti'nin, kurulduğu günden bu yana beş seçim kazanarak bir rekor kırdığını belirten Bakan Günay, ''Bu, siyasete bakış açımız ve başarılarımızla ilgili ve siyasette kavga dönemini reddetmesinden kaynaklanmaktadır'' dedi.


-İZMİR'E YENİ STADYUM MÜJDESİ-


Bakan Günay, gazetecilerin, İzmir'de stadyum ihtiyacına ilişkin sorusu üzerine, Mersin'de bulunan spordan sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak ile telefonla görüşüp İzmir'e davet ettiğini, İzmir'in sportif alt yapısının geliştirilmesi konusunda yardım talep ettiğini ve Özak'ın önümüzdeki hafta İzmir'e gelerek katkı koyacağını açıkladığını bildirdi.

İzmir'e yeni bir stadyuma ilişkin açıklamanın Bakan Özak tarafından yapılmasının daha uygun olacağını bildiren Günay, ''Böyle bir girişim için uğraşıyoruz. İzmir'de Karşıyaka, Bucaspor, Altay, İzmirspor ve bugün coşkulu taraftarını tanıdığım Göztepe var. Göztepe'yi şampiyonluğundan dolayı bir kez daha kutluyorum. Böyle taraftarı olan takımlara yeni spor altyapılarının yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bazı konuları takip etmek artık bizim görevimizdir'' dedi.

Günay daha sonra Urla Kaymakamı Şehmus Günaydın ve Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu'ndan ilçenin tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi aldı, vatandaşlarla sohbet etti. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler