23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul26 °C
 • Ankara28 °C
 • İzmir31 °C
 • Konya25 °C
 • Adana31 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa28 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli24 °C
 • Şanlıurfa35 °C
 • Gaziantep33 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gültan Kışanak: "Paketin içi boş, şovla dolmaz!"
BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Demokratikleşme Paketi'nin 'Kürt sorununu' çözme konusunda bir anlamı olmadığını söyleyip, "Sayın Başbakan sen de biliyorsun, Allah da biliyor, kul da biliyor, o paketin içerisi bomboştur. Şov ile de dolmaz" dedi.
Gültan Kışanak: "Paketin içi boş, şovla dolmaz!"
29 Eylül 2013 / 20:00 Güncelleme: 29 Eylül 2013 / 23:43

Konuşmasında, Abdullah Öcalan'ın BDP heyetiyle yaptığı son görüşmesindeki sözlerini aktaran Kışanak, Öcalan'ın, 'Hükümet bu süreçte üzerine düşeni yapmadı, yanlış yaptı. Ortaya çıkan çözüm olanağını, ortaya çıkan barış imkanını değerlendirebilecek bir yaklaşım içerisinde olmadılar' dediğini savundu.

Gelinen aşamadı hükümetin yanlışları ve eksikleri olduğunu iddia eden Kışanak, bunlara takılmayacaklarını, doğru bildikleri yolda yürüyeceklerini ifade edip, şunları söyledi:

"Hükümeti bu işin şakasının olmadığını bilerek, çözümden yana bir tutum almaya bir kez daha davet ediyoruz. İsterlerse çözümün ortağı olurlar, isterlerse halkımız Türkiye'nin demokratik güçleriyle birlikte çözüm imkanlarını her gün kat kat aşarak büyütür ve başarır, kendileri de kaybederler. Çünkü bu süreç artık geri götürülemez bir süreçtir. Çünkü bu süreç, artık beklentiye terk edilemeyecek bir süreçtir. Bu süreç mutlaka ve mutlaka ileriye doğru yol alacak bir süreçtir. İsterlerse halkın taleplerine, halkın ihtiyaçlarına yanıt veren bir tutum alırlar ve bu yolda yürürler. Ama istemezlerse biz yolumuzda yürüyeceğiz, onlar istedikleri yerde durmaya devam edebilirler. Kendilerinin tercihidir. Ancak şunu çok iyi bilsinler ki, artık Kürt sorununun bekletilmeye, oyalanmaya, ötelenmeye zerre kadar tahammülü kalmadı. Çözümün bütün imkanları ortaya çıkmıştır. Bu imkanları değerlendiren, Türkiye'nin tüm halklarına karşı sorumluluğunu yerine getirmiş olur."

'Boş paketi şov ile doldurmaya çalışıyorlar'

Aylardır 'Demokratikleşme Paketi'nden söz edildiğini, bunun Çözüm Süreci'nin ikinci aşamasında yerine getirilmesi gereken bir sorumluluk olduğunu öne süren Kışanak, şöyle devam etti:

"Süreci ilerletebilecek, çözüm konusunda reformlar yapılarak çözümü ilerletebilecek bir aşamaya denk düşen bir beklentiydi. Bunu hükümette çok iyi biliyor. Fakat yaşananlar bunun tam aksidir. Bu paketin Kürt sorununu çözme konusunda, süreci ilerletme konusunda artık bir kapasitesi ve anlamı fazlaca kalmamıştır. Kürt halkının temsilcileriyle, Türkiye demokrasi güçleriyle, Türkiye demokratik kamuoyu ile konuşmadan, tartışmadan, istişare etmeden, müzakere etmeden hazırlanacak bir paketin içeriğinin, halkın ihtiyaçlarına cevap vermeyeceğini herkes çok iyi biliyor.

Zaten bu süre içerisinde bir taraftan 'bekleyin paket geliyor' derken, bir taraftan da pakette nelerin olmayacağını Sayın Başbakan da, AK Parti yetkilileri de defalarca ifade ettiler. Böylece paketin içerisini kendileri boşalttılar. Şimdi o boş paketi şov ile doldurmaya çalışıyorlar. Günlerdir bir propaganda furyası 'Paket açıklandı, açıklanacak, aman bizi bekleyin' diyorlar. Sayın Başbakan sen de biliyorsun, Allah da biliyor, kul da biliyor ki, o paketin içerisi bom boştur, şov ile de dolmaz."

'Sihirbazı alkışlarız'

"Paketin içi dolu olsaydı, bu kadar reklama gerek yoktu" diyen Kışanak, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Şimdi diyorlar ki; 'Sizi çok şaşırtacak şeyler çıkacak bu pakette.' Bizim siyasi değerlendirmemiz, hükümetin politikası, icraatları, tutumu nedeniyle tamamen objektiftir, tamamen AK Parti'nin aynasıdır. Ancak ola ki bir sihirbazlık yapar ve 'şapkadan kuş' çıkartırlarsa da ne yapalım biz de o zaman sihirbazı alkışlarız. Ama Kürt sorunu 'şapkadan tavşan' çıkartarak çözülecek bir sorun değil. Ciddiyetle çözülebilecek bir sorundur. Ciddiyetinizi bu sorunun ağırlığı kadar olgunlaştıramazsanız, bu sorunun bir halk sorunu, bir halkın varlık sorunu, dili, kimliği, kültürü sorunu olduğunu anlayacak kadar olgunlaşamazsanız, o paketin içerisini doldurma şansınız yoktur."

Son görüşmelerinde, Öcalan'ın, ana dilde eğitim konusunda, 'Neden hükümete bu kadar minnet ediyorsunuz? Neden kendi okullarınızı açmıyorsunuz? Neden kurumlarınızı, evlerinizi, partilerinizi ana dilde eğitim veren mekanlara çevirmiyorsunuz? Siz yapın, kapatmak isterlerse ölümüne direnin' dediğini savunan Kışanak, "İşte yapılması gereken budur. Biz doğru olanı yapacağız, doğru olanı hayata geçireceğiz. Engel olmak isteyene karşı da amansız bir şekilde mücadele edeceğiz" diye konuştu.

 

DHA

yazıklar olsun size
 // yunus emre
sizde hiçmi vijdan yok be ! insan da bir vefa duygusu olur ! utanmazlar aymazlar insan bir tşk eder .yetmez ama tşk ederim der?...
30 Eylül 2013 Pazartesi 13:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler