YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gül'ün BM konuşması büyük ilgi gördü
Cumhurbaşkanı Gül, dün BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmanın Genel Kurul'dan büyük ilgi gördüğünü belirtti.
Gül'ün BM konuşması büyük ilgi gördü
26 Eylül 2013 / 07:13 Güncelleme: 26 Eylül 2013 / 08:11

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmanın Genel Kurul'dan büyük ilgi gördüğünü ve çok sayıda ülke temsilcisinin kendisini tebrik ettiğini belirtti.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

BM Genel Kurulu toplantıları nedeniyle New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Genel Kurul toplantılarına ilişkin gözlemlerini Twitter hesabından paylaştı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için bir kaç gündür New York’ta olduğunu anlatan Gül, şu ifadeleri kullandı:

"Bu yıl toplantılara 83 devlet başkanı, 38 başbakan ve çok sayıda dışişleri bakanı katılıyor. Bu yüksek katılımın nedeni gündemde önemli dünya meseleleri olması.

Dün Genel Kurul’da konuşmamı yaptım. Burada geleneksel olarak önce Brezilya, sonra evsahibi olarak ABD devlet başkanları söz alıyor. Üçüncü sırada yaptığım konuşmamda önemli dünya meseleleriyle alakalı görüşlerimi paylaştım. Konuşma, Genel Kurul’da büyük ilgi gördü. Çıkışta çok sayıda ülke temsilcisi tebrik etti."

Cumhurbaşkanı Gül'ün, 68. dönem BM Genel Kurulu'na hitaben yaptığı konuşmada Suriye, Arap Baharı, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusundaki sorumluluğu, Kıbrıs ve Ortadoğu barış süreci konuları ön plana çıkmıştı.

Liderlerle bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Gül, bugün Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Hollanda Kraliçesi Maxima ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile ayrı ayrı görüştü.

Gül'ün bugün ayrıca İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi ile de görüşmesi bekleniyor.

Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada temaslarına da değindi.

Açıklamasında New York'ta çok sayıda ikili görüşme yaptığını belirten Gül, "Dün Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile ilişkilerimize yeni bir ivme kazandıracak içerikli bir görüşme yaptım. Dün akşam BM Güvenlik Konseyi adaylığımıza destek için Türkevi’nde resepsiyon verdim. Çok sayıda devlet ve hükümet başkanı katıldı. Resepsiyona katılan Bulgaristan Cumhurbaşkanı R. Plevneliev ve Filistin Devlet Başkanı M. Abbas ile sohbet ettik" ifadesine yer verdi.

Gül, New York'taki temaslarında ekonomi diplomasisine de önem verdiğini kaydederek, "Bu konuya çok önem veriyorum. Pazartesi günü önemli yatırımcılarla bir araya geldim. Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent burada hepimizin gurur duyduğu bir isim. Sayın Kent, Amerikalı yatırımcıları ABD-Türkiye İş Konseyi olarak ayrıca topladı" ifadesini paylaştı.

ABD basınına verdiği mülakatları da anlatan Gül, "Uluslararası basın denilince akla Amerika gelir. Washington Post, CNN ve Foreign Affairs gibi medya kuruluşlarına mülakatlar verip Türkiye’yi anlattım" ifadesini kullandı.

"Aşırı yoksulluk ve açlığı 2030 yılı itibariyle yok etmeliyiz"

Gül, BM'de düzenlenen "Binyıl Kalkınma Hedeflerinin (BKH) Gerçekleştirilmesine Yönelik Çalışmaların Takibi" konulu özel etkinliğin açılış oturumuna Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma ile birlikte başkanlık etti.

Toplantının açılışında konuşma yapan Gül, toplantıda BM tarafından 2015 yılı için belirlenen kalkınma hedeflerinin tutturulması için gerekli konuların ve eksikliklerin değerlendirileceğini söyledi.

BKH'nin yoksulluğun karşısındaki en büyük tarihi çaba olduğunu kaydeden Gül, 2000 yılından bu yana önemli başarıların kaydedildiğini vurguladı.

Bugüne kadar çok sayıda kişinin aşırı yoksulluktan kurtarıldığını ifade eden Gül, "Ancak diğerleri de kaldırılmayı bekliyor. Bu tarihi projede kimseyi arkada bırakamayız" dedi.

"Aşırı yoksulluk ve açlığı 2030 yılı itibariyle yok etmeliyiz" diyen Gül, herkesin bu hedefte birleşmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne bağlı olduğunu ve bu hedefleri kalkınma stratejisine dahil ettiğini söyleyen Gül, "Gelir adaletsizliğinin giderilmesi ve yoksulluğun azaltılması birinci önceliğimiz. Türkiye sosyal politikalara ayırdığı önemli kaynakla yoksulluğun azaltılması konusunda istikrarlı gelişme sağlıyor" dedi.

Düşük gelir gruplarının yararına yönelik, eğitim, sağlık ve iş alanlarında yapılan düzenlemelerin gelir adaletsizliğinin azaltılması ve fırsat eşitliği sağlanmasında önemli bir rol oynadığını vurgulayan Gül, Binyıl Kalkınma Hedeflerinin tututrulması için harekete geçme zamanı olduğunu sözlerine ekledi.

Binyıl Kalkınma Hedefleri

BM tarafından 2000 yılında kabul edilen Binyıl Kalkınma Hedefleri kapsamındaki 8 hedefe 2015 yılında ulaşılması öngörülüyor.

Bu hedefler, aşırı yoksulluğu ve açlığı ortadan kaldırmak, herkes için evrensel ilköğretim sağlamak, cinsiyet eşitliğini teşvik etmek ve kadının güçlendirilmesini sağlamak, çocuk ölümlerini azaltmak, anne sağlığını iyileştirmek, HIV/AIDS, sıtma ve diğer hastalıklarla mücadele, çevresel sürdürülebilirliği sağlama ve kalkınma için küresel bir ortaklık kurmak.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler