YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'ün görev süresi kesinleşti!
Gül'ün görev süresi kesinleşti!
11 Ocak 2012 07:41
Köşk seçimi kanunu netleşti Gül'ün görev süresi 7 yıl...
Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini düzenleyen kanun tasarısı TBMM Anayasa Komisyonu'nun alt komisyonunda görüşüldü. AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop'un başkanlığını yaptığı alt komisyonda günlerdir tartışma konusu olan Gül'ün görev süresi netleştirildi.

Buna göre Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı'na bir geçici madde ilave edildi. Geçici maddede 2007 yılında yapılan referandumla Anayasa'ya giren ve Cumhurbaşkanı'nın 5 yıllığına ve iki kez seçilebilmesini öngören anayasa değişikliğine atıf yapıldı. Geçici maddede, "5678 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'dan önce seçilen 11. Cumhurbaşkanı için bu kanunun 3. maddesinin 1. fıkrası uygulanmaz. 11. Cumhurbaşkanı'nın görev süresi 7 yıldır." şeklinde yazıldı. Böylece Abdullah Gül'e, yasanın "Cumhurbaşkanı seçimleri beş yılda bir yapılır. Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir" fıkrası uygulanmayacak. Alt komisyon raporunun perşembe günü Anayasa Komisyonu'nda ele alınması bekleniyor.

Tasarıya göre ise cumhurbaşkanı seçimi, görev süresinin dolmasından önceki 60 gün içinde tamamlanacak. Makamın herhangi bir şekilde boşalması halinde ise seçim, boşalmayı takip eden 60 gün içinde yapılacak. İlk oylamada çoğunluk sağlanamazsa bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılacak. İkinci oylamaya, ilkinde en çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday, cumhurbaşkanı seçilmiş olacak. Oylamalara tek adayla gidilmesi halinde oylama referandum şeklinde yapılacak. Savaş halinde cumhurbaşkanlığı seçimi bir yıl ertelenebilecek.

Adayların masraflarının nasıl karşılanacağı konusunda ise 'bağış' sistemi getirildi. Buna göre adaylar yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan ve Türk uyruğunda olmayan gerçek kişilerden maddi yardım alamayacak. Mal bildiriminde bulunmak zorunda olacak olan adaylardan seçilenin mal beyanı Resmî Gazete'de de yayımlanacak. Cumhurbaşkanı adayları, bağış toplamak için bir bankada 'seçim hesabı' açacak, bağışlar bu hesaba yatırılacak. (ZAMAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler