YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Günay gözyaşlarını tutamadı
Günay gözyaşlarını tutamadı
09 Haziran 2011 17:28
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yurt dışına taşınan tarihi eserlerin kendisini derinden yaraladığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'deki oteller, müzeler, ören yerlerinin başka ülkelerde yıllardır gördükleri ve kıskandıklarından daha güzel olmaya başladığını söyledi.

İzmir'de turizm sektöründen sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Günay, zaman zaman gözyaşlarını tutamadığı bir konuşma yaptı.

Konuşmasında kendi döneminde turizm sektörünün diyalog ve iş birliğiyle çalıştığını, 4 yıllık bakanlığının aslında bir üniversite eğitimiyle karşılaştırılabileceğini belirten Günay, şöyle konuştu:

''Artık mezuniyet safhasına geldiğimi hissediyorum ama Yılmaz bey (TUGEV Başkanı Yılmaz Tecimen) 'Yüksek lisans yap' diyor. 'Devam et' diyenler var. Bakalım, Allah izin verirse. Daha yapacak şeylerimiz var. Rehberlerle ilgili yasamızı meclise indirdik ama henüz genel kurula indirmedik. Sektörü tek çatı altında toplamak için yasa yapmaya çalıştık, Bakanlar Kurulu'ndan henüz geçiremedik. Turizm sektörünün yüksek kaliteyle perçinlenmesi ve dünyada bir marka haline dönüşmesi için önemli adımlar attık. Dünyanın en iyi 100 konaklama tesisi arasında birincisi ve mutlaka 20-25'i Türkiye'den seçiliyor. Mavi bayrak sayımız artıyor.''

Bakan Günay, Bodrum'da yaşanan olayda Rus vatandaşlarının hayatını kaybetmesine dikkati çekerek, 2011 turizm sezonununa bir talihsizlikle başladıklarını söyledi. Bunun yeme içme sektörünün yarattığı özensizlik veya misafirlerin dikkatsizliğinden meydana gelmiş bir olay olabileceğini anlatan Günay, ancak Rusya Başbakanı Putin'in buna rağmen Türkiye turizmini öven sözlerinin Türkiye'nin turizmde geldiği noktayı gösterdiğini belirtti.

Türkiye'de bazı çevrelerin kültür ve turizmi ayırmayı öneren yaklaşımları bulunduğunu, basında da sanki böyle bir çalışma varmış gibi bir izlenim oluşturulduğunu kaydeden Günay, dünyada turizmin artık bir tatil olmanın ötesine geçtiğini bir kültür alışverişi anlamına geldiğini ifade etti.

Günay, Türkiye'nin bunun gereklerini yerine getirmeye çalıştığını, müze sayısını ve niteliğini artırmaya çalıştıklarını, işin içine gastronomi, sağlık imkanları ve doğanın nimetlerini katmaya gayret ettiklerini, Türkiye'yi çok yüksek düzeyli bir marka haline getirmeye çalıştıklarını vurguladı. Bakan Günay, Türkiye'de yapılan turistik tesislerle gurur duyduğunu, kendisini dünyanın en güzel tesislerinin sahibi gibi hissettiğini, turizme hizmet etmeyi bir ibadet olarak gördüğünü kaydetti.

Yurt dışındaki ören yerlerini gezdiğinde rehberlerin kendisine Anadolu'dan taşınan eserleri gösterdiğini, bunun kendisini derinden yaraladığını anlatan Günay, şöyle konuştu:

''Oturup dizlerimi dövmek geçiyordu içimden. Topraklarımızın bu kadar güzelliği, dünyanın en önemli müzelerinin en kıymetli parçaları haline gelmiş. Hasan Hüseyin'in, 'Haykırsam deli derler, ağlasam kimse bilmez niçin ağladığımı' dizeleri gelir aklıma. Ben Nereid Anıtını British Museum'da ya da Bergama'yı Berlin Müzesi'nde gördüğüm zaman haykırsam, avaz avaz bağırmaya başlasam deli derler. Oturup ağlamaya başlasam kimse bilmez niçin ağladığımı. Tam bunlar geçiyor içimden, Zeugma'yı bitirdik. En sonunda gezerken sevinçten ağladım.''

Bakan Günay, konuşmasının bu bölümünde gözyaşlarını tutamayarak, şöyle devam etti:

''Kıskanmayacağız artık, kimseyi kıskanmayacağız. Müze yaptık, Allah'ım oldu, nihayet oldu. Bizim otellerimiz, müzelerimiz, ören yerlerimiz, başka ülkelerde yıllardır gördüklerimiz ve kıskandıklarımızdan daha güzel olmaya başladı ve başlayacak. Artık 21. yüzyıla böyle gireceğiz. Cumhuriyetin 100. yılına girerken 'Allah'ım, Atatürk'ün söylediği gibi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerinde bir ülke yaptık, sana şükürler olsun' diyeceğiz. Bunu hayal ediyorum.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler