YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen'in okullarından kaçış, devlet okullarına geçiş
İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, yaptığı açıklamada, devlet okullarına geçişin arttığını ifade ederek, anadolu liselerine yerleşemeyen öğrencilerin imam hatiplere yöneldiği iddialarını da yalanladı.
Gülen'in okullarından kaçış, devlet okullarına geçiş
25 Ağustos 2014 / 08:45 Güncelleme: 25 Ağustos 2014 / 09:47

İstanbul İl Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Gülen Hareketi'ne ait okullarda eğitim gören çok sayıda öğrencinin Milli Eğitim okullarına geçtiğini söyledi. STAR’a konuşan Yıldız, yeni eğitim-öğretim yılı öncesi çok sayıda velinin çocuklarını Gülen okullarından aldığının altını çizerek, pek çok velinin nakille çocuklarını devlet okullarına geçirdikleri bilgisini verdi. Devlet okullarının kapasitesinin özel okullardan gelen öğrenciler rahatlıkla kaldırabileceğinin altını çizen Yıldız, “Özel okullardan yüksek öğrenci grubu bizim resmi kurumlarımıza geçiş yaptılar” diye konuştu.

Zorla İmam Hatip yok

İlk kez bu yıl uygulanan Temel Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) ile gündeme getirilen Anadolu lisesine yerleştirilemeyen öğrencilerin imam hatip okullarına kaydının yapıldığı iddialarının doğru olmadığını kaydeden Yıldız, yeni sisteminin tercihe dayalı olduğunun altını çizdi. Yıldız, öğrencilerin zorla imam hatip liselerine kaydedildiği  iddialarını da yalanladı. Yıldız, “Bizim bir öğrenciyi İmam Hatip’e veya başka bir okula yönlendirme durumumuz yok. Çocuk bir okula yerleşmediyse sistem devreye giriyor. Burada öğrenciye yine seçme hakkı tanınıyor. Şayet çocuk meslek lisesini seçerse İmam Hatip’e yerleştirilmiyor. En yakın meslek lisesine gidiyor. İmam Hatip’i işaretlemediği sürece sistem o çocuğu İmam Hatip Lisesi’ne kaydetmiyor” dedi. Yıldız sistemde hiçbir açığın olmadığını vurgulayarak, öğrencilerin akıllarına “Sistemin birilerini kayırma imkanı var mı” diye bir düşüncenin gelmemesini söyledi.

Dershaneler dönüştü

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Yıldız, dershanelerin dörtte birinin dönüşüm talebinde bulunması sonucunda temel liseye dönüştürüldüğünü kaydetti. Hala başvuruların devam ettiğine dikkat çeken Yıldız, “Dershanelerden dönüşüm için ciddi talepler var” dedi. Yıldız, dershanelerin okuldaki eğitimi askıya alan ve sabote eden bir yapı olduğunu vurguladı. Kontrolsüz bir sistem haline geldiklerini kaydeden Yıldız, “Dershaneler okulları  önemsiz bir varlığa dönüştürüyordu. Öğrenci ‘ben dershanede öğrenirim’ diyordu. Veli ise okuldan esirgediği ilgiyi dershaneye veriyordu, tonlarca  parayı yatırıyordu” diye konuştu.  

2 bin yeni derslik

Yıldız, yeni eğitim-öğretim yılı için tüm hazırlıkların tamamlandığını vurgulayarak, iki bin dersliğin bu yıl eğitime açılacağını kaydetti. İstanbul’a  her yıl bir Anadolu semtinin eklendiğine dikkat çeken Yıldız, “Gelen her vatandaşa hizmet üretmek için canla başla çalışmaktayız” dedi.

İstanbul’da öğretmen açığının olmadığının altını çizen Yıldız, “Zil çalıp eğitim-öğretime başlandığı zaman her sınıfta öğrencilerini bekleyen öğretmenlerimiz var. İstanbul yeni eğitim-öğretime hazır. Öğrencilerimizi bekliyoruz” diye konuştu.

 

STAR

sayin editör
 // tesekkürler
saygilar......
25 Ağustos 2014 Pazartesi 06:05
pensilvanya cia,mossad-
 // gündüzbey
vatikan örgütünün müslüman olduklarina inanmiyorum ve insanliklarindan süphe ediyorum,türk islam tarih´i böyle bir hainlik görmedi,ve hala pesinden gidenler varsa bunlarda yalakaci paraya tapan dinsiz imansizlardir......
25 Ağustos 2014 Pazartesi 05:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler