YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'ün telefonlarına çıkamıyor...
Gül'ün telefonlarına çıkamıyor...
21 Aralık 2011 07:50
Sarkozy, Gül'ün telefonlarından kaçıyor...
Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün telefonlarına cevap vermediğini söyledi.

Sezer, Gül'ün iki gündür Sarkozy'ye ulaşmaya çalıştığını ancak Fransa Cumhurbaşkanı'nı görüşmeye cesaret edemediği için telefonlardan kaçtığını belirtti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Gül, dün yaptığı açıklamada "İnkâr tasarısı kabul edilemez." dedi.

Ahmet Sever, Cumhurbaşkanı Gül'ün Fransa Meclisi'ne getirilecek 1915 olaylarına ilişkin yasa tasarısı hakkındaki tepkisini ve uyarılarını iletmek için Sarkozy'ye iki gündür telefonla ulaşmaya çalıştığını söyledi. Sarkozy'nin çeşitli bahanelerle Gül ile görüşmeyi ertelediğini ifade eden Sever, Sarkozy'nin "cesaret edemeyerek Gül ile telefonla görüşmekten kaçtığını" kaydetti. Sever, bu gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Gül'ün yazılı bir açıklama yaparak, tepkisini kamuoyuna ilettiğini ifade etti. Gül, dün yaptığı açıklamada, Türkiye'ye ve Türk milletine yönelik haksız ve asılsız ithamları reddetme özgürlüğünü ortadan kaldırmaya matuf yasa çalışmasını kabul etmenin söz konusu olmadığını belirtmişti. Gül, "Fransa'yı ifade özgürlüğüne saygı göstermeyen ve objektif bilimsel araştırma yapılmasına dahi izin vermeyen bir konuma düşürecek bu girişimden en kısa sürede vazgeçilmesini temenni ediyorum. Bir ülkenin tarihi hakkında siyasi bir kurum olan parlamento aracılığıyla yargıda bulunmak, tarihi siyasi amaçlarla tahrif etmek, en hafif tabiriyle izansızlıktır." değerlendirmesinde bulunmuştu. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler