YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Güler: Yangını doğaya zarar vermemek için söndürmü
Güler: Yangını doğaya zarar vermemek için söndürmü
07 Ağustos 2008 21:08
Güler: Yangını doğaya zarar vermemek için söndürmü

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nda dün çıkan yangın halen devam ederken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yangını doğaya zarar vermemek için söndürmediklerini açıkladı.


Boru hattının Erzincan ili sınırlarındaki bölümünde salı günü meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangın söndürülemedi.
 
Yangına hatta bulunan ham petrolün tamamen yanması sonrası müdahale edilecek.
 
Patlamanın olduğu yerde incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, doğaya zarar vermemesi için yangını söndürmedekilerini söyledi.
 
Yangın sebebiyle Ceyhan'a Azerbaycan'dan petrol ulaşamıyor. Depolanan 7 milyon varil petrol de gemilere yüklendiği için Ceyhan'dan petrol yükleme işlemi durdu.
 
Botaş yetkilileri yangın söndürüldükten sonra sorunun giderilmesi için 1 ya da 2 haftalık süreye ihtiyaç duyulacağını açıkladı. Bu yüzden petrol fiyatları 2 dolar yükseldi 120 doların üzerine çıktı.
 
Boru hattı kullanılamadığı için Azerbaycan'daki depolama kapasitesinin sınırına gelen BP üretimi kısmak zorunda kaldı. BP'den yapılan açıklamada boru hattı tamir edilinceye kadar alternatif ihraç güzergahı olarak Gürcistan'ın Supsa limanının kullanılacağı belirtildi.
 
Patlamanın sebebi ise bilinmezken, Enerji Bakanı Güler, sabotaj ihtimalini soran gazetecilere "Net birşey söylemek mümkün değil" derken Reuters haber ajansına göre, saldırıyı terör örgütü PKK üstlendi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler