YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen'in pasaportuyla ilgili şoke eden iddia!
Kendisini aslında istifa ettiği Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan emekli olmuş gibi göstererek yeşil pasaport alan Fethullah Gülen'in SSK emeklisi olduğu iddia edildi.
Gülen'in pasaportuyla ilgili şoke eden iddia!
04 Temmuz 2014 / 08:00 Güncelleme: 04 Temmuz 2014 / 09:44

Yeni Şafak'ın 'Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan emekli olmadığının belirlenmesiyle yeşil pasaportunun Erzurum Valiliği'nce iptal edildiği' haberini tekzip ettiren Fethullah Gülen'in, gerçekten de Diyanet'ten değil SSK'dan emekli olduğu iddia edildi.

1990 yılında Diyanet'ten emekli olduğuna dair belge alarak yeşil pasaport alan Gülen'in SSK emeklisi olduğu belirlendi.

Yeni Şafak'ın haberine göre; Gülen'in, 1981 yılında 22 yıllık memur iken istifa ettiği ve daha sonra sigorta primlerini tamamladığı tespit edildi. 1981'de istifa ederken Gülen'in 5. derecenin 7. kademesinde olduğunu gösteren belgenin aslı ise Diyanet İşleri Başkanlığı'ndaki dosyasında bulunamadı.

Yeşil Pasaportu nasıl aldı?

Gülen'in daha önce yeşil pasaport almasına imkan sağlayan belgenin ise 'tahrif edilmiş' olduğu iddia ediliyor. 1990 yılında dönemin Personel Daire Başkanı Kadir Bozlu'nun imzasını taşıyan belgede Gülen'in emekli olduğu, emsallerinin de 3. derecenin 1. kademesinde olduğu bilgisi yer alıyor.

Belge ile ilgili hem İçişleri Bakanlığı hem de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın incelemesi sürüyor. Dönemin Personel Daire Başkanı Kadir Bozlu 1993 yılında vefat ettiği için, belgenin Diyanet'te kimler tarafından nasıl tanzim edildiği belirlenemiyor. SSK emeklisi olan Gülen'in 1990 yılında memur emeklisiymiş gibi nasıl belge aldığı merak ediliyor.

Tekzip için de aynı belge

Fethullah Gülen'in avukatı Nurullah Albayrak, Gülen'in yeşil pasaportunun iptali ile ilgili haberimizi tekzip ettirmek için yine aynı belgenin fotokopisini mahkemeye sunmuştu.

Albayrak'ın sunduğu belgede, Gülen'in emekli olduğu bilgisi yer alırken, aynı belge Diyanet'teki dosyasında bulunamadı.

Diyanet'te Gülen'in yalnız el yazısı ile istifa dilekçesi yer alıyor. Erzurum Valiliği, yeşil pasaportun usûlsüz yöntemlerle alındığını tespit etmiş ve pasaportu geçtiğimiz nisan ayında iptal etmişti.

Aslında almaya hakkı yok

Gülen'in avukatları yeşil pasaport süresini uzatmak için Diyanet'ten yeni belge isteyince gerçek ortaya çıktı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2011 yılında Gülen'in avukatlarının talebi üzerine 1990 yılının belgesinin aksine şu ifadelerin yeraldığı belgeyi iletti:

'Başkanlığımızdaki kayıtların incelenmesinde ilgilinin 17.07.1959 tarihinde Edirne Merkez'de İmam Hatip olarak göreve başladığı ve 20.03.1981 tarihinde de Çanakkale Merkez Vaizi iken istifaen görevden ayrıldığı anlaşılmıştır.'

Diyanet'in bu yazısının ardından Erzurum Valiliği de Gülen'in yeşil pasaport almaya hakkının olmadığına karar vererek, pasaportunu iptal etti.

3'ün 1'i mümkün değil

Müfettişler, Gülen'in yeşil pasaport alma hakkı bulunmadığını şu ifadelerle anlattı:

'Gülen'in istifa ettiği tarih itibariyle kadrosunun 6, müktesep derecesinin 6, kademesinin 7 olduğu, emsallerinin ise gösterge tablosunda 6'ya 7'nin karşılığı olan 4. derecenin 1. kademesine tekabül ettiğinden ilgilinin o günkü durumunun Pasaport Kanunu kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir.

Bununla birlikte kanuna göre ilkokul mezunu bir memur 15. derecenin 1. kademesinde göreve başlar, 7/1'e kadar yükselebilir.' Gülen'in 3. derecenin 1. kademesinden yeşil pasaportu nasıl aldığı merak konusu.

Belgede emekli dosyada müstafi

Fethullah Gülen'in avukatının mahkemeye sunduğu belgede Gülen'in emekli olduğu bilgisi yer aldı, ancak Gülen'in Diyanet'teki dosyasında ise sadece el yazısı ile istifa dilekçesi bulunuyor.

Gülen'in 24.03.1981 tarihinde Çanakkale Müftülüğü'ne yazdığı dilekçede, 'Başkanlığımızın Çanakkale İli Merkez vaiziyim. Dört seneden beri devam eden kalp rahatsızlığım hususiyle son altı aydan bu yana şiddetini artırdığı, iki heyet ve buna manzum muhtelif raporlarla tesbit edilmiştir.

Binaenaleyh, vazife yapamadan maaş almak beni iz'aç ettiğinden istifamın kabulünü müsaadelerinize arz ederim' şeklinde kendi ifadesi yer alıyor. Oysa ki 'Gülen'in pasaportu iptal edildi' haberini tekzip etmek için mahkemeye sunulan belgede '6. derece kadrodan 5. derecenin 7. kademesinden maaş almakta iken, Başkanlığımız Çanakkale Merkez Valiliği'nden 20.03.1981 tarihinde emekliye ayrılan Fetullah Gülen' ifadesine yer verildi. Aslı bulunamayan bu belgenin ise tahrif edilmiş olduğu ortaya çıktı.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler