YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güler Zere'yi affedecek mi?
"Vicdani kanaatimi raporlar yönünde kullanacağım"
Güler Zere'yi affedecek mi?
06 Kasım 2009 / 10:16 Güncelleme: 06 Kasım 2009 / 10:28

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hükümlü Güler Zere'nin ciddi bir hastalık ve hapishanede durmasına müsait olmayan bir sağlık sorunu olduğu şeklinde rapor düzenlendiğini belirterek, ''Tabii ki ben de vicdani kanaatimi raporlar yönünde kullanacağım'' dedi.       

Gül, Elazığ Valiliği'ni ziyaretinde yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin Güler Zere'nin durumuyla ilgili sorularını yanıtladı. İnsanların, cumhurbaşkanının istediği kişiyi affedebileceğini düşündüğünü, herhangi bir kişi hasta ya da yaşlıysa cumhurbaşkanının bunları seçip affedebileceğini sandığını ifade eden Gül, böyle bir anayasal yetkisi
olmadığını vurguladı.   

Af sürecinin işleyişini anlatan Gül, şöyle konuştu ''Eğer herhangi bir kişi cezaevinde duramayacak derecede sağlık
 koşullarını taşıyorsa, o zaman savcılara müracaat ediyor, savcılar bunları doktorlara gönderiyorlar. Doktorlar ve devletin bununla ilgili adli kurumu inceliyor, böyle bir durum varsa bunu Adalet Bakanlığına yazıp onlar da Cumhurbaşkanı'na gönderiyorlar. Ben de o zaman bakıyorum, inceliyorum. Gerçekten vicdanım da o noktada olursa, o zaman değerlendiriyorum.    

Ben, dün ve bugün tabii seyahatteyim. Akşam öğrendim. Bahsettiğiniz dosya Cumhurbaşkanlığına ulaşmış. Bana verilen bilgiye göre, gerçekten ciddi bir hastalık ve hapishanede durmaya artık müsait olmayan bir sağlık durumu olduğu şeklinde rapor edilmiş. Dolayısıyla bu noktada tabii ki ben de vicdani kanaatimi raporlar yönünde kullanacağım. Bununla beraber, birkaç başka aynı durumda olanlar da var. Değerlendireceğiz.     

Tabii örgüt meselesinden gelince çok büyük kamuoyu oluşturulabiliyor ama örgütsüz adi suçlardan hapse düşüp aynı şekilde sağlık sorunu olanlar da oluyor. Bunlar geliyor, inceleniyor. Buna göre kanunların verdiği yetki çerçevesinde karar veriyoruz.''
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler