YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gümrük Yönetmeliği'nde değişiklik
Gümrük Yönetmeliği'nde değişiklik
02 Aralık 2014 10:01
Gümrüklerde diplomatik muafiyetten yararlananların beraberlerinde gelen eşyaları için hiçbir beyan aranılmayacak ve söz konusu eşyalar muayene edilmeyecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, gümrüklerde diplomatik muafiyetten yararlananların beraberlerinde gelen eşyaları için hiç bir beyan aranılmayacak ve söz konusu eşyalar muayene edilmeyecek.

Gümrük bölgelerine denizyolu ile getirilen dolu konteynerlerin, iskele bağlantısı olmayan geçici depolama yerlerine alınmasına, bakanlıkça belirlenecek zorunlu haller dışında izin verilmeyecek. Gümrük işlemleri sırasında belge aslının aranmadığı durumlarda belge örnekleri üzerinde işlemler sonlandırılacak.

İzinli gönderici yetkisine sahip kişilerin taşıma işlemlerinde düzenledikleri transit beyanları için hareket idaresince teminat kontrolü yapılmayacak.

Gümrük bölgesine havayoluyla getirilen ve ilgili madde hükümlerine göre özet beyanı verilen eşyanın, varış yeri ile alıcısının değişmemesi koşuluyla, gümrüğe sunulduğu tarihten itibaren 14 gün içinde, boşaltıldığı havalimanından tekrar gümrük bölgesi dışına çıkışında özet beyan aranmayacak.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler