YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen'in o ifadesi Bediüzzaman'a saygısızlık
Elif Çakır'ın sorularını yanıtlayan Metin Karabaşoğlu, Fethullah Gülen'in, kullandığı bir ifadeyle Bediüzzaman'a saygısızlık yaptığını savundu.
Gülen'in o ifadesi Bediüzzaman'a saygısızlık
04 Şubat 2014 / 22:05 Güncelleme: 04 Şubat 2014 / 22:11

Karabaşoğlu, Gülen Cemaati'yle ilgili görüşlerini ve Gülen'in son dönemdeki çıkışlarını değerlendirdi.

Kişi merkezli gruplar mı eser merkezli gruplar mı?

Doğru olanın eser merkezlilik olduğunu düşünüyorum. Bediüzzaman'ın miraz bıraktığı yol bu. Hatta tersi olsa yani Fethullah Gülen'i değil de Bediüzzaman'ın şahsını merkeze alsa, yine Bediüzzaman'ın koyduğu ilkelere göre bu Risale-i Nur'un ölçüleri dahilinde o ölçülere zıt bir tutum sergilemiş olunur çünkü Bediüzzaman'ın kendisi için söylemiş olduğu bu. "Her cihetten devam ve kemal'de olan bir hizmet fani şahıslara bağlanmaz" diyor kendisi..

Gülen cemaati mi Gülen hareketi mi?

İsim vermeyeceğim ama yakın zamanda, vaktiyle Fethullah Gülen'in çok yakınında olmuş bir büyüğümüzle konuşuyordum ve o da bu ayrım üzerinden bana, "Risale-i Nur hareketi dememiz mümkün ama Gülen hareketi dememiz mümkün değil. Yani bir Risale-i Nur hareketi var bir de Gülen cemaati var" dedi.

Gülen'in Bedüizzaman'a bakışı

Fethullah Gülen'in Bediüzzaman'ın ismini zikretmekten genel olarak kaçındığını söylemek mümkün. Onun yerine başka isimler, mesela pir-i mugan der ki bana göre Bediüzzaman'a Pir-i Mugan demek ona bir saygı ifadesi değil saygısızlıktır. Çünkü Bediüzzaman "Ben sufi değilim. Bizim mesleğimizde Şeyh ile mürid arasındaki ilişki yoktur" diyor.

Yaşanan olaylar içerisinde bir tek şey beni çok şaşırttı o da Gülen'in rafineri meselesinde Koç'u işaret ederek sarfettiği, "Onların gönlüne girmiş olursunuz" sözü.. Onbinlerce belki de yüzbinlerce insanın mürşid olarak benimsediği bir insanın Koç'un gönlüne girmek gibi bir hedeften söz etmesi benim vicdanımın kabullenemediği bir şey...

Bu hareketin bir büyüme stratejisi içerisinde adım adım ilerlediği 30 yıllık süreç içerisinde birinci derecede mağdur olan Risale-i Nur hareketi olmuştur.

SAYGI VAR MIYDI?
 // Abdullah
Onlar Üstadın ismini sadece kullandılar.Eserlerinin ismini kullandılar.Üstadın değişik eserlerde bahsettiği mehdilik meselesindeki sözlerini kullanarak kendilerinin konumunu güçlendirmeye çalıştılar.Zira Üstada saygı olsaydı "varislerim" dediği şahısların mektuplarına cevap verip Risaleleri sadeleştirmekten vazgeçerlerdi.Allah onlara yardım etsin artık kızamıyorum acıyorum.Allah feraset versin.Gözlerini açsın.Hakikati görmeyi nasip etsin.Yoksa onlarda israilli çocuklar için hep ağlarlar....
05 Şubat 2014 Çarşamba 07:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler