YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Günay gözyaşlarını tutamadı
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hakkari'deki hain saldırıları değerlendirirken gözyaşlarını tutamadı.
Günay gözyaşlarını tutamadı
19 Ekim 2011 / 16:39 Güncelleme: 19 Ekim 2011 / 16:43

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hakkari'deki saldırıları değerlendirerek, ''Adaletten, özgürlükten, eşitlikten, kardeşlikten rahatsız olan çevreler var. Dertleri sanıyorum ki barış içinde bir arada yaşamak değil, tam tersine kan reva içinde bir topraktan kendilerine bir başka gelecek çıkarmak'' dedi.

Günay, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nce düzenlenen ''Osman Hamdi Bey ve Amerikalılar: Arkeoloji, Diplomasi, Sanat Sergisi''ni gezmek için geldiği müzede, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Bu sabahki haberler bütün tadımızı ve sergiden alabileceğimiz bütün mutluluk duygumuzu neredeyse yok etti'' dedi.

İstanbul'daki gündemde yer alan programlarını basına kapalı olarak gerçekleştireceğini, acil Bakanlar Kurulu toplantısı yapılması halinde ise programlarını iptal edeceğini dile getiren Günay, şunları söyledi:

''Hepimiz çok üzgünüz gerçekten. Biz 'Türkiye iyiye doğru gitsin, Türkiye'de barış içinde, birlik içinde, kardeşlik içinde yaşayalım' diye elimizden geldiği kadar uzunca bir süreden bu yana çok büyük gayret gösteriyoruz. Özveri gösteriyoruz. Devletin, milletin imkanlarını adaletle bütün Türkiye sathında değerlendirmeye çalışıyoruz. Türkiye'nin her tarafı eğitimde, sağlıkta, istihdamda, üretimde, verimde gelişsin diye uğraşıyoruz.''

Türkiye'nin dünya çapında saygınlığının arttığına ve geleceğe yönelik umutlara işaret eden Günay, ''Hem bölgemizde genel olarak, hem de ülkemiz de özel olarak işlerin iyiye gitmesinden rahatsız olan bir eski anlayış, köhne ve kötü anlayış ne yazık ki var'' dedi.

Günay, dün Bitlis'teki olayların acısı yürekten çıkmadan bu sabah haberlerde çok daha vahim, çok daha üzüntü verici yeni olaylarla karşılaşıldığını anlatarak, şöyle devam etti:

''Bu konu artık bir kimlik sorunu olmanın ötesine, başka boyutlara taşındı. Biz kimsenin kimliğini inkar etmeden, eski ret ve inkar politikalarını terk ederek, yurttaşlarımızın doğuştan gelen her türlü özelliklerine ilgi ve saygı göstererek, iyi ve gönüllü bir yurttaşlık anlayışı temelinde milletimizi birleştirmeye çalışıyoruz. Bu alanda son yıllarda görülmemiş adımlar attık. Herkes anadilini özgürce kullanabiliyor. Herkes kimliğini herhangi bir yaptırıma uğrama kaygısı olmaksızın yüksek sesle ifade edebiliyor. Vatanın her tarafına adaletle, eşitlikle her türlü devlet imkanı götürülmeye çalışılıyor.''

Hakkari'de Yüksekova'da havaalanı yapımı olduğunu anımsatan Günay, Türkiye'nin bütün imkanlarını vatanın her tarafına adaletle dağıtmaya çalıştıklarını söyledi.

Günay, ''Adaletten, özgürlükten, eşitlikten, kardeşlikten rahatsız olan çevreler var. Dertleri sanıyorum ki, barış içinde bir arada yaşamak değil, tam tersine kan reva içinde bir topraktan kendilerine bir başka gelecek çıkarmak... Sanıyorum bizim de konuyu dikkatlice yeni baştan düşünmemiz, değerlendirmemiz gerekiyor'' diye konuştu.


-Bakan Günay'ın gözyaşları...-


Günay, bir gazetecinin ''olay mahalline gitmeyi düşünüyor musunuz '' sorusu üzerine, olay mahalline gitmeyi düşünmediğini ifade ederek, şunları söyledi:

''Ben olay mahalliyle ilgili çok derin acılar yaşıyorum. Ben önceki yıl Hakkari'ye gitmiştim. Hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün sivil, siyasi merkezleri gezdim. Her partiye gittim, sokakta dolaştım. Akşam, kültür merkezinde Kürtçe'nin, Türkçe'nin güzel şarkılarının, halaylarının birlikte söylendiği bir etkinliğe katıldım. Barış dileklerimi ve umutlarımı sokakta herkesle paylaştım. İnsanlara barış içinde yaşadığımız takdirde çocukların sokakta çöp içinde oynamaktan kurtulabileceğini anlatmaya çalıştım. Bakanlığımın imkanlarını zorladım. Sokaktaki o çöp görüntüsünün ortadan kalkması için doğrudan doğruya bir takım araçlar, imkanlar seferber etmeye çalıştım.''

Sözlerine gözyaşlarını tutmaya çalışarak devam eden Günay, Hakkari'de o dönem yaylaya çıktığını ve oradaki insanlara barış içinde yaşanıldığı takdirde her şeyin gelişebileceğini ve değişebileceğini anlattığını anımsatarak, ''Çok güzel bir gönül birliği kurabildiğimizi zannediyordum. Geldiğimiz yer çok üzüntü verici'' şeklinde konuştu.

Şehit sayısına da işaret eden Günay, ''Herkesin annesi babası var. Bunlar ne yapmaya çalışıyorlar  Bu insanlar askere, polise, yurttaşa, çocuğa, kadına silah sıkanlar ne yapmaya çalışıyorlar  Nasıl bir dünya yaratmak istiyorlar  Nasıl bir Türkiye, nasıl bir Ortadoğu görmek istiyorlar  Dünyanın her yerinde artık bu yöntemler bitti. Bunlar nasıl eskimiş, çağ dışı bir anlayıştır  Hala silahla adam öldürerek bir sonuç almaya çalışıyorlar. Bu insanlık suçu. Sadece vatana karşı, millete karşı değil, bütün insanlığa karşı bir büyük cinayet. Bir büyük ağır saldırı ve cinayet bu...'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler