YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gülen'in iade talebinde 8 suçlama
Başsavcılığın Fethullah Gülen’in ABD’den iadesine ilişkin hazırladığı dosya, Adalet Bakanlığı’na gönderilecek.
Gülen'in iade talebinde 8 suçlama
13 Mayıs 2016 / 07:26 Güncelleme: 13 Mayıs 2016 / 07:28

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)” ana dosyası kapsamında Fethullah Gülen’in ABD’den iadesine ilişkin hazırladığı evrakın ayrıntıları ortaya çıktı. Dosyada Gülen’e 8 ayrı suçlama yöneltildi. 

İŞTE SUÇLAMALAR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, hakkında yoklukta tutuklama kararı bulunan Fethullah Gülen’in ABD’den iadesine ilişkin kapsamlı bir dosya hazırladı. Dosyada Gülen’e, “nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, iftira, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, zimmet, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kaydedilmesi, özel hayatın gizliliğini ihlal ile kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetme” suçlamaları yöneltildi. 

Adalet Bakanlığı’na gönderilmesi beklenen iade evrakında, Gülen’in devletin meşru örgütüne paralel ayrı bir hiyerarşik yapıda örgütlenme kurduğu belirtildi. Evrakta, Gülen’in devlet kurumlarında kadrolaşmak için sınav sorularını çaldırıp mensuplarına vermeyi özendirdiği ve teşvik ettiği vurgulandı. Gülen’in, kişilerin mahrem özel ve gizli bilgilerine meraklı olduğu belirtilen dosyada, kamu kurumlarındaki elemanları aracılığıyla kişileri usulüne aykırı dinlettiği ve izlettiği, elde ettiği bilgileri arşivlediği, bu kayıtları da şantaj için kullanarak baskıyla iş yaptırdığı savunuldu. Dosyada, Gülen’in kurduğu cemaatin gizli amacının devletin laik düzenini yıkmak olduğuna dair daha önceden hakkında dava açıldığı ancak mahkûmiyetine yeterli delil olmadığından davaların sonuçsuz kaldığı kaydedildi.

620 TANIK VAR 

Şüpheli hakkında birçok suçtan mahkûmiyetine yeterli delil elde edildiği ifade edilen dosyada, o deliller şöyle sıralandı:

- Soruşturmada 620 kişi tanıklık yapmıştır. Bu kişiler Gülen’in paralel yapılanmayı yönettiğini, onun emriyle cemaat mensuplarının suç işlediğini anlatmıştır. 

 - Şüphelinin emriyle hukuka aykırı dinleme ve izlemeyle ilgili dava dosyaları, raporlar ve davalarda elde edilen birçok belge, itiraf, tespit ortaya çıkmıştır.

- Türkiye’de mensupları aracılığıyla topladığı ekonomik kaynakları yurtdışına çıkarıp çeşitli organizasyonların finansmanı için kullandığı, araştırma raporlarıyla ortaya çıkarılmıştır. 

 -Şüphelinin Türkiye’de işlenen suçları organize ettiğine dair kendisinin yayınlattığı sohbet, konuşma ve vaazları bulunmaktadır. 

- Şüpheli, mensuplarına yapacağı işleri genel talimat olarak çok kere gizli ve bazen ise açık olmak üzere herkul.org internet sitesi üzerinden ilan etmektedir. 

- Şüphelinin Türkiye’de işlenen suçları sahiplenip kabullendiğine ve suç işleyen kişilerin doğru işler yaptığına dair basın-yayın organlarında çıkan yazı, röportaj ve demeçleri bulunmaktadır. 

- Yapıyı yöneten diğer kişilerle iletişim ve para trafiği tespit edilmiştir.

 

HABERTÜRK

 // i.Kalender
Bu nasıl iştir. Çocuklar inanmaz oldu. Yok meclise yollandı yok Bakanlığa yollandı. Geçin bu ayakları. Çıkmaz ayın sonunu,mu Bekliyorlar. Çıktı çıkacak derken civcivler tavuk oldu yumurtaldi . Yazik cok yazik....
13 Mayıs 2016 17:47
 // atak
Hikaye kaç sene old hala istenecek,,istesekte vermezler zaten,adamlar kırk sene yetiştirmek için uğraştılar bir yahudiyi müslüman gibi yetiştirmek kolay mi,,2 Dakkada bize verecek değiller ya...
13 Mayıs 2016 12:30
 // Ömer
aptal sıçan ve paralel fareler oldukça bu yahudi hizmetkarı locaefendi yılanı sürünmez uyuşturlup kul edinmiş kobay fareler kainat düzenbazı yılan acıkınca hemen yem olmaya hazır vaziyetteler. Eşine ait ziyneti bile gönderebilecek ahmaklar var oldukça bu mel'una bir şey olmaz. Tıpkı birilerini kaset ile dizayn ettiği gibi kendisi de kaset ile Kul köle edilmiştir....
13 Mayıs 2016 12:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler