YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen'in istihbarat raporu internete sızdı
Fethullah Gülen için hazırlandığı iddia edilen istihbarat raporu internete sızdı.
Gülen'in istihbarat raporu internete sızdı
13 Ağustos 2014 / 20:05 Güncelleme: 13 Ağustos 2014 / 20:04

Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde yer alan raporda, örgüt olarak nitelendirilen yapılanmaya ilişkin çeşitli iddialar yer alıyor.    

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hazırladığıistihbarat raporunda Fethullah Gülen'a ilişkin detaylı bilgiler alıyor. "Haziran 2014" tarihli raporda ayrıca Gülen yapılanmasına ilişkin"örgüt" tanımlaması yer alıyor.

"Gerekçe hazırlanıyor"

Raporun internete sızmasıyla birlikte yeni bir tartışma daha başladı. Gülen'e yakın sosyal medya hesapları üzerinden, "uydurma iddialarla" hazırlandığı iddia edilen raporun, paralel yapıya yönelik operasyona zemin hazırladığı belirtildi. Bu arada raporda, 30 Mart yerel seçimler öncesi kamuoyunda tartışmalara neden olan ses kayıtlarının bir bölümüne ilişkin doğrudan Gülen Hareketi suçlanıyor.

"Gülen'in örgütlenme yapısı"

Raporda ayrıca Gülen Hareketi'nin örgütlenme biçimi 7 katlı bir pramitle anlatılıyor. Gülen, 7 katlı pramitin en üst sırasında yer alırken en alt bölümünde ise Gülen Hareketi'ne maddi finansman sağlayan, gazete aboneleri ve gönül verenlerden oluşan "halk tabanı" yer alıyor.

Tabandan tavana kadar çeşitli özelliklerin yer aldığı pramitte, katmanların bir bölümünün doğrudan Fethullah Gülen tarafından atandığı, isimlerin gizli tutulduğu ve bazı katmanların ise birbirlerini bile tanımadıkları iddia ediliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler